İnternet gazeteciliğinde patron sosyal ağlar mı?

BBC Türkçe’nin sosyal medya editörü Enis Şenerdem’in görüşüne göre dünyanın en büyük gazeteleri de haber siteleri de büyük patron Mark Zuckerberg’in eline düşmüş durumda. Bunun öncelikli sebebi bütün sosyal ağlar içinde hâlâ en hatırı sayılır kitlenin ve ziyaretçi trafiğinin Facebook’ta olması. “Başka haber kaynaklarıyla değil Facebook’taki diğer içeriklerle rekabet ediyoruz.” diyerek internet gazeteciliğinin geldiği noktaya parmak basıyor Enis. 

Onlar da hazırladıkları değerli bir haberi, kusursuz inşa ettikleri internet sitelerinde yayımlasalar bile genç neslin doğrudan BBC Türkçe’nin web adresine girmediklerinin farkında olduklarını söyledi. Bu sebeple de yeni neslin olduğu mecraya gitmeye karar verdiklerini, haberi sosyal medyada olduğu gibi değil de ilgi çekici halde paylaşarak haber sitesine yönlendirmeye çalıştıklarını anlattı. Özellikle Facebook’un daha çok gelir elde ettiği için video içerikleri ön plana çıkarmasından dolayı da BBC Türkçe Facebook’ta videolara ağırlık vermeye başlamış. Videoda ilk üç saniye çok önemlidir diyor Şenerdem, bu sebeple sosyal medyada yayımlayacakları bir videonun ilk on saniyesi için yarım saat tartıştıklarını söylüyor. Söz konusu sosyal mecranın alışkanlıkları, profil yapısı itibarıyla haberi verme biçimini şekillendirmek zorunda kalan dünya devi haber kaynakları! BBC Türkçe’nin sosyal medya editörü “Facebook’un eline düşmüş bir küresel medya var.” diyor, sadece küresel medya mı sosyal medyanın eline düşen? En başta biz internet kullanıcıları değil miyiz, birer içerik üreticiye döndüğümüz kendi sosyal medya hesaplarımızda onların kurallarına göre saatlerimizi harcayan?

Facebook, haber kaynağının algoritmalarını değiştirince haber akışında yer alamayan dünya devleri büyük bir panik yaşayabiliyor. CNN’den BBC’ye hepsi milyarlarca kullanıcının aktif olduğu bu dijital dünyada haberini okutturma / seyrettirme telaşında. Durup düşündüğümde haberi üreten asıl kaynaklar, Facebook’u beslemeyi bıraksa? Şenerdem’i dinlerken bunu düşündüm. BBC’nin haberlerini Facebook’ta paylaşması bir haber değeri taşımıyor ama haberlerin artık Facebook’ta paylaşılmayacağını hatta Facebook hesabında bundan böyle hiçbir güncelleme yapılmayacağını açıklaması  büyük bir haber olmaz mıydı?

Facebook’u büyüten beslendiği kaynaklar. İçerik üretip orada paylaşan milyonlar, haberlerini servis eden gazeteler, internet siteleri ve daha pek çoğu. BBC, Facebook yokken vardı ve İngiliz medya kuruluşu Facebook’tan çekildiğini açıklasa, BBC’yi unutacak mıyız? Bu soruya verilecek türlü cevap, markalar ve kişiler düzeyinde “orada biz de mutlaka olmak zorundayız” noktasına getirilmemiz gerçeğinin altını çizecek. Başka bir açıklaması yok. Hep bir yarış halinde olmanın sonu nereye varacak? Asırlık medya şirketleri hep böyle Mark Zuckerberg’in dijital dünyasında varlık gösterebilmek, onun sürekli değişen algoritmalarına / kurallarına göre şekil alarak mı geçirecekler bütün bir ömürlerini? CNN’in sadece Snapchat için özel bir editör tahsis ettiği notunu da paylaşayım. (Veriyi elinde tutanın borusunun öttüğünün de farkındayım.)

Enis Şenerdem’in konuşmasında birkaç çarpıcı ayrıntı daha vardı:

  • Geleneksel gazetecilikten dijital medyaya geçenlerin “ben tık haberciliği yapmak istemiyorum” serzenişleri bir yere kadar haklı. Halbuki okurun habere geliş şeklini iyi anlamak, analiz etmek gerekir. Asla okuru hafife almamalı.
  • Daha çok haber girmek yerine içeriği zengin ve bilgilendiren haberler hazırlamaya çalışılmalı.
  • Sosyal ağlarda sık paylaşım yapmak itici olabiliyor. Bu sebeple BBC Türkçe olarak Facebook’taki metin haber paylaşımını azaltıp videolara ağırlık verdik.
  • Nostalji, sosyal ağlarda çok güçlüdür. Gençler de nostaljik içerikleri paylaşmayı seviyor.
  • Elinizdeki içerik güçlüyse işin yarısını halletmiş oluyorsunuz.

Enis Şenerdem, Kadir Has Üniversitesi (KHAS) Yeni Medya Bölümünün düzenlediği  “Dijitalleşme ve Sosyal Medyada Yeni Trendler” konferansının konuşmacıları arasındaydı.

Etkinlik, KHAS İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın açılış konuşmasıyla başlayıp KHAS Yeni Medya Bölümünden Doç. Dr. Eylem Yanardağoğlu’nun Türkiye’de Dijital Dönüşüm ve Haber Odaları başlıklı sunumuyla devam etti. BBC Academy Editörü Najiba Kasraee, BBC Academy ve dil siteleri; BBC Minute program yapımcısı Christopher Gibson da 24 saat medya ve hikâye anlatıcılığının zorlukları: Orijinal olmak ve genç izleyiciyle online iletişim kurabilmek üzerine bir konuşma gerçekleştirdi. Gibson’un sunumundan sonra onunla HaberTürk’ten Afşin Yurdakul bir söyleşi yaptı.

One Comment

  1. Mezun olduğum üniversite KHAS. Üniversiteyi kazandığım ilk senelerde açılmıştı yeni medya bölümü. Yeni medyanın üzerine verdiği ağırlığı bir an olsun bırakmadan çok değerli hocalar ve seminerlerle geliştir alanını. Yazınız ve yorumlarınız akıcı, teşekkürker. Bu arada yanlış anlaşılmasın ben hukuk fakultesinde okudum, yeni medya değil ^^

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir