Sen Bir Bahanesin Yeni Yıl

Az uyuyup, çok çalıştığım haftaların (olayların) arasında 1 günlük yılbaşı tatili büyük bir nimetti benim için. Okul yok, konu hazırlığı yok, dershane yok, o yok, bu yok. Bomboş bir perşembe :)

İlk 6 ayını askerde geçirdiğim 2008’in değerlendirmesini ayrı bir yazıyla görsel hafıza eşliğinde önümüzdeki günlerde yapacağım. Eski yılın son günü ve yeni yılın ilk saatleri e-vren dünyası’nda nasıl yaşanmış; bunları not etmek istedim. Sonra da uyuyacağım; saat 01:49 ve çok uykum geldi :)

Dersimin olduğu sınıflarda öğrencilerimle tek tek öpüştüm, birbirimizin yeni yılını kutladık. Talepleri doğrultusunda iki sınıfımla hediye çekilişi yapmıştık; hediyeleri 2 ocak Cuma günü derste vermek üzere sözleşip evin yolunu tuttum.

Yılbaşı atmosferini yerinde yaşamak üzere Aydın’ın bulvarına attım kendimi. Önünden geçtiğim kuruyemişçiler ve büyük marketler hınca hınç doluydu. İşten çıkanlar, bir yere yetişme telaşında olanlar, alışverişini tamamlama gayreti içerisinde olanlar, son saatlere rağmen hediye almaya çalışanlar vesaire. Işıklandırılmış bulvar ağaçlarının ve süslenmiş mağaza vitrinlerinin önünden geçerken seviyorum bu yılbaşı havasını diye geçirdim içimden. Benim olaya bakış açım krismiz ya da noelden çok farklı boyutta :)

Her yıl değişmeyen manzara Tuğba Kuruyemiş’in önünde beni bekliyordu. Tarkan konseri varmışcasına kuruyemiş almak için uzun kuyruklarda bekleyen insanların arasına karıştım :) Safiye Sultan’ın siparişlerinden sonra sıra asıl mühim şahsiyetin isteklerindeydi. Hüss‘ün çeşit çeşit cipslerini alındım, o esnada karşılaştığım Aykut‘la gır gır şamata evin yolunu tuttum.

Her zamanki gibi evimizde biz bizeyiz. Tek eksiğimiz Ziya. Geçen yıl ben de bu saatlerde askerde koğuşumda uyuyordumderken çalan telefonla yılın son müjdeli haberini aldık: Dağıtım yerleri belli olmuştu ve Ziya’nın Kütahya’da kaldığıaçıklanmıştı. Annemin mutluluğu 2009’un ilk dakikalarına kadar sürdü. Yemin töreni için yaptığımız planların değişmeyecek hatta daha da keyifli olacak olması son derece iyi bir gelişmeydi :)

Ailecek, Çok Güzel Hareketler Bunlar’a kitlenip, tıka bısa karnızımızı şişirirken 2009 geldi çattı. TRT‘de Hadise‘nin geri sayımıyla yeni yıla güle oynaya girerken 25 saniye sonra duyacaklarımın moralimi bir nebze de olsa bozacağını nereden bilebilirdim ki :) Eurovision sevdalısı biri olarak Hadise’nin 2009’un ilk dakikası televizyondan ilk defa seslendireceği eurovision şarkısına dikkat kesildim. Koca bir yıl geride kalmış, yeni bir yıla girmişiz, yeni umutlar yeni hayaller vesaireymiş, hepsini unuttum. Yapma Hadisededim, etme Hadisededim, bu mu bizi temsil edeceğin şarkı? dedim ama olan olmuştu. Parça bitti, Hadise ekrana veda etti. Düm tek tek nakaratlarıyla belki 2.lik 3.lük alırız da 1.lik yine yalan oldu.

Yazıyorsam bir şeyi boşuna yazmıyorum. Ben bu yazıyı yazarken ve siz bu yazıyı okurken İsrail, Filistin‘de kaç eve bomba yağdırdı ve Filistin’de bu zaman zarfında kaç masum can şehit düştü Allah bilir… Asl’olan‘ı unutmamak, eğlencede şamatada hayatın gerçeklerini göz ardı etmemek temennisiyle, savaş dolu dünyanın yeni yılına hoş geldik Ey İnsanlık!

Sen Bir Bahanesin Yeni Yıl” için bir yorum

  1. Öncelikle ‘sade ve sadece’ bıyıklı halini sana yakıştıramadığımı belirterek :) senin ve takipçilerinin yeni yılınızı kutlarım Sevgili Evren… Umarım bu sene herşey gönlünüzce olur. Bu arada Hadise için yazdıklarına katılıyorum. Ben net ten dinledim, beğenmedim. Umarım yanılırız diyorum. Son olarak biz (maalesef bir kısım) halk olarak ne kadar Filistinli kardeşlerimizin yanında mânen yer alsakta devletin ve dünyanın bu insanlık suçunda suç ortaklığı büyüktür. En azından birey olarak ben barış kelimesini unutmamamız için “barış dolu bir dünya” dileyerek kendi çapımda dualarımı yollamak istiyorum…. Yaradan’a… Sevgi ve saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir