Hüss’ün Okul Kaydı

Hüss bu gün 1. sınıfa kaydoldu. Abimle beraber Hüss’ün yeni okulundaydık. Anasınıfını okuduğu Yahya Kemal Beyatlı İlköğretim Okulu‘na kaydını yaptıramadık çünkü herkes kendi mahallesinde okuyacak diye tutturmuştu Aydın İl Milli Eğitim Müdürü :) Oysa anasınıfını okurken okula da alışan çocuk için ilköğretim döneminde böyle bir engelleme izah edilebilir bir durum değil. Yıllar önce henüz ismi Devrim İlkokulu iken teyzem ve Hüss’ün babası abim orada okumuşlardı. Sonra 3 kardeş biz ve yeğenlerimiz de oradan mezun olduk. Şimdi Hüss, sürekli değişen milli eğitim kararlarının bir kurbanı oluyor. Bütün akrabalarının okuduğu okula anasınıfını orada okumasına rağmen gidemiyor.

Hüss, bu gün mahallemizdeki ilköğretim okuluna kayıt oldu. Temennimiz iyi bir öğretmen tarafından 5 yıllık serüvenini tamamlaması. Okul idarecileri ve okul aile birliğinin tavrı da bu zaman zarfında önemli bizim için. Yahya Kemal Beyatlı İlköğretim okulunun ise başka mahalleden öğrenci kaydı almıyoruz yönündeki tutumunu samimi bulmadığımı da buradan belirtmek istiyorum. İl Milli Eğitim Müdürü değişecek, yenisi de başka bir kuralla yine çocukların geleceğinde söz sahibi olacak. Bir şey ya yasaktır ya da serbest. Bu arada okul kaydı sırasında ücret talep edilmesi yasakmış, bağış mağış verilmeyecek safsatası da boş. Bugün bunu bizzat tecrübe ettik.

{Minik civcivim… Artık büyüyor, horoz olma kıvamına geliyorsun :) Bu fotoğraf ve yazılar da -yıllar sonrası için- sana ilköğretime ilk kaydının armağanı olsun.}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir