Blog Yazarları Çalıştayı, e-günlük

Blog Yazarları Çalıştayı 2’nin Hazırlıkları Başladı

blog_calistayi

Türkçe içerikli blogların geleceğine yön verecek Blog Yazarları Çalıştayı‘nın ikincisi için kolları sıvadık. Türkiye’de ilk defa geçen yıl 20. Türkiye’de İnternet Konferansları kapsamında İstanbul Üniversitesi’nde düzenlediğimiz Blog Yazarları Çalıştayı’nın ikincisini Aralık 2016’da yine bir üniversitenin ev sahipliğinde gerçekleştirebilmek amacıyla hazırlıklar başladı.

Geçen yıl davetimi kırmayıp gelen Blog yazarları Alp Bolat, Aycan Doğanlar, Funda Güleç Yalçın, Kemal Kaya ve Ömer Enis Şen’in katılımıyla gerçekleştirdiğimiz çalıştay ilk tecrübemizdi ve daha çok panel havasında geçmişti. Bu yıl ev sahipliği yapacak üniversitenin ve çalıştay tarihinin kesinleşmesiyle birlikte ilk etapta İlk Türkçe Bloglar listesinde yer alan, 6 yıldan fazla süredir Türkiye’de blog kültürüne katkı sağlayan blog yazarlarına açık çağrı yapılacak. Olumlu dönüş yapacak 20 Blog yazarıyla çalıştayın ikincisine imza atmayı planlıyoruz.

Türkçe içerikli blogların sorunlarının tespiti ve o sorunlara çözüm önerileri, çalıştayın öncelikli hedefi. Gönlümden geçense Blog Yazarları Çalıştayı’nın her yıl düzenli olarak bir üniversitenin himayesinde düzenlenmeye devam etmesi. Bu anlamda blogu ve blog yazarlığını önemseyen herkesin elini taşın altına koyması, içeriden veya dışarıdan bu çalışmaya destek vermesi gerektiğini düşünüyorum. Bu süreçte bütün blog yazarlarının fikirlerine ve önerilerine de ihtiyacım var; benimle paylaşırsanız çok sevinirim.

Blog Yazarları Çalıştayı Nedir?

Blog Yazarları Çalıştayı’nın ilki 20. Türkiye’de İnternet Konferansı kapsamında 3 Aralık 2015 tarihinde İstanbul Üniversitesi’nde Blog yazarları Evren Soyuçok, Alp Bolat, Aycan Doğanlar, Funda Güleç Yalçın, Kemal Kaya ve Ömer Enis Şen’in katılımıyla “Bir blog yazdım dünya değişti” sloganıyla düzenlendi. Blog Yazarları Çalıştayı bu yıl ‘İnterneti Bloglar Kurtaracak’ ana teması etrafında şekillendirilecek.

Türkiye’nin ilk ve önde gelen blog yazarlarının katılacağı Çalıştay, seyirciye açık; internetten canlı yayımlanan tam günlük bir çalışma olacak.

Blog Yazarları Çalıştayı’nın Amacı:

 • Blog Yazarları Çalıştayı’nın amacı dünyada 10 yıldan fazla süredir var olan ancak Türkiye’de henüz sistemleşmemiş ve kurumsallaşmamış blog kültürüne katkı sağlamaktır. Çalıştay’ın her yıl bir üniversitenin himayesinde akademik düzeyde gelişerek düzenli olarak devam etmesi hedeflenmektedir.

Blog Yazarları Çalıştayı’nın Temel Hedefleri:

 • Var olan kaliteli blogların desteklenerek güncel kalmaya devam etmesi
 • Daha kaliteli Türkçe içerikli blogların ortaya çıkmasının sağlanması
 • Bloglarda özgün içerik üretimi konusunda bilincin blog yazarları arasında yaygınlaştırılması
 • Blogların piyasanın baskısından kurtarılarak daha özgür bir hale gelmelerinin sağlanması
 • Özellikle yeni nesilde blog yazma kültürünün yerleştirilmesi
 • Blog yazarları arasındaki dayanışmanın artırılması

En çok buralardayım: Instagram | Facebook | Twitter

Bir önceki Sahi, radyo bitti mi? başlıklı yazımda Aylin Özmenek, Cihan Ünal ve Hakan Ateş hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Bu yazılarım da hoşunuza gidebilir

31 Yorumlar

 • Yanıtla Oğuz Demir 07 Kasım 2016 at 20:09

  Çok teşekkürler :)

 • Yanıtla Blogyazarki 13 Ekim 2016 at 04:48

  Gerçekten Muhteşem bir proje İmzasi olanlari tebrik ederim. Umarım daha iyi yerlere geliriz.

 • Yanıtla Resul 02 Ekim 2016 at 13:56

  Selam Evren,

  Bu sene ki Çalıştayın çok daha heyecanlı ve çok daha dolu geçeceğini düşünüyorum.

  Heyecanla haberlerini bekliyor olacağım.

  • Yanıtla e-vren günlüğü 02 Ekim 2016 at 23:20

   Çalıştay davetini paylaşmak için bir iki haftamız kaldı Resul, teşekkür ederim.

 • Yanıtla semi 23 Eylül 2016 at 11:53

  Geçen yıl katılamamıştım. Her türlü desteklenmesi gereken güzel bir çalıştay. Blog yazarlığı ve bu çerçevede çok faydalı olacağına inanıyorum.

  • Yanıtla e-vren günlüğü 23 Eylül 2016 at 12:28

   Çalıştayın blog yazarları tarafından desteklenmesi çok önemli Semi, ikincisinde inşallah hep beraber oluruz.

 • Yanıtla Çağrı Mustafa Alkan 19 Eylül 2016 at 10:29

  Evren selam,

  Deli cesaretini tebrik ediyorum yine :) Bu yıl çok daha verimli geçeceğine dair hiç kuşkum yok. Bu alanda gerçek bir amme hizmeti ifa ediyorsun ve bu takdir edilesi bir durum. Çok büyük bir aksilik olmazsa orada olacağım.

  • Yanıtla e-vren günlüğü 19 Eylül 2016 at 10:58

   Blog yazarları çalıştayına geçen yıl giriştiğimde yaşadıklarımı ifade edecek en doğru deyimi bugün sen yazmışsın Çağrı Mustafa; kesinlikle deli cesareti ;) Gönülden yapılan gönüllü bir çaba diyelim bu uğraşa; inşallah ev sahipliği yapacak kurumu halledebiliriz. Bloglar, gün gelecek elbet herkese lazım olacak. Görüşmek üzere.

 • Yanıtla 'Dijital temsil hakkı' devri - internet günlükleri yayında 19 Eylül 2016 at 08:28

  […] Türkçe Bloglar” listesi üçüncü kez güncellendi. “Blog Yazarları Çalıştayı 2“nin de kadrosunu belirleyecek listeye eklenen yeni bloglar ve 6 aydır güncellenmediği […]

 • 1 2 3 4

  Bir yorum yazın