e-vreniyyat

LEYLA

Bir Leyla vardı. Kulağında leylak, sağ bileğinde pembe boncuklu bileklik, ayağında rengarenk entari ile Leyla’nın insana neşe veren bir havası vardı. Bir Leyla vardı; Leyla’nın bir hayali vardı. Hayali, hayatı hep hayallerindeki gibi yaşamaktı. Leyla’nın bir hayatı vardı. O rengarenk hayat bir töre, bir gelenek ya da kör bir kurşunla son bulan bir hayat…

Her Mecnu’nun O’na kavuştuğunda kendi içinde kaybettiği bir sevdası; “Sen, benim yıllardır aradığım ve uğruna ömrümü toza toprağa buladığım Leyla değilsin” dediği bir Leylası vardı… Her Mecnun’un ayrı bir Leylası; bu dünyanın, hayallerine kavuşamadan kara toprağa kavuşan pek çok Leylası vardı.

facebook’evreni facebook sayfası ] twitter’evreni RSS abonelik

Bir önceki Fotoğraf Dolu Bir Hafta Sonu başlıklı yazımda başak ölmez, çeşme köyü ve cincin köyü hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Bu yazılarım da hoşunuza gidebilir

4 Yorumlar

 • Yanıtla Leyla Yağcı 03 Kasım 2011 at 18:22

  Ben bilmem ,Mecnun bilir:)

 • Yanıtla güneş 06 Kasım 2008 at 04:36

  mecnun leylada aradığı aşkı sonrasında ilahi aşkta bulmuştur.
  ya leyla asıl yanan odur…

 • Yanıtla mesut 03 Kasım 2008 at 12:00

  MECNUNUN LEYLÂ’SI

  Padişahın biri aşkı uğruna Mecnun’un deli divane olup çöllere düştüğü Leyla’yı çok merak eder. Leyla’nın bulunup huzuruna getirilmesini emrini verir. Leylayı bulup getirirler. Padişah Leylayı görünce hayretler içinde ka­lır. Bakar ki, kara kuru, sıradan bir kızcağızdır. Sorar:

  -Mecnun’u aşkıyla deli divane edip dağlara, çöl­lere düşüren Leyla sen misin? Hayret, senin öyle fevkalade bir güzelliğin yok. Sıradan bir kadından hiçbir farkın görülmüyor. Hal böyle iken nasıl olur da Mecnun senin için deli divane oluyor?

  Leyla hiç tereddüt etmeden cevap verir:

  -Padişahım susunuz. Çünkü siz Mecnun değilsin. Bendeki güzelliği görebilmeniz için sizde Mecnun’un gözlerinin ol­ması lazım ve bana Mecnun’un gözleriyle bakmanız gerekir, der.

  Padişah bu haklı sözler karşısında söyleyecek bir şey bulamaz, susup kalır. (Mesnevi, c.I, beyit: 407 vd.)

 • Yanıtla Zeynep 02 Kasım 2008 at 22:57

  Mecnun benim ya da “Mecnun benim” diyebilme cesaretine sahip olabilecek kadar deliyim… Fazlasıyla deli ve Leyla’ya kavuşunca, sen benim ömrüm boyunca aradığım Leyla değilsin diyebilecek kadar da kör bir Mecnun…

 • Bir yorum yazın