Safiye Sultan, e-vren Öğrencilerine Bayıldı

Bugün öğrencilerime son görevimi yerine getirme günümdü. 10 kişiden oluşan 12. sınıf öğrencilerim ÖSS için Aydın’daydılar. Her biri farklı okullarda sınava girdiler. Ben, sınav yerine yalnız gidecek olan Murat’a refakat ettim. ÖSS sonrası da buluşup yemek yemeye gittik.

ÖSS 2009 için hepsi farklı yorum yapıyordu. Yol boyu edebiyat sorularının çok zor olduğuna dair değerlendirmeler duydum. Benim gençlerin en çok şaşırdığı sadece 1 tane anlatım bozukluğu sorusunun çıkmış olmasıydı :) Ve nihayet sıra, öğrencilerimin ilk kez evime misafir olmalarına ve ismini sıkça duydukları Safiye Sultan’la tanışmalarına gelmişti:

Evim, ilk göz ağrım çiçeklerimle dolup taştı. Annem onları “Evren’in civcivleri” diye karşıladı. Yiyip içip, bit gibi şişmeye devam ettik. Safiye Sultan’ı kahkahaya boğdular. Ege Üniversitesi’ndeki profesörün karşısında neyse benim öğrencilerim, Safiye Sultan’ın karşısında da o’ydular :) Okulumdan ayrılığın etkisiyle içim iki gündür sıkılırken, ÖSS’ye girecek öğrencilerimin evimize misafir olacak olmalarıyla teselli buluyordum. Güzel saatler hızla akıp geçti. Onlara karşı son görevimi de yerine getirmiş olmanın iç huzuruyla yolcu ettim her birini. Eve döndüğümde “bayıldım” dedi Safiye Sultan; “fotoğraflarda görüp sevdiğim öğrencilerine bayıldım…” Annem, e-vren öğrencileriyle tanışmanın kendisinde yarattığı duyguyu bu cümleyle ifade ederken; Muratım’ın, KPSS’ye girerken kullanmam için bana hediye ettiği ÖSS’de kullandığı kalem, silgi ve düzgüsü elimde bakakaldım fotoğraflarımıza…

Safiye Sultan, e-vren Öğrencilerine Bayıldı” için 8 yorum

 1. E-vren Günlüğü’nün görünmez kahramanlarından biri de Safiye Sultan.Sen ara ara ondan bahsederken onu merak etmemek elde değil; ama merak ettiğimizle kalacağız galiba :)

 2. Sevgili kuzenim, o kadar güzel şeyler yazıyorsun ki, bana kalırsa Aydın’da harcanıyorsun.
  İnşallah Kpss’yi kazanır, sevdiğin öğretmenlik mesleğini hak ettiğin yerde yaparsın.

 3. Benim için geç biliyorum, o nedenle dua’mı yineliyorum;
  Rabbim inşallah çocuklarımın karşısına senin gibi öğretmenler çıkartsın.
  Safiye Sultan’a ne desem boş, ellerini öpmek gerek, ondan ders almak, çocuk yetiştirme sanatını dinlemek gerek. Keşke :/

 4. Okul bitti ama beraberlikler devam ediyor belki eskisi gibi çok fazla birlikte olamayacaksın öğrencilerinle ama bak onlar fırsat buldukları sürece seninle… umarım onlar da kendilerini yetiştiren öğretmenleri gibi insanlığa faydalı yerlerde olup gönülleri fethederler.

 5. onlara refakat etmen ne güzel bir incelik ya, Allah emeklerini boşa çıkarmasın.. kpss de gelse de artık kurtulsak şu gereksiz stresten cümleten.. bu arada benim gibi kalemi, silgiyi anlayıp da düzgü ne ola ki diye duraksayan arkadaşlar varsa egece’de “kalemtraş” demekmiş bilginize;’))

 6. sevgili Emel’e aynen katılıyorum.. Keşke ben de bir evren genci olsaydım ya da evren civcivi :) kpss’de ayrıca başarılar dilerim, seneye o sınavda ben ter dökeceğim.. sınav izlenimlerinizi de paylaşırsanız çok sevinirim..

 7. Harika bir öğretmensin sen biliyorsun değil mi? O öğrencilerin yerinde olmak için neler vermezdim ya da senin gibi ilgili,mesleğini bu kadar seven bir hocam olsun isterdim. Bu meslek sana çooook yakışıyor E-vren…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir