Erkekler Kalem Gibidir

Çorum‘da yerel bir gazetenin internet sitesinde profesörün biri Soros ve Toplum Gönüllüleri Vafı ile ilgili bir makale yayınlamış. Makaleyi bugün rastgele buldum. Geçen yıllarda yazdığım {bu} ve {şu} yazımdaki cümlelerimi almış, evirmiş çevirmiş sanki kendisi öyle söylüyormuş gibi bir üslupla makalesinin en can alıcı iki paragrafını oluşturuvermiş :) Kimbilir daha kaç tane yazım, kaç kişi tarafından izinsiz olarak orada burada kullanıldı. Birkaçını yakalamıştım ama her biriyle tek tek baş etmek hakikaten zor.

Kalemlerimi çok severim; kaybettiğim zaman da epey canım sıkılır. Bugün birini kaybettiğim için çantamın altını üstünü getirdim. Bu can sıkıcı durumun üzerine akşam Ebruların Sultanı‘ndan şöyle bir mesaj geldi: Erkekler kalem gibidirler. Ne kadar narin ve kibar olurlarsa olsunlar ham maddeleri odunur. Bu söze katıldığı belli çünkü mesajın devamında şöyle de bir not vardı: Katılıyorsan herkese gönder. Katılmıyorsan doğrusunu gönder. Katılıyor ki mesajı bana göndermiş. Çalışmam gereken birden çok ders olunca ne cevap vereceğim konusunda çok ayrıntılı düşünemedim. Belki bu lafın altında kalmayan birkaç erkek ziyaretçinin “lafı gediğine sokan yorumları” olabilir diye teselli ettim kendimi. Ama bayan ziyaretçilerin yorum yazmaya daha meyilli olduğu geçeği de aklıma gelince söz konusu mesajdan daha iğneleyici yorumların yazılma ihtimalinin ne kadar kuvvetli olduğunu düşünmedim de değil :)

Bir önceki Edebiyata Dair, Y.K. Beyatlı başlıklı yazımda edebiyata dair, kitap ve yahya kemal beyatlı hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Erkekler Kalem Gibidir” için 7 yorum

 1. Konumuza girizgah yapalım. Konu
  Erkekler odun mudur, değil midir?
  “Erkekler kalem gibidirler Ne kadar narin ve kibar olurlarsa olsunlar ham maddeleri odunur.“ yazının içeriğini özetleyen cümle, ama siz bir de başlıktaki şatafata bakın! Başlık ” ERKEKLER KALEM GİBİDİR”! Niye başlık bu? Çünkü aslında kaleme benzetilmek , yazan kişi birde yazar olunca pek bir hoşuna gitti, gerisini boşver dedi nasılsa kalem kalemdir:p Baş ile son arasındaki dikkat bir anda uçuverdi. ”Baş ile son arasında dikkatli olma eylemi” işte erkeğin yapamadığı de bu zaten. Hiç bir zaman başla son arasındaki ritmi yakalayamamak. Mesela ilk tanıdığınızda kibarlığında sınır olmayan erkekler biliyorum.Evleniyorsunuz ya da sevgili oluyorsunuz herneyse, adam 180 derecelik bi değişimle taş devri haliyle özdeşleşiyor.Aslında o hep aynı kişiydi, ama modern cağ ona kısa bir sürede olsa ”odunluk”larını gizlemeyi öğretebilmişti. Kimseden yapmacık olmasını , ya da mükemmel olmasını istemiyorduk kadınlar olarak.Sadece bize , hassasiyetlerimize , duygularımıza önem veren duyarlı erkeklerdi istediğimiz.
  Sadece görünüşte değil içinde de kibar olan, ilk tanıdığımız günkü kadar kibar olan erkekler..Mevlana kadını suya erkeği ateşe benzetmiş, kadin erkek ilişkisini ne güzel özetlemişti. Ya da Peygamberimiz , o yüce insan her yönüyle nasıl mükemmel bir eşti.İncir çekirdeğini dolduracak kadardi isteklerimiz! Duyguları olsun ama kadınlaşmasın, yâr olsun,ama bâr olmasın, korusun ama boğmasın.Aptal bir bilgisayar oyununu bize değişmesin .Küfrederken gayet rahat olup, hadi bana bir şiir oku diyince ” Aman ya yapamam ben öyle şeyler , nerden aklına geliyor böyle şeyler ” demesin .Sanki adamdan tek taş yüzük istemişsin , bir naz bir naz.İşte budur odunluk, hatta bence bu birçok işe yarayan oduna bile hakarettir.Tezatlar ilkesi var Mevlana’nın..
  Aşk tezatlik denmiş, denmişte böyle de tezatlik olur mu?
  Böyle tezatlik olursa , aşk olmaz. Bu kadarla olmaz :)

  Elzem Not!: Kalem gibi olan , naif erkekler alınmasın lütfen ,sözümüz meclisten pek bir dişarda,hatta teee hava boşluğunda ;)

 2. her kalemin hammaddesi odun olmayabilir de….kalemin bir tek görevi vardır kağıda yazmak;) ve kağıdın tek kaynağı odundur;)

 3. :))) Ben bu söze bayıldım yahu!! Doğrudur ya da değildir ama yine de çok hoş..

 4. Çok güzel bir yazı yine,kaynağı belirliyken ve bulunabiliyorken izinsiz yayınlamak niye?ne gerek var? Çalıta benim deseler ne geçicek ellerine?

  Söz hiç hoş değil.Hele böyle yollanması çok itici geldi bana açıkçası.Ben de merak ediyorum bu tatsız söze vereceği cevapları özellikle erkek okurlarının,takipteyim:)

  Ve bende emaneten kalmış bir ödülünüz var,beklerim:)

 5. Vesile ne olursa olsun, (namus, para, koruma içgüdüsü, vs…) her erkek hayatının bir anında mutlaka odunlaşabiliyor. Bu söz gerçek değildir diyebilen???
  Bir de kadınların anlatmak istediklerini anlayamama durumlarından dolayı “odun” yakıştırması yapılıyor ki bu duruma da düşmediğini savunabilecek bir erkek varmı?

  (Ben bu yorumu yazdığımda 16 kez okunmaya karşılık hiç yorum görünmüyordu umarım yazılan ilk yorum değildir:)”bayan ziyaretçilerin yorum yazmaya daha meyilli olduğu gerçeği”nde seninle aynı fikri paylaşsam da hazır şurda erkekleri karalarken seni onaylamak istemem :) )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir