Blog Yazarları Çalıştayı 2’de Buluşalım

İlkini geçen yıl yine Aralık ayında İstanbul Üniversitesinde yaptığımız Blog Yazarları Çalıştayının ikincisini 2016 bitmeden gerçekleştiremeyeceğimizi düşünürken Nil Didem Şimşek hocamla yolumun kesişmesi sayesinde bu müjde dolu yazıyı yazabiliyorum. Vakit çok az olunca fırsat bulup ne bloga ne de e-postalarla kimseye çalıştayla ilgili bu önemli gelişmeyi yazabildim. Bütün hikâyeyi ve süreci çalıştaydan sonra ayrıntılarıyla yazacağım. Şimdi Blog Yazarları Çalıştayı 2‘nin ayrıntılarına odaklanalım:

 • Blog Yazarları Çalıştayı 2, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ) Halkalı Yerleşkesindeki Tarihi Bina Seminer 2 salonunda 09.30 – 14.00 saatleri arasında yapılacak. (İZÜ Halkalı Yerleşkesine ulaşım)
 • Çalıştay bütün blog yazarlarının ve bloglara ilgi duyanların katılımına açık.
 • Çalıştay, İZÜ Türkçe Öğretmenliği Bölümü Ana Bilim Dalı koordinasyonu ve ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.
 • Yukarıdaki afişte de yer aldığı gibi çalıştayda Atıf Ünaldı, Daron Yöndem, Funda Güleç Yalçın, Hilal Meriç ve Yeşim Mutlu ile birlikte ortak blog kültürü adına paylaşımlarda bulunmaya çalışacağız.
 • ‘İnterneti bloglar kurtaracak’ temasıyla yapılacak çalıştayda ele alınacak konular 20’den fazla blog yazarının katkısıyla oluşturuldu. Çalıştaya katılacak blog yazarları da ele alınacak konularla ilgili görüşlerini o gün orada söz alarak belirtebilirler.
 • Normalde artık çalıştayın düzenlenemeyeceğini zannederken son anda İZÜ’nün kapılarını açması çok dar zamanda hızlı hareket etmemizi gerektirdi. Bundan dolayı tek müsait olan en küçük salon çalıştay için ayrıldı. Söz konusu salonda sahne kısmı sadece 4 kişilikken masanın ve sunucu kürsüsünün kaldırılmasını rica ederek 6 kişiye yer açmaya çalıştık. Böylece salondakilerle daha bütünleşik bir halde olabileceğiz. Sadece 6 kişinin değil çalıştaya gelecek diğer blog yazarlarının da katılımıyla zenginleşecek bir çalıştay deneyimi yaşamış olacağız. Ben 15 – 20 kişilik bir ekiple çalıştayı gerçekleştirebilmeyi arzu ediyordum. Salon şartlarını zorlayarak sayıyı 4’ten 6’ya çıkarabildiğimiz için de mutluyum. İZÜ’ye de onca sıkışık etkinlik takvimi arasında 29 Aralık’ta kapılarını bize açarak önemli bir farkındalığa imza attığı için minnettarım.

 • Gelecek Vadeden Bloglar listesindeki arkadaşlar da çalıştaya davet ediliyor. Böylece eski ve yeni blog yazarları bir araya gelmiş olacak.
 • Ayrıca 6 kişilik jürinin son değerlendirmesinde Gelecek Vadeden Bloglar listesine girenleri de 29 Aralık’taki çalıştayda açıklayacağım. Bunu da çalıştaya gelecek listenin var olan üyeleriyle birlikte yapabilmeyi arzuluyorum.
 • Bu yazının hemen ardından da İlk Türkçe Bloglar listesinde yer alan blog yazarlarına çalıştaya davet e-postası gönderilecek.
 • Türkiye’de ortak blog kültürünü geliştirebilmek adına hayata geçirmeyi planladığım bir projeyi de ilk defa çalıştayda açıklayacağım.

Blog yazarları çalıştayının ikincisini düzenleyebilmek hele ki 2016 bitmeden bunu gerçekleştirebilmek benim için zorlu bir süreç ve bazen hayal olduğunu düşündüğüm bir hedefti. Bu hayalin ‘son anda’ gerçeğe dönüşmesinde kilit rol oynayan Nil Didem hocama; okulunda onlarca blog yazarını en iyi şekilde ağırlayabilmek için derslerine ve sınavlarına rağmen büyük bir gayret sarf eden sevgili Esra Gamze Demir‘e; Atıf Ünaldı‘ya; moderatörlüğü kabul ettiği ve hem konu başlıklarına son şeklinin verilmesine hem de isimlerin belirlenmesine katkı sağladığı için Funda Güleç Yalçın‘a; balayı tatilinde olmasına rağmen çalıştaya katılımının yanında her konuda yardıma hazır olduğunu belirten ve arkadaş canlısı yaklaşımıyla beni kendisine hayran bırakan Daron Yöndem‘e; bütün yoğunluğuna ve koşuşturmacasına rağmen çalıştaya katılarak  ortak blog kültürüne büyük destek veren Hilal Meriç‘e; bugüne kadar karşılaştığım en dostane, en sıcak ve en nezaket dolu iletişimiyle gönlümde adeta taht kuran Yeşim Mutlu‘ya; ilk çalıştayda olduğu gibi ikincisinde de desteğini benden esirgemeyen ve aylar önce bana çözüm üretmeye çalıştığı halde –başta kendimi hayalperest davranmakla nitelendirdiğim ama sonrasında aslında idealist davrandığıma karar verdiğim– tavrımı olgunlukla karşılayan Alp Bolat‘a; çalıştayın afişini hazırlayan İZÜ öğrencisi sevgili Muhammed Fırat Polat‘a  ve çalıştaya katılım için benimle iletişime geçerek katkı sağlayan / 29 Aralık’ta katkı sağlayacak olan bütün blog yazarlarına çok teşekkür ediyorum.

Blog Yazarları Çalıştayı 2 Facebook Etkinlik Kaydı:

En çok buralardayım: Instagram | Facebook | Twitter

9 Comments

 1. Evren kardeşim, idealizm her zaman güzeldir, başarılar dilerim, blog dünyasındaki etkinliklerin çoğalması dileğiyle, vaktimi ayarlayabilirsen geleceğim…

 2. Geçen yıl da duymuştum, merak ettiğim bir etkinlik. Benim için çok faydalı olacak, ortak fayda ve etkileşim adına çok güzel. Katılabilmeyi umut ediyorum, teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir