İlköğretim Çağına Gelen Bir Blog

e-vren günlüğü’nün bugün doğum günü. Gerçek hayatta yaşasaydı Eylül’de İlköğretim 1. sınıfa başlayacaktı. 7. yaşından gün alan e-vren günlüğü, gördük ki 1 nesil büyütmüş ve Türk blogları içerisinde en uzun soluklu kişisel web günlüklerinden biri olmuş ;)

Son bir yılını bazen çok durgun bazen çok hareketli geçirdi e-vren günlüğü. Ziyaretçilerinin ortak kanısı 6. yılında fotoğrafların yazılardan daha ön plana çıkmasıydı. Çektiğim fotoğraflara ağırlık verirken yazılarda kendime ait kişisel fotoğraf neredeyse hiç kullanmadım. Bunda hem 20’li yaşlara veda etmenin bende yarattığı bir değişim hem de özel yaşamımda son bir yıldaki keyifsizlikler etkili oldu. Oysa ben bu kişisel blogun benim yazılarım ve fotoğraflarımla bir e-albüm olması gerektiğine inanıyorum.

Merak edip önemseyenler için şöyle birkaç detaydan daha bahsetmek istiyorum. Bundan önce yazdığım tüm yazılarda yer alan sosyal çevremdeki arkadaşların ad-soyad etiketlerini kaldırdım. Yeni yazacağım yazılarda da etiketlemeye gitmeyeceğim. Ayrıca e-vren günlüğü’nde ve çektiğim fotoğrafları paylaştığım flickr adresimde artık çocuk fotoğrafı yayımlamayacağım. Bunun sebebiyle ilgili daha detaylı ve açıklayıcı bir yazı ileride yazabilirim.

Hayatıma her yıl yepyeni insanları dahil eden bu blog, benimle birlikte burada bahsi geçen pekçok insanı sizin de hayatınıza sokuyor; bunun da son derece farkındayım. Ben her ne kadar kişisel bir maceranın notlarını tutsam da bu blogun ziyaretçiler üzerinde farklı anlamda tuhaf bir tesirinin olduğu gerçeğini de göz ardı etmiyorum.

Ve bunu ilk kez yazıyorum: Beni sadece bu blog sayesinde keşfedip tanıyanların beyinlerindeki Evren için yapabileceğim çok fazla bir şey yok. Ama beni halihazırda gerçek hayatta tanıyıp da arada bu blogtan takip edenlerin kafalarındaki Evren ikilemini bir şekilde çözebiliriz; oturup karşılıklı konuşabilir ve aslında neyin ne olduğu konusunda mutabakata varabiliriz.

Bu blog, beni daha çok sevmek isteyenlerin duygularına gem vuruyor. Beni hayatından tamamen çıkartmak isteyenlerin de önünde en büyük engel yine bu blog. Beni sıradan bir insan olarak görebilme çabalarını da boşa çıkarıyor e-vren günlüğü. Veya aslında kendi halinde uslu bir adam olan beni, bu blog sevimsiz bir insan suretine sokabiliyor bazılarının gözünde. İşte 7. yılda bu ve buna benzer problemler yaşayanlara çok samimi önerimdir: Bu blogu tıklamayın, takip etmeyin, okumayın, arada da olsa e-vren günlüğü’ne göz atmayın ;) Burada kendi kendine işleyen bir mekanizma, tamamen sahibine ait olan bir dünya ve aslında kimseyi de ilgilendirmeyen bir yaşam var.

Son olarak: Geçen yıl resmi blog desteği sağladığım Acil İhtiyaç Projesi (AİP)‘le gönül bağımız sona ermese de sosyal sorumluluk projemiz bugün sona erdi. Yeni yılda gönüllü desteği sağlayacağım sivil toplum kuruluşu arayışına girişmedim ama kafamda Adnan Menderes Üniversitesi Öğrencilerine Yardım Derneği var.

e-vren’i reader’dan anlık takip et: http://www.evrengunlugu.net/feed/

facebook e-vreni’ni beğen: http://tr-tr.facebook.com/evrensoyucokphotoblogger

e-vren’i facebook’la: http://www.facebook.com/evrengunlugu

e-vren’i twitle: http://twitter.com/#!/evrengunlugu

e-vren’e direkt yaz: evren{@}evrengunlugunet

İlköğretim Çağına Gelen Bir Blog” için 6 yorum

 1. Sevgili Evren ve günlüğü bugün itibariyle benden kurtulmuş durumda :) Mutlu yıllar.

 2. 7 sinde de okuruz …70 in de de…

  Eline sağlık evren.

  Beni tag ‘larından çıkarmamışsın :)

 3. Nice yıllara …
  Ben okuyabilir miyim? Okumamasını istediklerinizin ismini direk verseydiniz keşke ;D
  Dayım Ahmet, amca oğlu Mehmet, hala kızı Safinaz gibi ;D
  Şahsi fikrim benim bir blogum olsaydı hiçbir arkadaşıma, akrabama eşime dostuma bundan bahsetmezdim. Böylece ona şunu açıkla , ötekine bunu açıkla derdim olmaz, Kabul ediyorum bu hiç şeffaf değil:p

 4. Aslında yedinci yıl, farkında olmadan hiç bitmeyecek olan koşuşturmacaya başlanılan yıldır. İnsan yönünü belirlemeye çalıştığı bir kulvarda sürüklenir gider. Umarım E-vren Günlüğü’de hayatın koşuşturmacasına/ihtiyaçlarına takılmadan, geride bıraktığı altı yılı gibi devam eder :) Hayırlı yıllara…

 5. evren günlüğü yaşasaydı acaba hangi okula yazılmak isterdi :) yeni yılına bu kez sessiz sakin girdin gözümden kaçmadı. satır aralarında da bu güne özel ince göndermeler var. sen her zaman ki gibi 7. yıl şerefine kalemini iyi konuşturmuşsun. hayırlı olsun!

 6. samimi ama biraz sitem var yazdiklarinda.Her yazida yazanin biraz kendi yok mudur,sen yazilarina devam et dileyen seni diledigi yere koysun,bu seni her nedenle takip ediyorlarsa onlarin sorunu olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir