Her Aşk Elvada Tadındadır

{Eylül ’08 MisAfiR KaLeM Yazısıdır.}

Benden aşk’ın tarifini istemişti biri. Yemek tarifi ister gibi aşk’ın tarifini istemişti. Oysa yoktu aşk’ın tek bir  tarifi. Her gönülde farklıydı aşk. Benim için aşk’ın tarifi bir bakışının dilencisi olmaktı, onun içinde olmadığı tek bir hayalimin olmaması ve Son Nefes’ime kadar, kalbimin atışı durana kadar dudaklarımda onun adının olmasıydı özetlemek gerekirse bendeki aşk’ı.

Mecnun Leyla’sının mezarı başında o’na şöyle seslenir. “Simanı unuttum ama hasretinin acısı yüreğimde sonsuzdur.” Mecnun için de farklıydı aşk’ın tarifi yüreğinde hissederken ayrılığın, hasretin, yokluğun acısını. Hep düşünmüşümdür! Mecnun ile Leyla’nın hiç msn adresi, mesaj atacakları cep telefonu, birbirlerine resim gönderecekleri eposta adresleri olmadı. Onların iletişimleri kalpten kalbe, gönülden gönüle idi. Ya bizler? Bizler mahkum ettik duyguları e-postalara. Sağdan soldan bulduğumuz resimleri, şiirleri gönderdik sevdiğimize; sanki içimizde kalmamış gibi bir tek kelime.

Ya elvedalar!

Elvedalarda aslında çok ince bir nokta var bizim göremediğimiz ya da görmek istemediğimiz. “Elveda” demek, “ben hayatıma yeni birini katıyorum ve/veya katmak istiyorum”; “elveda” demek, “bakmaya doyamadığın gözlerime başka gözlerin bakmasını istiyorum”; “elveda” demek, “dokunmaya kıyamadığın saçlarıma bir başkasının dokunmasını istiyorum” demekten başka nedir? Elveda ihanetin ilk adımları değil midir?

Oysa verilmiş şiirler, sözler vardı hatta kurulan hayaller. Canım, efendim bir tanem! Kocaman evimiz olsun, çocuğumuzun odası da pembe olsun. Neden pembe? Kızımız olacak ya. Allah sağlıklı sıhhatli versin de ne olursa olsun. Yok, yok ben kız istiyorum. Tamam o zaman siparişi veriyorum tövbe tövbe. Canım, efendim, aşkım. Beni çok sev olur mu? Ben, ben seni hep çok sevdim bir tanem.  Canım. Ne? Ne mi? Efendim bir tanem. Ben senin neyinim? Sen benim hem bugünüm hem de yarınımsın. Hayaller, sözler bir anda yok olup gidiyor bir elveda kelimesi ile.

Son olarak. Sevgilerinizi şüpheler üzerine değil de güven üzerine kurunuz. Kanıtlanmamış bir şey üzerinden karşınızdaki insanın üzerine gitmeyin. Sevdiklerimizde mükemmelliği arasak da unutmayalım ki kimse mükemmel değildir. Sevdiklerimizi doğrularıyla yanlışlarıyla sevelim. Sonuçta doğrularla yanlışlarla her şey biz insanlar için.

—-
e-vren günlüğü’nün Eylül MisAfiR KaLeM‘i İbrahim MERİÇ 1974 Giresun doğumlu. Bir zamanların internet fenomenlerinden biri olan, yazılarıyla blogcu camiasını kasıp kavuran Meriç,  sanal alemde onemsiziletilerim.comadresinde yazmaya devam ediyor. Çok sevdiği bir arkadaşının soyadını alıp internet dünyasında kendisini İbrahim Meriç olarak kabul ettirmesine rağmen yazılarında kendi fotoğraflarını kullanmaktan çekinmiyor. Özel bir şirkette müşteri hizmetleri departmanında görev yapıyor.

facebook’evreni ] facebook sayfası ] twitter’evreni ] RSS abonelik

16 Comments

  1. aşk; 3 harftir,ama ; aşk;ayagının yerden kesılmesıdır aşk; ben iken bız olmaktır aşk;onu kendınden cok sevmek, dusunmektır aşk;o senı gormesede gorur gıbı her anını yasamaktır aşk;24 saatının her dakıkasını onla yasamaktır aşk; dagları yerınden oynatacak gucu ıcınde hıssetmektır. … aşk;acıdır aşk; hayallerını alt ust edendır aşk; dunyayı basına yıkıp gıdendır … aşk ;ölümsuzdur aşk; yasayan, yasamıs kalp sayısı kadardır … aşkk ahh aşkkk ….. yuregıne saglık ıbrahım abı.. Evren bey ,sagolun .. ıbrahım merıc ı burda gormek guzeldı..gunlugunuzu bızlerle paylastıgınız :) yuregınıze saglık

  2. abicim nediyim ben sana ya okadar guzel anlatmıssın kı yorum yapmak haddime bile düşmez aşksız kalmamamız dileğiyle yüregine saglık umut ve hayellerin gerçek olması dileğiyle süpersinnn süpersinn canım benım yaa:)

  3. Asla dilenci olmak istemezsin aşkta. Yoksa hep veda edersin onlu yarınlara. Dilenmek başka hayatlardan istemektir bir yandan.Bir yandan kendi hayatın için çabalamayı göze alamamak. Aşkın tarifi yok gerçekten. Çünkü her damakta başka tat verir o. Kimbilir kimde neler yaşattı anlıkta olsa. Ölene kadarmı sürdü dersiniz sahip olduğu yer yoksa. Nelere mecbur kaldınız,ya da nelere muhtaç…. Düşman oldunuzmu yokluğunun olduğu herşeye. Tek kişilik bir taraf olmayı seçebildinizmi acaba.Düşleyin aşkı..bırakmayın peşini hayatın sakın aşık olmadan.Ve bir yer etsin kalbinizde.Anlayın ki o zaman işte.benzemez hiç bir şeye……:……

  4. Yüreğinize sağlık olsun İbrahim abi… Çok samimi bir yazıydı,size katılmamak elde değil. Sözün özü son satırlarda”…Sonuçta her şey biz insanlar için…” Aşkta,nefrette,merhaba da,elveda da… Varolun…

  5. vedalar doğru değil.. sevgiler yalan değil.. koşarım ben bensizliğe.. bu son bakışsa gitmek hiç mümkün değil… demiş aşktan anladığını düşündüğüm şair kılıklı sanatçı.. dss

  6. Bir gün bir arkadaşım “aşk nedir?” diye sormuştu “kanatsız uçabilmektir” demiştim… Ne kadar uçabilirisin ki böyle? Bir gün yere çakılıverirsin… Bir gün biri “elveda” diyebilir. Bir şeyler bitmiş ya da bir olmaza girmiştir. Ne dinlemiş ne de dinlenmemişsindir. Şairin dediği gibi “hep giden mi terkedendir. asıl kalan terketmiştir. giden de bu yüzden gitmiştir” (tam olarak hatırlayamadım dizeleri ama özünde böyle bir şeydi)

  7. mecnunu çirkin bir köpeği severkeen görmüşler biri sormuş neden bu kadar çirkin bir köpeği seviyorsun Mecnun onu leylamın sokağında gezerken gördüm de ondandır, diye cevab vermiş. aşk böyle bişey bence ama günümüz televole hayatlarında böylesi aşklara rastlamak çok zor. Bence leyla ve mecnun olmak için değil leylayla mecnunu kıskandırmak için yola çıkmalıyız…

  8. Seni çok seviyorum abi.yine içinden geldiği gibi yazmışsın. Yüreğine sağlık.

  9. Atladığın bi yan var yalnız sanırım ama..bilmem katılır mısın?leyla ile mecnun birbirlerini hiç görmediler,bizde birbirimizi görmedik..ve herkes içinden geçeni dilediği gibi dillendiremez..ne yazık ki bazılarımız dediğin gibi kopyalarla boğuşurken,bazılarımız yüreğimizin sesini dilediği gibi dışa dökebiliyor o şiirlerle .. kimine anlam ifade etmeyen çalıntı sözcükler..kimine,ister istemez yetipte artıyor bile..sevdalar,sevmeler,dostluklar her zaman temastan geçmiyo..yada hislerden..en önemli uzvumuz nasıl beynimizse,,akıllarda olmalı vedalar da dahil!!!!! veda etmeden de gitmeler!! illegaldir bütün terk edişler, ölümlerde dahil…

  10. eski türk filmi tadında sevdim, içimden geldiği gibi, içimdekilerini yazılara dökerek, sessizce konuşarak ama olmadı…:: (geriye kalanlar ise bana yeter öğrendiklerimle yaşıyorum anı olarak..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir