Bilge Köyü’nde Cumhuriyet Tarihinin En Korkunç Katliamı

Gece, ben yatağa girdiysem de uyku gözüme girmedi. Saat 01.30 gibi mutfaktaki televizyonu açıp TRT’nin son dakika haberini görünce duyduklarıma inanamadım. Bir nişan evi basılıp yaşlısı, bebeği, hamilesi ayırt edilmeden 44 kişi taranmıştı. Mardin‘in -ne acıdır ki-  ismi Bilge olan köyünde, cumhuriyet tarihinin en büyük vahşetlerinden biri yaşanmıştı. Tarih 2009’un 4 Mayısı..

Namaz kılan erkekleri, üç tane hamile kadını, henüz yedisine varmamış ufacık çocukları, evlilik hayalleri kuran damatla gelin adayını, üstelik her biriyle bir şekilde kan bağı olan onlarca insanı taramalı tüfeklerle öldürmek neyle izah edilebilir. Bu ne canavarlık, bu ne şerefsizlik, bu nasıl bir insansızlıktır. Aynı toprağın kucağından doğan bir ailenin diğer aileye yaptığını, ancak işgal döneminde düşman birlikleri yapmıştı bizim insanımıza.. Şimdi bizim insanımız, bizi katlediyor. Bir gönül sevdasına (!) bir töre sevdasına (!) bir dedikodu uğruna (!) 44 masum insanı acımasızca, vahşice katleden o insanları ne yapmalı, nasıl cezalandırmalı da zaten değer yargıları alt üst edilmiş olan bu toplumun bu olayla yaşadığı travmayı telafi etmeli…

Bilge Köyü’nde Cumhuriyet Tarihinin En Korkunç Katliamı” için 3 yorum

  1. Hala şaşkınım, bunlar nasıl insandır(!), insan insana bunu niye yapar aklım almıyor..Biz burda bangır bangır İsrail’i kınadık, onlardan geri kalır bir yanı var mı bunu yapanların? Cehalet, töre ya da adı her neyse yerin dibine batsın..

  2. bu olay eşref-i mahlukatın nasıl esfel-i safiline dönüştüğünün apaçık bir göstergesi.yazıklar olsun,onca insanın kanına girip toprağın altına girmesine neden olanlara !!

  3. Katliamda ölmekten, kolilerin arkasına sığınarak kurtulan Sultan’ın haykırışını izledim televizyondan: Bizim ne şuçumuz var!!!!
    Ölenlerin, geride kalanların, annesiz,babasız kalan 70 çocuğun ne suçu var? Ne töre ne toprak kavgası, ne de herhangi birşey bu katliamı açıklayamaz! Bu acının bir karşılığı olamaz!!
    Devlet anne ve babasını kaybeden 35 çocuğa sahip çıktı. Anne ve babasından sadece birini kaybeden 35 çocuk için ise televizyon kanalından çağrı var.. Her yerde bu olay yorumlanıyor: TV kanalları, gazeteler ve insanların olduğu her yerde… Ama bu şok nasıl atlatılır?!!! Bak o konuda yorum yok…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir