Beni Bunlarla Bulmamalıydınız ;)

e-vren günlüğü’nün 2010 sloganı çok kişisel ajayip bi’şiy olsun derken 2009 istatistiklerinin böylesine acayip olacağını düşünmemiştim :) e-vren günlüğü’ne Google aramalarıyla düşen bir kısım ziyaretçinin arama çubuğuna yazdıklarına mı şaşırayım yoksa bu saçmalıklarıncevabının internette aranıyor ve haliyle web günlüğümde bulunduğunun sanılıyor olmasına mı :)

Google, 2009 yılında 11.238 anahtar sözcük / cümle aramasını evrengunlugu.net’e yönlendirmiş. Bunları birkaç grupta incelemek gerekirse en dikkat çekici olanları soru cümleleri. İnsan akşama ne yapacağını bile arama motoruna sorar mı? İşte birkaç örnek ve o arama’lara cevaplarım ;)

Acemi birliğinde olan askerin asker arkadaşına yazdığı sözler: Niye bir askerin askerdeyken bir başka asker arkadaşına yazdığı sözler? Üstelik niye acemi birliğindeyken ;) Niye lazım ki bu sorunun cevabı, bunu google’da aratan kişiye :D

Adım seda soyadım kurban. e_posta adresi almak istiyorum: Böylesini de ilk defa görüyorum, yorum bile yapamayacağım :D

Beni bankadan aradılar: Eeee bak sen! Peki google’dan ve dolaylı olarak benden istediğin nedir ;)

Ben yolcu uçağı yapmak istiyorum kağıttan: Sen kağıttan yolcu uçağı yapmak istiyorsun veya sen istemek kağıt uçağı yolcudan ;) Bunu arayıp da e-vren günlüğü’ne geldin madem, bari yapabildin mi uçağını?

Bizim sınıfta Ayça var adı Aytül: Benim blogda da e-vren var adı günlüğü ;)

Boğazıma hakim olamıyorum bu ay bayramin kaçıncı ayını kutladık: Bu arkadaşımız tam olarak neyi aramış ve ne bulmayı amaçlamış çok merak ettim ;)

Cem Garipoğlu’nun kız kardeşlerinin isimleri ne: Vuuuf! Ana avrat düz gitmek bu arkadaşı kesmemiş anlaşılan, direkt eyleme geçmek istemiş :D

d-smart’ı çözmenin bi yolu var mı: Bu blog hiçbir zaman yasa dışı işlerin vs yeri olmadı ;)

Cübbeli Ahmet Hoca kaç doğumludur: Gerçekten çok merak ediyoruz!

Evli bir erkekle aşk yaşıyorum bana karşı ilgili sonu nereye varır: Oy oy oy… Böylesi bir haltı yiyen arkadaş google’dan nasıl bir çözüm bulmayı akıl ediyordu acaba ;)

facebook arkadaşlık teklifim kabul edildi mi: Harbi bu kadar aptal insan var mıdır? Bunu öğrenmenin yolu belliyken, kardeşim bu da mı sorulur google’a! 

Kendinden bahseder misin? Bu cümleyi google’da aratan kişi veya kişiler nasıl bir cevap bekliyorlardı acaba. Bu soruyu bana yöneltmedikleri kesin ama bana yönlendikleri de kesin :)

İftara misafirim var ne yapabilirim? e-vren günlüğü’nde hiç yemek tarifi verdiğimi hatırlamıyorum. Ramazan ayını internetten yemek tarifleri arayarak geçiren bir ev hanımı galiba her akşam google amcanın hep aynı yemekleriyle ailesini doyuracak.

İntihar eden biriyle nasıl konusulur? Bunu arayan kişinin ne gibi bir derdi vardı acaba. Umarım, bir psikologun araması değildir bu cümle :/

Alsam aguşuma ne demek? İnan ben de bilmiyorum :( Bunu kim kime demiş olabilir de o kişi bunu çok merak edip aratmış olabilir :)

Ankaralı Yasemin Turgut’un yeğeni mi? Yeğeni desem bir türlü yeğeni değil desem başka türlü :) Ayrıca Google aramalarında noktalama işaretleri kullanılmadığından bu cümle her türlü şekilde de anlaşılabiliyor :)

Asker uğurlanırken ne gibi duygular hissedilir? Bunu aratan arkadaşla ilgili benim de merak ettiğim şu: Google’da çıkacak cevaba göre mi arkadaşımız bir şeyler hissedecek :D Google cevap verir: Üzülürsün, göz yaşı dökersin vs

Askere gitme yaşı ben kaç yaşında giderim? Bu soruyu Google’a soran kardeşimiz muhtemelen önce askere gitme yaşını merak ediyormuş ki son anda kendisinin kaç yaşında askere gideceğini öğrenesi gelmiş :)

Bir adada yalnız kalan ve yanına sadece üç şey alması gereken biri neler alırdı? Asırlardır sorulan bu soruyu zeki bir Türk internet kulanıcısı çıkıp Google’a da sormasa ayıp olurdu.

Edvard Bozukluoğlu: Böyle birini ne tanıyorum ne de onunla ilgili bir şey yazdım :/

Güneşi gördüm korsan kalemhane: Bundan hiçbir şey anlamadım :/

Kitap okuma sloganları: Hmmm ilginç

Norvetç’te yaşam: Aydın’da yaşam yaz, e-vren günlüğü’nde yaşam yaz, hatta Evrenlerin evinde yaşam nasıl yaz. Ne alaka Norveç’te yaşam ile e-vren günlüğü :D

Esengül Keskin’in msn adresi: Esengül Hanım her kimseniz, ciddi şekilde aranıyorsunuz bilginiz olsun. Ama cevabı bende yok :)

Kalemin hammaddesi: Odun(sun)!

Halime’nin baş harflerinden oluşan şiirler: Buna cevap var mıdır google’da acaba :/

Aslı gibidir noter ücreti: Zaten oldum olası “aslı gibidir” kavramı sinirimi bozmuştur, bunu google’da arayıp cevabını e-vren günlüğü’nde bulan arkadaş sahi kaç para ödedi aslı gibi’ye  ;)

Ekmeğin masamıza kadar olan serüveni: Burası ekmek günlüğü değil e-vren günlüğü. Muhtemelen ilköğretimde bir öğrencinin araştırma ödeviymiş, yolu bana kadar düşmüş.

İdeal gelin adayı: Bunu ben de çok arıyorum. Annem de arıyor ;)

İzmir Alsancak’takı en iyi diş doktoru: Vaov işte en çok bunu sevdim ;) Bunu arayıp en iyi diş doktoruna ulaşılıyor mu acaba? Sanmıyorum çünkü arkadaş en iyi blog yazarına ulaşmış, pööööh :D

İyi bir dost için yazılabilecek lise yıllığı: Dostunun yıllığına yazacağın yazıyı internette arıyorsan sen zaten bir dost değilsindir!

Kalemler olmasaydı yaşamımız nasıl olurdu?: Bu konuda çok farklı tezlerim var; bir de google ne demiş ona bakmak lazım. Cidden, google bunu kesitrebiliyor mu ;)

Kağıttan gemi yapmayı öğret: Ve Google cevap verir: Emredersiniz patron! E internet böyle yazınca her şeyi öğretiyor madem, ben de birkaç şey istiyorum: KPSS’den 120’de 120 yapmayı öğret; kariyer yapmayı öğret; üstüne çocuk yapmayı da öğret; hem bir blog yazarı olup hem de iyi bir sevgili nasıl olunur bunu da öğret!

Pamukkale üniversite hastanesi nasıl randevu alırım: e-vren günlüğü yardım merkezi, buyurun nasıl yardımcı olabilirim? Hmmm tüm radevularımız dolmuş, sizi doganaydin.net‘e yönlendiriyorum; lütfen hatta kalınız! Şimdi bu soru bana mı, Google’a mı yoksa Pamukkale Üniversitesi hastanesi virgül şeklinde hastane personeline mi :)

Türkçe Suzi’nin tüm dayak videoları: Öncelikle Suzi kim? Suzi’nin türkçe ve ingilizce versiyonları falan mı var? Eğer böyle biri varsa kimden neden dayak yiyor. Daha da mühim soru şu: Niye dayak yiyen bir bayanın videosu senin bu kadar ilgini çekiyor ;) Benim blogum böyle bir yer değil, böyle bir yer değil!

Sanal adada sinema calismiyo: Çalışmıyo, bir de ;) Adanın sanalını bulmuş, sinemasını arıyor.  Hayır ben de teknolojiden arındırılmış bir adada 12 gün kaldım ama o ada sanal değil ıssızdı :) Bu nasıl bir şey cidden ya.

1972 doğumlu Yasemin facebook: Ölme eşeğim ölme. Tüm 1972 doğumlu Yaseminler, lütfen e-vren günlüğü’nde toplanınız, içinizden biri bu sayfalarda aranıyor :)

3000 yıl önce Aydın’da yaşayanlar: Yok artık daha neler! Bunun cevabını arayan kişi, 3 bin yıl önceki insanların google görsellerde fotoğraflarına, facebook’ta profillerine ulaşmayı amaçlamış olamaz değil mi?

365 gün Türk bayrağı asılı yerler: Bunu tam anlamadım. Dünyanın her yerinde 24 saat Türk bayrağı dalgalanıyor zaten. Eğer Türkiye’de bu yerleri arıyorsa arkadaş ayıp etmiş. Bir okul bahçesine bile gitse kâfi ;)

{Bu yazıya geri kalan soru ve anahtar sözcükler eklenmeye devam edecek.}

evrengunlugu.net

2010-2011 dönemindeki yayın süresince Acil İhtiyaç Projesi Vakfı‘nı, AİP Vakfı’nın proje ve çalışmalarını gönüllü olarak desteklemektedir.

Bir önceki Türk Doktorlar Boş Yere Övünmesin başlıklı yazımda asım akar, atatürk ve Aydın Atatürk Devlet Hastanesi hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Beni Bunlarla Bulmamalıydınız ;)” için 11 yorum

 1. Bunları Söke’de de konuşmuştuk. İnsanlar Google’da arama yaparken kimsenin onları görmediğini sanıyor. O yüzden akıllarına her geleni arıyorlar. Ama biz de aramalarda mantık “arıyoruz” arkadaş :)

 2. Kalemin hammaddesi: Odun(sun)!

  Umarım bu cevap yerine ulaşır :=))

  Geçenlerde de buna benzer bir istatistik çıkarmıştım ziyaretçi dağılımı filan ben de yapacaktım hala yapacağım :=)
  Söz az kaldı yapacağım :P

 3. bende bakıyorum analytic raporlarıma bu tiplere gülmemek elde değil :) google’ı arkadaşı olarak görüp tak diye cevabı yapıştıracak sanıyorlar :)

 4. Ey gidi araştırmacı halk’ım :) Bu nasıl bir zeka ürünü, bu nasıl bir yaratıcılıktır, bu nasıl bir güvendir google amcaya :)

  Kalemin ham maddesi araması (ve cevabı) favorim :D

 5. itiraf ediyorum ben de bi keresinde ayak tırnaklarımı hangi renk ojeyle boyamalıyım diye googleda aramıştım :(

 6. Aslında durum vahim. google bile çöplük haline geldi. bazı siteler ne ararsan ara bende var diye yanıltan siteler var. bir ara aydın ile ilgili arama yapmıştım, sonuçlardan %98i aynı kaynaktan kopyalanmış. çok sinir bozucu bir durum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir