Bugün 85 Kere CUMHURİYET!

Sabah saat 07.00 Evren amca saçıma cöle sürer misin?diyor bizim civciv. Okulunun bayram etkinliğine gidecek, şiir okuyacak ve yakışıklı olmak istiyor :) Önce saçlar “cöle”leniyor, sonra kahvaltı eşliğinde bir taraftan çizgi film seyrediliyor diğer taraftan da az sonra okulda okunacak şiirin tekrarı yapılıyor:

Dalgalan bayrağım benim canımsın

Toprağa dökülmüş şehit kanısın.

Niçin ayın var niçin yıldızın var

Yaşayacak ulusun sonsuza kadar!

Seninle başım dik yüreğim güçlü

Yüce bir varlıksın yücelttin Türk’ü

Her zaman yurduma düşmeli gölgen

Böyle olmazsa yaşayamam ben

Böyle seslendi Hüss, öğrenim hayatının ilk Cumhuriyet Bayramı‘nda, okul arkadaşlarına. Bayrağım şiirini ana sınıfında ezberlemişti ve o gün bu gündür sürekli dilindeydi. Gün geldi, bu gün 29 Ekim oldu ve Hüss, ilkokulun ilk basamağında mikrofonun başına geçip, o çok sevdiği Türk Bayrağı‘nın adına yazılmış şiiri okudu. Cumhuriyetimiz 85 yaşına basınca daha bir anlamlı, daha bir özeldi 29 Ekim 2008 tarihi. Ülkemiz, terörle ve global ekonomik krizin etkileriyle boğuşurken Cumhuriyet’e daha çok sahip çıkmamız gerektiğini daha iyi anlıyor muyuz, bilemiyorum. Anlayanlar her şekilde ve her fırsatta elinde Türk Bayrağı ile ya sokakta, ya balkonda, ya pencerede ya da arabasında. Ama Cumhuriyet’in ve Bayramı’nın en güzel tadını çıkaranlarsa yine çocuklar.

En Küçük CUMHURİYET!

Hüss’ün okulundaki 29 Ekim töreninde minik Tuğba da vardı. O, bu gün oradaki en küçük Cumhuriyetti, bir cumhuriyet bebeğiydi. Tuğba, e-vren’in objektifi’nden yansıyan utangaç ayakların sahibi, Hüss’ün sınıf arkadaşının da kardeşi :)

Cumhuriyet, bitmeyecek bir rüya! Bu rüya bir kere daha kutlu olsun. Özel birkaç kare evrengunlugu/flickr‘da

Bugün 85 Kere CUMHURİYET!” için 6 yorum

 1. bizim ecem hanım (yegenim) da bu sene ilk defa bayramın tadına varıp birde güzel şiir okudu. Ah bilsen günlerdir evimizde ailecek seferber olduk şiir ezberledik onla beraber bunun hissi mutlulugu gerçekten yaşamaya deger=)
  dün tüm yürekler yine aynı şey için attı seviyorum ben bu halimizi.

 2. ne güzel, ne güzel yazılarınız…uzun zamandır okuyorum sizi sessizde olsa… en karamsar anımda bile zevkle okuyorum içim aydınlanıveriyor..sağolasanız…

 3. Ellerine sağlık:)
  Yazdıkların, bugün yaşadığımız bayram kutlamasını hatırlattı.
  Şiir okumak için kürsüye yaklaşan öğrenciler, eğilerek verilen selamlar, şiirlerin tekerleme kıvamında hızlıca okunması, bandoya uygun yürümeye çalışırken kendi halini görmeyip arkadaşına gülenler, program sonrasında öğrenciler ve öğretmenlerin bir arada oynaması, halay çekmesi ve bayrakları sallarken yüzlerinde oluşan o güzel ifade…
  Cumhuriyet bayramımız kutlu olsun..

 4. aaa burası benim okulum… işte o saatlerde bnde yandaki sahanın orda spor yapıyordum …:)

 5. Cumhuriyetimizin 85.yili kutlu olsun.
  Cekecegin fotograflari sabirsizlikla bekliyorum malum biz kendi ülkemizde olmadigimiz icin burda kutlansa dahi ki (ben hic kutlandigini görmedim) oradaki gibi bir cosku ve heyecan hir bir zaman olmadi.Hadi milli bayramlar kutlanmiyor ama dini bayramlarda da bu olay ayni sekilde.
  Daha yazarsam bu konu uzar gider :)
  Hüss´ün fotograf karelerine yansiyacak o güzel ve sevimli pozlarini merak ediyorum
  Kendine iyi bak Evrencim
  Bol fotografli günler diliyorum sana

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir