İnsan denen maymun

İnsan, maymundan mı türedi?

Türkiye’de 12 üniversitenin 700 akademisyeni imza topluyor ve rahatsız oldukları konuyu içeren dilekçeleriyle birlikte bu imzaları Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK’e gönderiyorlar. Bu yazıyı okuyan üniversite öğrencileri varsa, bir tahminde bulunsunlar bakalım: Yedi yüz imza toplayıp dilekçe yazacak kadar önemli olan bu sorunumuz neymiş? Bir sürü tahmin yürütülebilir değil mi? Çünkü üniversitelerin çözülmesi gereken pek çok -önemli- sorunu var. Ama aslında öyle değil. Bu 700 akademisyen Türk eğitiminin en önemli (!) sorununu tespit etmişler ve bunu gerekli makamlara iletmişler. 

Türkiye son yıllarda Darwin‘in evrim teorisinden uzaklaşıyor, okullarda evrim teorisine ilişkin vurgular azaltılıyormuş.  Bu sebeple akademisyenler ilk ve orta dereceli okulların ders kitaplarında ve müfredatta “Evrim Teorisi” konusunun işlenmesi talebinde bulunuyorlar ve “geleceğimizi Ortaçağ karanlığına teslim etmeyeceğiz.” diyorlar.

Maymunlar yetiştirsin sizi!

ABD yönetimi bile bir çok eyalette evrim kuramını müfredattan çıkarttı ama Türkiye’de bazı kesimler bunu savunmaya devam ediyor. Ben ilkokula giderken “biz maymundan gelmişiz” diyen bir kaç arkadaşım vardı. Günümüzde de maymunun torunu olduğunu iddia eden yeni nesiller var mıdır ki? 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir