e-günlük

Noktalı Virgül, Sen Bizim Her Şeyimizsin!

Dün akşam Ege Tv‘de “Sora Sora” Programında Aydın Belediye Başkanı İlhami Ortekin dedi ki: “Söyleyince tüylerim ayağa kalkıyor: Her şey Aydın için!” {Benim tüylerim diken diken olur, bazı insan türlerinin tüyleri ayağa kalkan cinsten demek ki :) Ayrıca “her şey Aydın için” sözü çok şatafatlı bir slogan mı da belediye başkanının tüylerini “diken diken” ediyor?}

Bu sabah da Radyo Ege‘deki programcı “duyunca şaşkınlığa ulaştım” demez mi? Bu ifadeleri nereden bulur, hangi Türkçe bilgisiyle kurarlar anlayamadım ki!

Seni Seviyoruz Noktalı ; Virgül

Bu işareti yerli yerinde kullanamayan insanın Türkçe bilgisinden şüphe edin.” diyor Melih Cevdet Anday. Çoğumuzun nerede kullanılacağını bir türlü öğrenemeyip üvey noktalama işareti muamelesi yaptığımız noktalı virgülün, aslında bir insanın Türkçeyi iyi bilip bilmediğinin ölçütü olduğunu anlamak zor değil. Açıp bakın gazetelere. Kaç tane (;) göreceksiniz?

Bir önceki Bu, Efe'nin Doğum Gününün Resmen Belgesidir başlıklı yazımda hüss ve ibrahim hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Bu yazılarım da hoşunuza gidebilir

2 Yorumlar

 • Yanıtla salih 29 Aralık 2008 at 23:53

  inanılmaz bır cumle “tuylerım ayaga kalkıyor”:) Allahtan kalkmakla yetınıyor ahdı bıde kılıç kalkan Allah Allah nıdalarıyla savastıklarını dusunsene:) koptum ben bu cumleye… :)

 • Yanıtla ayşe gül 25 Aralık 2008 at 19:10

  bugün 9 .sınıflarda noktalama işaretlerinden noktalı virgülü işledik .)

  ”Ahmet ; Mehmet ve Ayşe gibi İstanbul Üniversitesi’ni kazandı ” cümlesi de örneklerden biriydi: :)

  sanırım basit yaşıyoruz ve dolayısıyla basit konuşuyoruz.

 • Bir yorum yazın