Babam Ölümü İcat Etti

Bundan tam 11 yıl önce… 9 Nisan 1996. Henüz 15 yaşında Lise 1. sınıf öğrencisiyim. “Baban iyileşmiş dönüyor” dediler, 4 kardeş bindirip bizi arabalara Aydın’dan Antalya Havalimanına götürdüler. Bütün bir yol boyunca bize eşlik eden ambulansa bir anlam verememiştim. Öyle ya, iyileşmişti babam! Ne gerek vardı ambulansa.

Gel öp babanı” dedi annem, ambulansta babamın baş ucunda. Öptüm mü öpmedim mi hatırlamıyorum. Kapılar kapanınca kaçamak bakışlarla babamı camdan uzun uzun seyrettiğimi anımsıyorum. O gün babamı öptüysem eğer, o sondu. Tek bunu biliyorum.

Ömrü yurtdışında çalışmakla geçmişti. “Sultanım” dediği annemin hasretine, 4 erkek evladının hasreti de eklenmişti yıllar geçtikçe. “Tam kavuştum” derken babam, tedavi olmak için gittiği gurbet ellerde eridi, tükendi, bitti. Gurbet babama hiçbir zaman yaramadı. Ve… 

BEN DAHA BABAMI KEŞFEDEMEDEN; O, ÖLÜMÜ İCAT ETTİ.

Babam Ölümü İcat Etti” için 2 yorum

  1. Fotoğrafı görünce,yazıyı okuyunca öyle tuhaf oldum ki.Sizi tanımadan, uzaktan bakınca çok rahat, derdi tasası yok, hatta şımarık gibi görüyordum.O kadar uzakta, o kadar ayrı gibiydiniz ki. Benzer hayatları, benzer duyguları yaşadığımız aklımın ucundan geçmezdi.Şimdi okudukça şaşırıyorum, üzülüyorum; Evren’in kaşı, gözü, boyu bosu bir tarafta kalıyor ne sıcak yüreği var, ne kadar insan gibi insan diyorum.Tıpkı benim annem gibi eşinin ardından dört çocuğuna bakıp böyle güzel yetiştiren Safiye Sultan’ın ellerinden ben de öpmek istiyorum.Allah Safiye Sultan’a uzun ömürler versin.

  2. Altı yaşındayken annesi vefat etmiş bir arkadaşım şöyle demişti ‘o yaştayken çok anlamamıştım üzülmemiştim, ama şimdi daha ihtiyaç duyuyorum anneme.’Demek ki zamanla azalmıyormuş.Evlenirken,ilk çocuğun olduğunda, çocuğunu askere yollarken dahi anneni-babanı arıycak gözlerin. Hep bir ihtiyaç hali. Tesellisi sadece siz kimi kaybettiyseniz çok iyi ‘o’ olursunuz. Annenizse harika bir anne, baba ise muhteşem bir baba.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir