Danimarka nasıl protesto edilir?

Bugün cep telefonuma gelen mesajda, Peygamberimizin sözde karikatürlerini yayımlayan Danimarka basınının çirkin davranışından dolayı Danimarka ürünlerinin boykot edilmesi ve bu mesajın 10 kişiye gönderilmesi yazıyordu. İyi de hangi Danimarka malları? Bu mesajı birbirine gönderen kaç kişi piyasadaki Danimarka’dan ithal edilen  malları biliyor?

Suudi Arabistan, Danimarka’nın önde gelen iki büyük firması Arla Foods ve Noyo Nordisk’i ciddi anlamda boykot etmiş; bu firmaların ürünlerini raflardan indirmişti. Sonuç: Firmalar milyon dolarlık zarara uğradılar; ne yapacaklarını şaşırdılar.

Gelelim bizim cep telefonlarında dönen “boykota çağrı sms’leri”ne. GSM Operatorlerini zengin etmeden de Danimarka’yı protesto etmenin başka yolları, değişik yöntemleri vardır elbette. Akıllı olmakta fayda var. Eğri oturup, doğru konuşalım: Bu mesajı 10 kişiye gönderdik madem, altına da Türkiye’deki Danimarka mallarını ekleme zahmetinde bulunalım. “Yok olmaz, 160 karakteri geçiyor!”  diyorsanız; demek ki protestonuzda samimi değilsinizdir! Öyle değil mi?

Danimarka’dan neleri ithal ediyor; bunları hangi amaçla kullanıyormuşuz, birlikte bakalım:

  • Elif Tüpcan:  Danimarka’dan ithal edilen boğa spermasından embriyo transferi (tüp bebek) yöntemi ile doğan Türkiye’nin ilk tüp buzağısı. [Bkz.]
  • SAC ( Süt Sağım Makina ve Ekipmanları)
  • Fireexspers (Yangın Söndürme Cihazı)
  • Vita Malt (Doğal Enerji Kaynağı) [Bkz.]
  • Holstein cinsi sığırlar

Şimdi kalkıp Elif Tüpcan’ı ve ondan üreyecek diğer buzağıları imha edecek hâlimiz yok :) Diğer 3 ürün sağda solda karşınıza çıkarsa icabına bakın elbette. [Holstein cinsi sığırlara dokunmayın! Hayvanların bir günahı yok :)] Bu protesto mesajına da katılacaksanız eğer GSM Operatörlerinin ağızlarını kulaklarına vardıracak -saflıkta- yapmayın bunu lütfen. Danimarkalılar da oluşturdukları SMS zinciriyle Müslümanlara ait büfe, pizzacı ve manavlardan alışveriş yapmamalarını mesajlıyorlarmış birbirlerine.  Mesajda “masum” bir karikatür yüzünden Ortadoğu’da Danimarka mallarına boykot başlatıldığı belirtiliyor ve herkese sms gönderilmesi çağrısı yapılıyormuş.

Hayır vazgeçtim, bizim çok daha farklı bir yöntem denememiz lazım. En akıllı protesto yöntemi Danimarka bürokratlarına ve basın kuruluşlarına e-posta yollamak!

Bir önceki Edebiyatın kahramanı, korkunç cinayetin kurbanı Sabahattin Ali başlıklı yazımda Atilla Özkırımlı, Filiz Ali ve kürk mantolu madonna hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir