Araba Kampanyaları

Rekabeti oldukça yoğun geçen otomotiv sektöründe araba kampanyaları her zaman otomobil üreticileri için büyük önem arz etmiştir. Otomobil alımını kolaylaştırmayı hedefleyen araba kampanyaları günümüzde finansman alternatiflerinin artmasıyla çok geniş bir çeşitliliğe sahip hale gelmiştir.

Sektörde en çok uygulanan ve tüketicilerin en çok tercih ettiği araba kampanyalarını 4 ana başlık altında toplamak mümkündür.

  1. İndirim Kampanyaları
  2. Kredi Kampanyaları
  3. Takas Kampanyaları
  4. Kulüp Üyeliği Kampanyaları
  1. İndirim Kampanyaları

Tüketiciler tarafından en çok takip edilen kampanyalardan biridir. Otomobil üreticileri belli dönemlerde satışa sunduğu modellerde indirime gidebilirler. Yapılan indirim oranları genelde araba modelinin stok durumu, rakip markalardaki fiyatlandırma pozisyonları ve yoğun satın alma dönemlerinde geçerli olur.

Türkiye otomotiv pazarında en sık görünen indirim oranları %1 ile %12 arasında gerçekleşmektedir. %12 oranının üzerinde gerçekleşen indirimler ise genelde;

  1. Markanın ülke pazarından çekilmesi,
  2. Satılan aracın artık üretilmeyecek olması,
  3. Satılan aracın geçmiş model yıllarına ait olması gibi sebeplerle meydana gelmektedir.

2. Kredi Kampanyaları

Yine tüketicilerin sıklıkla tercih ettiği kampanyaların başında finansman yani kredilendirme kampanyaları gelmektedir. Buna göre otomotiv üreticileri modellerin pazarlanması ile ilgili gerek bankalar veya finansman kuruluşları aracılığıyla gerekse kendi iç finans yöntemleriyle tüketicilere uzun vadeli ödeme seçenekleri sunarlar.

Geçtiğimiz yıllarda uzun vadeli finansman olanakları yasalar çerçevesinde kısıtlansa da halen en çok talep gören kredilendirme yöntemini uzun vadeye yayılan krediler oluşturmaktadır. En çok uygulanan kredi kampanyaları ise; Sıfır Faizli Kredi Kampanyaları, Uzun Vadeli Kredi Kampanyaları ve  Ödeme Erteleme Kampanyalarıdır.

a) Avrupa piyasasına bakıldığında daha çok ülkemizde tercih edildiği görülen sıfır faizli araba kampanyaları, araç fiyatının belirli bir kısmının peşinat olarak alınması sonrasında kalan tutarın faizsiz olarak aylık taksitlere bölünmesi şeklinde uygulanır. Otomobil üreticileri genelde peşinat miktarını yüksek tutarak vadeden dolayı oluşan faiz giderlerini peşinata yansıtırlar.

b) Uzun Vadeli Kredi Kampanyaları ise adından da anlaşılacağı gibi otomobil üreticilerinin finansman kuruluşları aracılığı ile araç fiyatının ödemesini uzun vadeye yayarak araç satışlarını gerçekleştirmesi olarak tanımlanabilir. Bu tür kredi kampanyalarında asıl unsur kredilendirme imkanı sağlayan kuruluşun araç finansmanı için sağladığı faiz politikasıdır. Düşük orana ve uzun vadeye sahip krediler her dönem en çok tercih edilen kampanyaların başında gelmektedir.

c) Ödeme erteleme kampanyaları genelde 2 farklı şekilde uygulanır. Bunlardan ilki aracın kredilendirilmesi esnasında belirlenen ödeme tarihlerinin belli bir müddet ötelenmesidir. Çoğunlukla yılın ikinci yarısından sonra yapılan kredi kampanyalarında tüketiciye ilk taksit ödemesine bir sonraki yıl başlanması imkanı verilir. Bir diğer ödeme erteleme kampanyası ise satışa sunulan araç fiyatının belli bir miktarının (genelde yarısı olarak alınır) peşin alınarak, diğer tüm kalan tutarı için ileri bir tarih belirlenir. Kalan tutar için belirlenen tarih genelde ilk ödemenin yapıldığı tarihten bir yıl sonrası olarak belirlenir.

3. Takas Kampanyaları

Takas kampanyaları araç sahibi olan tüketicileri hedeflemektedir. Buna göre aracını yenilemek isteyen tüketicinin sahip olduğu aracını satıcı firmaya bedelsiz olarak verir. Satıcı firma ise bedelsiz aldığı araca karşılıklı olarak bir fiyat belirler ve bu miktarı tüketicinin yeni satın almak istediği aracın bedelinden düşer. Kalan miktar ister peşin istenirse de yine kredilendirme olanakları ile ödenebilir.

Takas kampanyalarında otomobil değerini belirleyen satıcı firmalar genelde alırken ve satarken olmak üzere çift yönlü kar odaklı çalışırlar. Bu tip araçların fiyatı yapılan ekspertiz ve piyasa değeri ile birlikte aracı alan firma tarafından satışa sunulacağı fiyat hesaplanarak ve üzerine de bir miktar kar eklenerek belirlenir.

4. Kulüp Üyeliği Kampanyaları

Genellikle birden fazla sektörde yer alan grup şirketlerinin sunduğu avantajların başında gelmektedir. Bünyesinde otomotiv firması barındıran kuruluşlar tüketiciyi yine kendi çatısı altında yer alan beyaz eşya, akaryakıt, sigorta vb. gibi markalara yönlendirmek amacı ile kullanırlar.

Bu kampanya türünün günümüzde en çok uygulanan yöntemlerinden biri de özellikle mobil uygulamalar gibi kolay kullanılabilir yöntemler ile grup bünyesinde yer alan markalar arasında karşılıklı olarak belirli miktarlarda indirim uygulamasıdır. Diğer kampanyalar ile kıyaslandığında kulüp üyeliği kampanyaları daha düşük indirim oranları sunduğu gözlemlenmektedir.

En güncel araba kampanyaları için aşağıdaki adresimizi ziyaret edebilirsiniz: http://www.arabalar.com.tr/araba-kampanyalari

Bir önceki Objektifimden Gezi Parkı Eylemleri başlıklı yazımda gezi olayları fotoğraflar, gezi parkı ve gezi parkı eylemleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir