Engellilerin Savaşı

e-vren günlüğü’nü günlüklerimi yayımlamak üzere açmıştım ilk önce. Kısa bir süredir e-günlüklerimin yerini gözüme takılan çarpıklıklar almaya başladı. Burası Türkiye’ ydi ve bu ülkede Otobüs Firmaları korsan araçlarla hayatımızı tehlikeye atıyor; online kitap siteleri tüketici haklarını çiğneyip, sizi enayi yerine koyuyordu. Son olay ise artık pes dedirten cinsten. Sözüm kendisini engelli diye tanımlayan ama eksik tanımlayan birileri hakkında!

yunusevren_26.09.2005_(4)29.08.2005 tarihinde bu sayfalarda kaleme aldığım “ÖZÜR’ ÜM VAR” başlıklı yazım bir engelli arkadaş tarafından okunmuş, kısa sürede e-postalarda dolaşmaya başlamış ve engelliler.net’ in forum sayfasına konu olmuştu. Haberi aldığım ve engelliler.net’ le tanıştığım günden beri bu siteden ve forumdan çıkmaz olmuştum. Ancak bir gün, hiçbirimizin tasvip etmediği bir durum patlak verdi. Engellilerin sesini duyuran bu site bir gecede ikiye bölündü. Tabiri caizse yer yerinden oynadı. Engelliler.Net ve Engelliler.Biz sitelerinin sanal savaşı arasında kalakaldık. Birbirini kötüleyen, suçlayan, kendisini öven e-posta bombardımanın şaşkınlığı içerisinde bocaladık önce bir. Her iki site de görüntü ve içerik olarak birbirinin kopyasıydı; yazılarımız her iki sitede de mevcuttu. Peki hangisi gerçekti, hangisi haklıydı ve hangisi ENGELLİ’ydi? 

Bu soruların cevabı elbette çok önemli değil bizim için. Dün Engelliler.Net’ in forum sayfasında rahatsızlığımı dile getirdim ve hiç karşılaşmadığım bir tavırla karşılaştım. Sitenin editörü işi polemiğe dönüştürdü, beni polemik yapmakla suçladı, yine diğerlerine çamur atmaya devam etti ve olan oldu: Maske düştü! 

Forum sayfasına rahatsızlığımı dile getiren, üyeliğimin iptalini ve e-posta gönderiminin durdurulmasını talep ettiğim mesaj bıraktım. Mesajımı da, “Benim tercihim Engelliler.Biz’ den yanadır.” şeklinde sonlandırmıştım ki, daha sonra baktığımda “Engelliler.Biz” uzantısı yerine “Engelliler.Net” yazdığını fark ettim. Net değil, Biz yazdığımdan emindim. Düzeltmek için mesajıma girdiğimde Engelliler.Biz yazıyordu ama düzeltme bölümünden çıkıp foruma geri döndüğünüzde Engelliler.Net’ le karşılaşıyordum.

Forumundaki üyeye kendi tercih özgürlüğünü göstermeyen, sizden habersiz sizin mesajınız üzerinde oynama saygısızlığını gösteren bir zihniyet var ortada. Ve ne yazıktır ki bu zihniyet, engelli kardeşlerimizin haklarını savunmak, onların sesini duyurmak, onlara destek olmak amacını güttüğünü iddia ediyor. 

Engelliler.Biz ya da Engelliler.Net ! Kendi savaşlarını sanal alemin gerisinde verip, biz duyarlı insanları da, üyelerini de böylesine yormasalar, yıpratmasalar, kaybetmeselerdi keşke!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir