Yaratıcılığın 33 kuralı

yaraticilik_john_hegarty

“Her büyük fikrin temelinde, yaratıcılığın en kuvvetli gücü olan gerçekler yatar.” diyor John Hegarty, Yaratıcılık kitabında. Cismen küçük olsa da içeriği açısından devasa bu kitapta Hegarty’nin ısrarla üzerinde durduğu iki kavram var: Fikirler ve gerçekler. Çünkü ona göre “yaratıcılığın yapı taşı, fikirdir” ve “Kullanabileceğimiz en büyük strateji de gerçeklerdir.”

Hegarty’nin ısrarla savunduğu bir görüşü var: “Hiçbir şey tamamen orijinal olamaz.” Orijinal bir şey ortaya koymakla övünen insanlar ne yaratıcıdır ne de yeni bir şey icat etmiştir. Aksine “Her yeni fikir ancak başka bir fikir karşısında var olabilir. Hepimiz birbirimizin omuzlarında yükseliriz ve bunu yaparken daha ilerisini görmeyi umarız.”

Mükemmel fikirlere sahip olmak ise Hegarty’e göre “onları satamadığınız sürece” bir işe yaramamaktadır. Kitapta tekrar edilen diğer bir konu da teknoloji. Hegarty, teknolojinin bir fikir değil, fikri ifade etmenin bir yolu olduğunu söylüyor. Bu sebeple de ona aşırı hayranlık duyulmaması gerektiğinin altını çiziyor. Ve uyarıyor: “Teknoloji kendimizi ifade etme kapasitemizi artırabilir ama aynı zamanda yaratıcılığımızı maskeleyebilir.”

Teknoloji kadar yüksek hayat standardı içinde hayatın kendisinden soyutlanmaya başlamanın da yaratıcılık adına tehlike arz ettiğine vurgu yapıyor Hegarty. Şoförlü, hizmetçili, güvenlikli hayat; hatta kulaklıkla müzik dinleyerek ortamdan soyutlanma çabası hayal gücümüzde ve yaratıcılığımızda kısır döngüye yol açıyor. Hegarty bu durumu “Başarılarınız ve muhteşem eserleriniz, günlük deneyimlerinizin üzerine inşa edilmiştir. Bunlara erişiminizi kaybetmemeye dikkat edin. Gerçek hayat deneyimleri yaratıcı insanın yaptığı işleri ve görüşlerini besler.” sözleriyle özetliyor.

Atalarımızın asırlar önce sahip olduğu, bugün bizim unuttuğumuz ama Batı’nın yeni keşfedip her alanda kullandığı “hikaye anlatıcılığı” Hegarty için de son derece önemli. Öyle ki bunun önemini “Hikaye anlatıcılığı şimdiye dek keşfedilmiş en güçlü iletişim şeklidir.” sözüyle vurguluyor.

Kitabı okurken üzerine en çok düşündüğüm sorulardan biri şuydu: “Eğer her gün işler alışıldığı şekilde yürüyorsa nasıl alışılmışın dışında bir şey yaratabilirsiniz ki?” Günler birbirini tekrar ediyorsa ve yeni bir şey üretemeden geçiriliyorsa burada ciddi bir sorun var demektir.

Yaratıcılığın 33 kuralını sıralamaya başlamadan önce Hegarty’den son bir öneri paylaşıyorum: “Gerçekten mükemmel olmak için dinlemeniz, alçak gönüllü olmanız ve kendi kırılganlıklarınızın farkına varmanız gerekir.”

Her yıl tekrar okuyacağım kitaplar arasına giren John Hegarty’in Yaratıcılık kitabında daha yaratıcı olabilmek için önerilerini 33 maddede toplamaya çalıştım. Hayal gücünüze güç katması dileğiyle:

 1. Yeteneklerinizin farkında olun. (Böylece daha fazla şey öğrenip daha çok tatmin duyacaksınız.)
 2. Sadelik esas hedefiniz olsun. Bir fikri sunarken onu mümkün olduğunca sade tutun.
 3. Düşünmeyi bırakın. Hissetmeye başlayın. (Bir şeyin nasıl hissedildiği ve duyuları nasıl tetiklediği, işlevinden çok daha önemlidir.)
 4. Yaptığınız şeyi gereğinden fazla rasyonalize etmeyin. (Bu potansiyeline zarar verir.)
 5. Kalbinizin sesini dinleyip duygularınızın sizi yönlendirmesine izin verin.
 6. Karşıt yöne bakarak yeni bir şey keşfedin. Yaratıcılık yeniden keşfetmeyi gerektirir.
 7. Kendinize olumluluğun hakim ve olasılıkların bol olduğu, meydan okuyan ve sorgulayan insanlarla dolu bir çevre bulun.
 8. Etrafınıza mükemmel şeyler ve mükemmel insanlar aldığınızda, daha iyi duruma geleceğinizi şüphe yok. Yetenek bulaşıcıdır. Ne kadar iyi oyuncularla oynarsanız, kendinizi o kadar geliştirirseniz.
 9. Etrafınızı size meydan okumaktan çekinmeyen insanlarla doldurun.
 10. Özel işler üretmek için özel insanlarla iş birliği yapın.
 11. Etraftakiler alaycılığa kaçtığında, hemen uzaklaşın. (Alaycılığa esir olursanız, şüphe ve inançsızlık kısa süre içinde düşüncelerinize ve işinize bulaşır.)
 12. Alaycı bir insan haline gelmeyin.
 13. Fikirlerinizi gömmek isteyen insanların arasına girmeyin.
 14. Yeni fikirlere, yeni yerlere ve yeni insanlara açık olun. (Bu, yaratıcı ruhunuzu besler.)
 15. Yaratıcı süreç çıktıları değil girdileri içerir. Sık sık dışarı çıkın ve etrafınıza bakın. (Girdileriniz ne kadar şaşırtıcı ve farklı olursa çıktılar da o kadar ilginç olur.)
 16. Başarılı bir yaratıcı olabilmek için etrafınızdaki dünyaya ve onun tüm harikalarına, garipliklerine, başarısızlıklarına ve tersliklerine hayran olun.  (Çünkü her şeye hayranlık duymak yaratıcı ruhunuzu beslemenin en garantili yoludur.)
 17. Dünyayla bağlantı içinde ve meraklı olun.
 18. İlham verici ve yaratıcı çalışma ortamlarının arayışında olun. (İşimizi iyileştirmek için sürekli dürtülmemiz, meydan okumamız ve hatta kurtulmamız gerekir.)
 19. Bir sanatta ustalık kazandıktan sonra bir başkasına geçin. (Bu, yaratıcı düşünce biçiminize enerji katar.)
 20. Kurallara değil deneyimlere inanın.
 21. Başarmak üzere yola çıkmış olduğunuz şeyi başarıncaya kadar bırakıp gitmeyin. (Üzerinde çalıştığınız şeyi başarıncaya kadar çalışmaya devam edin.)
 22. Yaratıcı tıkanıklıktan kurtulmak için basit bir hile: Yer değiştirin.
 23. Etrafa farklı bir şekilde bakmaya başlayın. (Böylece hayal gücünüz harekete geçecektir.)
 24. Alışılmadık kaynaklardan bilgi alın. (Herkesin seyrettiğini seyrederseniz herkes gibi düşünmeye başlarsınız.)
 25. Ne olursa olsun, işin ucunu bırakmadan sebatla çalışın. (Sebat, karşılığını verir.)
 26. Yarattığınız ne olursa olsun tek bir vizyonunuz olsun.
 27. Hem kendinizi hem de izleyicilerinizi şaşırtın. (Mükemmel bir yaratıcı eser, izleyicilerin daha önce hiç karşılaşmadıkları düşünceleri sunarak onları şaşırtır.)
 28. Endişelenmekten vazgeçin. Geleceği öngörmeniz mümkün değildir, hiç uğraşmayın.
 29. Tahmin etmeyi bırakın ve yaşadığınız anı en hoş ve ödüllendirici hale getirmeye çalışın.
 30. Başarısızlığa uğradığınızda üzerinde durmayın. Devam edin. Unutun.
 31. Yaratıcılık eğer yüzde seksen fikirden kaynaklanıyorsa aynı zamanda yüzde seksen uygulamadır.
 32. Beş yıllık plan yerine beş dakikalık plan yapın.
 33. Keyfinize bakın, tadını çıkarın, kendinizi ifade edin ve bunları yaparken eğlenin. Yaptığınız şey ne olursa olsun daha iyi yapacaksınız.

Evren’i Sosyal Ağlarda Takip E+

4 Comments

 1. Evren, yaratıcılık kelimesine bile itiraz eden bir ülkeden bahsediyoruz. Bu alanda çok yolumuz var. Yaratıcı endüstrilerde bulunduğumuz nokta parlak değil. Merakla ilgili de çok hoş olmayan sözler vardır burada tekrarlamak istiyorum. Yaratıcılık konuusnda iklim biraz nahoş :))

 2. 14, 16, 32 ve 33. kurallar benim hayat felsefemin bir kaçı. Güzel bir kitap bende en kısa zamanda okumayı düşünüyorum. Kitap seçimlerin orijinal, yeni ufuklar açıyorsun e-vren.

  Selamlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir