Tekvando Şampiyonu Milli Sporcu: Meryem Elif İyin

4 yaşında başlayan spor yaşamının 14. yılında art arda başarılara imza attı Meryem Elif İyin. Henüz 9. sınıf öğrencisi ama aynı zamanda 2019 Türkiye Yıldızlar Taekwondo ve 2019 Avrupa Kulüpler Şampiyonu unvanlarına sahip. Genç yaşında kazandığı başarılarla Türk bayrağını birçok ülkede dalgalandıran Meryem Elif’le onu altın madalyalara götüren süreci ve tekvando sporuna niçin bu denli gönül verdiğini konuştuk.

Öncesinde Twitter’dan kendisiyle iletişime geçtiğim Meryem’in ve sonrasında telefonla konuştuğum babası Özgür Bey’in alçakgönüllü ve kibar yaklaşımları beni çok etkiledi. Milli sporcu olarak ne denli yoğun olduğunu tahmin ettiğim Meryem’in ve ailesinin pazar akşamını bana ayırmaları büyük incelikti. Üstelik Skype görüşmesinde internet bağlantısı yüzünden çok fazla aksaklık yaşadık ve 15 dakika sürecek görüşme neredeyse 1 saate yakın sürdü. Meryem, bazı konuşmalarını üç kez yinelemek zorunda kaldı. Hem sabrı hem vakit ayırdığı için, tabii en başta bize yaşattığı gurur için kendisine bir kez daha teşekkür ederim.

Meryem İyin’le Skype görüşmesini yapmadan önce onunla ilgili araştırmalar yaparken babası Özgür İyin’in gösterdiği fedakarlık ve çabanın başlı başına ele alınması gereken bir hikâye olduğunu fark ettim. Öyleki Skype’ta bu görüşümü kendisine “Çağan Irmak’ın filmlerine konu olabilecek bir hikâyenin kahramanı” olduğunu söyledim.

Bizler basın ve sosyal medya aracılığıyla haberdar olduğumuz bu ve benzeri başarıları alkışlıyor, paylaşımlarımızla destekliyor, kendi sosyal dünyamızda mutlu olup hayatımıza devam ediyoruz. Ancak ekranlara, sosyal medya paylaşımlarına, madalyalara, havalimanında çiçekli karşılamara yansımayan, altın madalyaların ardında bazı zorluklar ve onlar tarafından dile getirilmediği sürece farkında olmadığımız sıkıntılar var. Meryem Elif İyin ve onun gibi pek çok milli sporcu yurt dışındaki bazı müsabakalara (ki buralardan kazanacakları puanlarla olimpiyatlara katılmaya hak kazanıp ülkemizi temsil edecek olmalarına rağmen) kendi imkanlarıyla katılmak zorunda kalabiliyorlar (hatta bazı maçlara gidemeyebiliyorlar) ve bu durum aileleri maddi yönden son derece yoruyor. Meryem’in videoda bu konuyla ilgili “Maalesef bizim coğrafya sıkıntımız var.” vurgusu çok çarpıcı.

Meryem Elif’in bu başarısında emeği olan ailesini ve hocalarını gönülden kutlarım. Kendisine ve tüm milli sporcularımıza yeni madalyalar ve şampiyonluklar kazanmalarını dilerim. Umarım tüm sporcularımızın imkanları her geçen gün daha da iyi olur, daha çok sahip çıkılıp desteklenirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir