Noktalı Virgül, Sen Bizim Her Şeyimizsin!

Dün akşam Ege Tv‘de “Sora Sora” Programında Aydın Belediye Başkanı İlhami Ortekin dedi ki: “Söyleyince tüylerim ayağa kalkıyor: Her şey Aydın için!” {Benim tüylerim diken diken olur, bazı insan türlerinin tüyleri ayağa kalkan cinsten demek ki :) Ayrıca “her şey Aydın için” sözü çok şatafatlı bir slogan mı da belediye başkanının tüylerini “diken diken” ediyor?}

Bu sabah da Radyo Ege‘deki programcı “duyunca şaşkınlığa ulaştım” demez mi? Bu ifadeleri nereden bulur, hangi Türkçe bilgisiyle kurarlar anlayamadım ki!

Seni Seviyoruz Noktalı ; Virgül

Bu işareti yerli yerinde kullanamayan insanın Türkçe bilgisinden şüphe edin.” diyor Melih Cevdet Anday. Çoğumuzun nerede kullanılacağını bir türlü öğrenemeyip üvey noktalama işareti muamelesi yaptığımız noktalı virgülün, aslında bir insanın Türkçeyi iyi bilip bilmediğinin ölçütü olduğunu anlamak zor değil. Açıp bakın gazetelere. Kaç tane (;) göreceksiniz?

2 Comments

  1. inanılmaz bır cumle “tuylerım ayaga kalkıyor”:) Allahtan kalkmakla yetınıyor ahdı bıde kılıç kalkan Allah Allah nıdalarıyla savastıklarını dusunsene:) koptum ben bu cumleye… :)

  2. bugün 9 .sınıflarda noktalama işaretlerinden noktalı virgülü işledik .)

    ”Ahmet ; Mehmet ve Ayşe gibi İstanbul Üniversitesi’ni kazandı ” cümlesi de örneklerden biriydi: :)

    sanırım basit yaşıyoruz ve dolayısıyla basit konuşuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir