30BEŞ YAŞ

Cahit Sıtkı Tarancı denilince akla ilk gelen şiirdir Otuz Beş Yaş. Ya da Yaş Otuz Beş! Yolun yarısı ederi duyar duymaz Cahit Sıtkı ismi beliriverir hafızamızda.

Otuz Beş Yaş şiirinin 35 dizeden oluşması ilginç bir detaydır. Üstelik şiirin yazıldığı 1945 yılında Cahit Sıtkı tam 35 yaşındadır ve bir yıl sonra bu muhteşem dizeler ödüle layık görülür.

Cahit Sıtkı, yolun yarısı dediği 35 yaş’ında yazar şiiri ama ne acıdır ki 70 yaşına varamadan 1956 yılında 46 yaşında vefat eder.

Şaire göre Dante, 35 yaşında yolun yarısındadır ve Dante gibi ortasındayız ömrün dizesiyle sanki dünya edebiyatının büyük ismi, İlahi Komedya‘nın sahibi Dante’ye 70 yaşına kadar ömür biçer. Oysa Dante, Cahit Sıtkı’dan 10 yıl daha fazla yaşar ve 56 yaşında vefat eder.

Peki neden 35 yaş, yolun yarısıdır? Varlık dergisinin Mayıs 2007 sayısındaki yazısıyla Hidayet Karakuş bu sorunun cevabını çok güzel bir şekilde açıklıyor. Hazıra konmayın, merak ediyorsanız alın okuyun :)

4 Comments

  1. kıvırmak diye bir kelime var,mecaz anlamlı mı diyorsunuz, deyim mi ne .Hadi hadi kıvırma dersler ya işte onu bir örnekle açıklayınsana :D

  2. Böyle eminmiş gibi yazmışım ama, dediğiniz gibidir belki.Dante’nin İlahi Komedya’sı ile bir alakası vardı, ama karışık bir şeydi tam hatırlamıyorum.Bir ara kendim araştırıp, öyle konuşsam daha anlamlı olacak sanırım :)

  3. kimse, bu kadar eminsen düşündüğünden, hadi diğer türlü ne diyor şair açıkla :D

  4. Şiirdeki “Dante gibi ortasındayız ömrün” dizesiyle Dante’ye nasıl ömür biçiyor, anlamadım.Dante bildiğim kadarıyla on üçüncü yüzyıl sonları ve ondördüncü yüzyıl başlarında yaşamış, dolayısıyla Cahit Sıtkı zaten ölmüş olan birine ömür biçemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir