Ziya’nın Yemini, Ücretli’nin İkilemi

16 Ocak itibariyle Ziya, Kütahya semalarını Vatan-Millet Uğruna Canını Feda Etmek adına and içti. O esnada Safiye Sultan gözyaşlarını tutamıyordu. İnsanoğlunun hayatındaki tarihi anlardan birine tanıklık edenlerin arasında Hüss de dahil bizim ailenin bütün fertleri vardı. Bense Cuma günü 9. sınıflarda yazılı yapmak zorunda kaldığım için ve birkaç başka sebepten dolayı Kütahya’ya gidemedim. Haftasonu Ziya ile internetin uzakları yakın eden teknolojik imkanı sayesinde webcamda hasret giderdik, telefonlaştık.

Cuma akşamüzeri birden bastıran yağmurun altında muhtarlık- postahane arasında sıçana dönerken hemen ertesi gün pırıl pırıl bir Aydın sabahına gözlerimi açtım. Oysa 7 saatlik mesafede Kütahya’da kar yağıyor; hayatında ilk defa kar gören Hüss sevincinden çıldırıyordu. Öyle ki haftalar öncesinden plan programı yapılan Ziya’nın yemin töreninde kar oynamanın hayalini kuran Hüss, Safiye Sultan’a bere ve atkı bile ördürmüştü.

Eğitim-öğretim yılının ilk döneminin son haftasına girdik bugün. Yazılılar geçen hafta bitti, notlar verildi, sözlüler belirlendi, sisteme girildi, öğrencilere duyuruldu vesaire vesaire. Ders çalışma tempomu arttırmayı planladığım yarı yıl tatilinde öğrencilerimi özleyecek olmanın sıkıntısını da yaşamıyor değilim.

Bugünlerde sıkça muhatap olduğum sorulardan biri de ikinci dönem ücretli öğretmenliğe devam edip etmeyeceğim konusu oluyor. Genelde ikinci dönem çalışmayı bırakıp KPSS’ye yoğunlaşacak olanlar çoğunlukta olunca sen de düşünüyor musun? sorusu kaçınılmaz oluyor. Ücretli öğretmenliğin KPSS’ye hazırlığı büyük bir sekteye uğrattı tartışılmaz bir gerçek. Ve bu gerçek en başından beri belliyken, kalkıp yarı yılda öğretmenliği bırakmak bana çok da ahlaki bir tavır gibi gelmiyor. Zor durumda bırakılan okul idaresine daha vahim bir durum ekleniyor: Ortada bırakılmış onlarca öğrenci. En doğrusu, ücretli öğretmenliğe ya hiç başlamayıp eve kapanıp KPSS’ye hazırlanmak ya da başlanılan işi yarıda bırakmamak.

Ziya’nın Yemini, Ücretli’nin İkilemi” için 5 yorum

  1. evrenim Allah kavuştursun, darısı hüss’ün başına;’)) ben de 2.dönem hızlandırmak istiyorum kpss çalışmalarını bakalım, biraz dişimizi sıkmaktan başka çare yok.. inşallaaah tez zamanda biter bu kabus..

  2. Ben KPSS’den de vazgeçtim. ücretli öğretmenlik yapardım bir zamanlar. Bir çay ocağı mı açsam diyorum. Öğrencilerimi çok sevmeme rağmen. Sana da Evren kardeş ikinci yarıyılda başarılar diliyorum.

  3. Kendi geleceğinizin bir kefede durduğu terazide dahi taraflı ölçüm yapmayıp EMPATİ dediğimiz o köküne kıran girmiş düşüncelerle karar verdiğiniz için (kaçıncı olduğunu ben bile bilmiyorum ama ) bir kez daha teşekkür ediyor önünüzde saygıyla eğiliyorum hocam.
    Bu saygıya değer düşüncelerinizin ışığı, getirdiği güzellikler üzerinizden hiç eksik olmasın inşallah. (Bence karakterinizdeki en büyük payın sahibi Safiyesultan’ın ellerinden öpmeden geçemeyeceğim)

  4. Evrencim kardeşinin yemin törenine gidememene üzüldüm aslında ama sağlık olsun. Anneniz Gitmiş bunada inan çok sevindim…Sen Öğrencilerini kardeşinin yemin töreninde bırakmamışsınki eminim yarı yıldan sonrada devam edeceksin…KPSS sizler için o kadar yıl okuldan sonra hakkaten haksızlık ama ne yapabilirizki bu ülkede yaşıyoruz:)Umarım herşey gönlünce olur..Hep olumlu düşün ve istediğin şeylerin olacağına inan..İnandıktan sonra emin ol tüm dileklerin,isteklerin gerçeğe dönücek…Şimdiden iyi bir yarıyıl tatili diliyorum sana…Sevgiler..

  5. Zorlu KPSS yolunda başarılar sama sevgili meslektaşım. Umarım, sana inanan bu yürekleri yarı yolda bırakmamanın karşılığını alırsın sınavda. (yarı yıl tatilinde yazılarından mahrum kalmamak dileğiyle.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir