Babalar, Ölmek İçindir

Aydın’ın aydınlık olmayan akşamında sesini duymak için seni aradığımda, bana hiç duymak istemeyeceğim bir ses tonuyla yanıt verdin. Aynı kaderin aynı rolünü yaşamak senin de payına düşmüştü 2009 Şubatı’nın 19. gününde. Bana İzmir’i büyülü bir kent yapanların başında geliyordun ve o an bütün bir İzmir karanlıkara gömülmüştü benim için. Kanser, sizin ailenin de kapısını ansızın çalmış; senin de babanın yakasına yapışmıştı. O da İzmir’in hastanelerinden birinde başlamıştı bu ölüm kalım savaşına. Bunca kader benzerliği içinde rahmetli babanın en büyük farkı,  eşi ve çocuklarıyla birlikte bu zorlu mücadelede yol almış olmasıydı.

Artık bütün bunların hiçbir önemi yoktur. Babalar, ölmek içindir. Böyle olması gerektiği için belki de onlara “baba” sıfatı bahşedilmiştir. Bu hayatta… Ah bu hayatta… Hayatımızdan  eksik olmayacak tek şey; “ölüm” değil midir..!

facebook’evreni ] facebook sayfası ] twitter’evreni RSS abonelik

Babalar, Ölmek İçindir” için 13 yorum

 1. Evren, Baban için beslediğin duygular beni inanki çok etkiledi başınız sağolsun Rıfat ılgaz’ın dedeği gibi: “Varolmak ya da olmamak işte mesele bu” Cahit Sıtkı’nın dediği gibi: “Öldük, ölümden bir şeyler umarak” hepimiz birgün o ebedi yolculuğa çıkacağız.

 2. babalık çok değerli bir duygu olsa gerek. dün akşam tvde askerlikle ilgili eledim türküsü çalınca babam da kendini tutamadı. aramızdan kaçtı gittti ve çok içten ağladı. işte o zaman anladım ki çok kutsal bir duygu. babası olmayanlara allah sabır versin. allah’ın en zor imtihanları peygamberlere olmuştur. peygamber efendimiz çok küçük yaşta anne babasını kaybetmiş.

 3. Ayrılıklar ve ölümler üzerine mahsun biten ilk şarkı bu değilki. Bu hayatı sevmeliyiz yaşamaktan yorulsakta..

 4. Merhaba e-vren Abi :) Ben uzun bir süredir bir tesadüf sonucu :) seni takip ediyorum.. Yazıların gerçekten çok güzel. Ben bu duygunun nasıl bir duygu olduğunu bilmiyorum ama herhalde ”sözün bittiği yer” dedikleri böle birşey olsa gerek..
  Biliyorum bu sayfaya böyle bir tarz soru çok saçma olucak, belki de kızıcaksın ama uzun zamandır bekliyorum… senin Cumhuriyet Töreninde (eski sayfalarda ) bir yorum var MUSTAFA ÇETİN diye sadete geliyorum kızma :D o bir edebiyat öğretmeni mi acaba ? cvp verirsen eğer çok memnun kalırım ..

 5. Evren,
  Duydulandım.Babasını kaybeden biri olarak Allah Rahmet eylesin.Göz yaşıma engel olamadım.Çünkü Baba demeyi çokk özledim.Babamı çok seviyorum.Duygularını paylaşıyorum.

 6. teşekkürler evren.babasını kaybetmiş biri olarak bende sizler gibi çok duygulandım

 7. 12.04.2006 09.23

  Daha az uyurdum

  Daha fazla görmek için seni…

  Şimdi uyuyorum

  Belki görebilirim diye seni…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir