Amerika’nın Lüks Otel Gemisinde Aydınlı Bir Genç

Şimdi size bence çok başarılı bir gençten bahsetmek istiyorum. Üstelik Aydınlı. e-vren günlüğü’nü Aydın’a geldiği birgün keşfedip takibe başlayan; o gün bu gündür saygıda kusur etmeyen, alakada eksiksiz davranan sevgili Uğur :) O, bana gösterdi ki bir yerlerde birilerinin “oğlu” olurken, birilerinin de abisi olmuşum :)

1987 Aydın doğumlu Uğur CANDAŞ‘ı e-vren günlüğü’ne not düşmemin sebebi eğitim-öğretim sürecinde takip ettiği yol ve o zaman zarfındaki çalışmalarıydı. Çoğu veli çocuklarını ille de Anadolu lisesi, ille de Fen lisesi diye yedirmeyip içirmeyip sınav delisi yaparken Uğur, “ama orası kız meslek lisesiydi!” dalgasının geçildiği Aydın Anadolu Meslek Lisesi’nin Ağırlama Gıda Teknolojisi Bölümü’ne kayıt yaptırır. Kuşadası’nın 5 yıldızlı otellerinde staj yaparken ailevi sebeplerden dolayı ÖSS’ye hazırlanacak durumda değildir. Hem yazın iş konusundaki bağlantılarını kurup para kazanmaya hem de kendisini yetiştirmeye başlar.

Ve 2004’te liseden mezun olup soluğu Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Seyahat İşletmeciliği Bölümü’nde alır. Antalya’nın yine 5 yıldızlı otellerinde hem staj yapar hem de yaptığı görüşmeler sonucu yazları profesyonel anlamda çalışmaya başlar. 2007 yılında mezun olduğunda ise o, 5 yıldızlı bir otelin barlar şefidir.

Havada uçuşan şişelerin, o muhteşem şovların aranılan ismi olmak Uğur için en zorlu öğrenciliktir. Önce erikleri havaya atarak çalışır, bunu cep telefonları ve sonrasında da şişeler takip eder. Hayranlıkla seyredilen o beceriye sahip olmak için az şişe darbesi yememiştir :)

Son olarak bilgi ve becerisiyle Türkiye’de henüz 3 tane bulunan 7 yıldızlı bir otele kendisini kabul ettiren Uğur; şimdi de Türkiye’deki Merit Hotels, Richmond Ephesus Rezort, Queenspark Resort Hotel, Club Aura-İnferno Disco ve Shine Luxury Resort gibi büyük isimlerin yanına bambaşka bir tecrübeyi eklemeye hazırlanıyor.

Henüz 21 yaşındaki Uğur’un şu an geldiği son nokta, Amerika’nın en büyük otel gemi şirketi Royal Caribbean International‘ın bünyesinde Türkleri temsil edecek olmak. Sevgili Uğur, Kasım 2008’de Royal Caribbean’ın 7 yıldızlı lüks otel standartındaki 7000 kişilik yeni otel gemisinin belki de ilk hatta tek Türk Şov Barmeni olacak.

Amacım bir başarı öyküsü yazmak değildi, hele ki birilerini buradan tanıtmak hiçbir zaman tarzım olmadı. Ama Uğur’un meslek liselerine olumsuz bakışı çürüten bu macerası geçen yıllardan beri anlatmaya yazmaya çalıştıkalarımı destekleyen türdendi. Biz o yaşlarda ÖSS’de 4 yıllık bir fakülte kazanma / kazandırılma sevdasındayken o hem iki yıllık bir üniversiteden nerelere gelinebileceğini hem de alınan eğitimle o yaşlarda ekmek parasının kazanabilineceğini gösteren güzel bir örnekti.

Her ikimiz de Aydın aşığı gençlerdik ama hemfikir olduğumuz bir tespitimiz daha vardı: Kabına sığmayan yaratıcılıktakilerin yeri değildi Aydın. Yumurtadan her zaman civciv çıkmıyordu. Hayat bazen size beklentilerinizin ötesinde bir caretta ceretta sunabiliyordu.

32 Comments

 1. insanın hedefleri olsun yeter önünde hiçbir şey duramaz.Uğurcum daha güzel yerlere geleceğinden eminim bu kadarla yetinme.Hani öğretmenler öğrencilerine hep birilerini örnek verir yaa bende ki ilk örnek sen olacaksın ona göre;)

 2. başarı her şekilde gelebiliyor yeterki azim olmaya görsün inansın güvensin kendine insan ve vazgeçmesin..

 3. İnsanın gerçekten istediğini yapma azmi bu olsa gerek.Kaldı ki lise döneminde de bu konudaki ciddiyeti belliydi. yani yolun en başındayken.
  ve şu an vardığın yer tam da istediğin yer olduğuna eminim.başarılarının devamını diliyorum TEBRİKLER…

 4. cnm benimm ya tek kelimeyle mukemmelsin…bence 87’li olmana ragmen super bi yol katetmissin..gercekten tebrik ediyrm..hos bunun yasla degil emekle alakasi var bende bu sektorun icinde oldugum iicn biliyrm genelde bole basarilara sahiplerin birazdaha gec yasta oldugunu..ama sen bunun ole olmadigini bana gosterdin…basarilarinin devamin dilerim cnm..beni unutmazsan sevinirim tabi:)

 5. İnan senin adına çok mutlu oldum. Azmin ve kararlılığın zaferini yaşıyosun bence. Sana herzaman söylediğim bişey var bilmem hatırlarmısın : “sen bu işi gerçekten seviyosun ve severek yapıyosun. Ve sana çok yakışıyo ;)”, Tekrar tebrikler . Eminimki dahada yükseliceksin…

 6. Uğur kardeşim dur durak bilmedi,her konuda kendisini geliştirmeye çalıştı.Uğur gerçekten çok hırslı ve istediklerini yapan bir kardeşim.Uğur’un buralara kadar gelmesine şaşırmıyorum;çünkü uğur bunun sinyallerini çok uzun zamandan beri veriyordu.Eminim ki Uğur burda da yerinde duramayacak ve kendisini geliştirip adını duyuracak. Uğur kardeşimin ve onun durumunda olan kardeşlerimin başarı yollarının açık olmasını diliyorum.
  Ayrıca bizlerle Uğur’un hayatını paylaşan sayın Evren Soyuçok’a da teşekkürlerimi borç bilirim.
  Uğur seni çok seven kardeşin Emre Nişancıoğlu…

 7. ne guzel! ismini duymusumdur belkı kardesınızin :D sağolun tesekkurler

 8. Benzer bir başarı öyküsü de ben ilave edeyim. Kız kardeşim de meslek lisesi mezunu ve o da Uğur gibi turizm ile ilgili bir bölüm mezunu. Öğrenciyeken hem okuyup hem çalışanlardan. Ciddi bir emek harcadı ve mezun olmadan bulunduğu şehrin en iyi otelinde şef oldu. Mezun olalı 3 yıl oluyor ve şimdi şehrin en iyi otellerinden birinde kat hizmetleri müdürü. Pardon müdüresi :)) Yani o da denize ulaşmayı başaran bir Caretta caretta :))
  Bu arada tebrikler Uğur :)

 9. ugur bana şişelerle dansı ögretmedın ya alacagın olsun !!!görki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir