Türkçe, Dünyanın En Güzel Dilidir!

Yandaki fotoğrafı geçen hafta Tavas‘ın Çağırgan Köyü‘nün İlköğretim Okulu’nda çektim. Belli ki okul öğretmenleri Türk Dili üzerine bir çalışma gerçekleştirmişler, öğrenciler de bu çalışmaya kendi imzalarını atmışlar. Okulun camlarında Türkçemizin güzellikleriyle ilgili buna benzer pek çok mesaj bulunuyordu.

Çağırgan İÖO’nun öğrencileri Türkçe, dünyanın en güzel dilidir diyordu. Dün de NTV‘deBiri Bana Anlatsın programında Türkçe yaşıyor mu, savaşıyor mu?bu masaya yatırılmıştı. Tutabildiğim notları burada paylaşmak istedim:

Dil Derneği Başkanı, sürekli tartışılan şapka kalktı mı kalkmadı mı tartışmasına son noktayı koydu: Hiçbir zaman “k” ve “g” den sonra şapka kalkmadı!

Okullarda güzel konuşma dersleri olmalıydı ve yıllarca bunun mücadelesi verilmişti.

TV ve bilgisayar dili çok hızlı bir şekilde zayıflatıyordu. Öyle ki gençler arasında MSN / SMS dili denilen yeni bir dil doğuyordu. Konuklardan biri tam bu noktada taşı gediğine koydu: Bunlar genç değil, gnc! {Türk’ü Turk yazıp da cell’leştiren Turkcell’in reklamları sağolsun!}

Her zaman savunduğum bir konuyu Beyaz da dile getirdi: Dilimize son yıllarda böylesine hızla yabancı kelime girişinin en büyük sebebiçok üretken, buluşları olan bir millet olmayışımız, teknoloji dahil pek çok bilgiyi dışarıdan alıyor olmamız idi.

Kadir Çöpdemir‘in ise son derece ilginç bir tespiti vardı ki “hakikaten!” dedirtiyordu: Köyüne okul, öğretmen götürmeyen devlet; TV vericisini dikebiliyordu. Ve çoluk çocuk bütün köylü Türkçe’yi TV’den yanlış öğreniyordu.

Ve dilin neden bu kadar önemli olduğu Kaşgarlı Mahmut‘un şu sözüyle son bir kez anlatılmaya çalışıldı:

Erdem başı til! / Erdemin başı dildir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir