Birileri Soros’a TOG’luyor!

Dün akşam önce Akdeniz Üniversitesi Toplum Gönüllüleri‘nden bir bilgi epostası geldi:

www.gepgencfestival.net adresine girdigimiz zaman “faydali seyler” linkinde osiaf.org.tr adresiyle karsilasiyoruz. Yani Acik Toplum Enstitusu’nun internet adresi… Nedir peki acik toplum enstitusu? George Soros adinda yalnizca ulkemizde degil, dunyada sansasyonlariyla bilinen bir kisinin vakiflar aginin bir parcasi… Bunu biz soylemiyoruz, kendi sitelerinde yaziyorlar. Bizler bu toplum icin gonulluluk yapmaya calisan gencler olarak sansasyon yaratmis kisilerle iliskisi olan sivil toplum kuruluslariyla isbirligi yapmanin sorun olacagini dusunuyoruz. Soz konusu STK ile bir birliktelik var midir, varsa bu birliktelik ne duzeydedir? Bu konuyla ilgilenen kisilerce bilgilendirilmek istiyoruz. 

Ve ardından Akdeniz Ün. ToG’un eski koordinatörü Orhan AYDIN‘ın istifa ettiğini duyurduğu epostası geldi:

Yukarida yazdigim internet sitesinden faydali seylere baktim ve aylar once soyledigim Soros adli bana gore ve benim ulkem icin tehdit olabilecek kisinin sivil toplum kurulusunun reklami ve sahada gorev yapmis ve halen yapan kisilerin resimlerini gordum. Ve tabi bunun yaninda iki yil gonul verdigim www.tog.org.tr adresi… Daha once boyle bir seyle karsilasirsam birakacagimi soyledim. Kendimi kullanilmis hissetmemek elde degil!!! Bu konuda yalniz olmadigimi da biliyorum. Ben bu iletiyi “benim kutuphanem” projesi sonunda atacaktim ama vicdanim rahat etmiyor. Benim Kutuphanem proje sorumlulugundan ve Toplum Gonullulugunden istifa ediyorum. Bilgilerinize…

Toplum Gönüllüleri, Soros‘la Duvara Mı TOG’luyor?

Doğup büyüdüğün bu topraklar için gönüllü olduysan, etiketlerin hiçbir önemi yok mudur gerçekten? İster eğitim gönüllüsü ol, ister toplum gönüllüsü… Çocuk, yaşlı ya da doğa için sorunlara çare olmaya çalışıyorsan, isminin başına ya da yakandaki karta neyin yazıldığı çok da önemli değil midir? Gönüllülük, insanın yaşadığı/ait olduğu topluma karşı sorumluluklarını yerine getirirken/getirdiğini zannederken farkında olmadan dış kaynaklı zararlı bir kuruluşun hizmetinde olmak da olamaz mı? Son bir yıldır yüzlerce genç bunu tartışıyor/bu sorunun cevabını arıyor: George Soros ve Açık Toplum Enstitüsü, Toplum Gönüllüleri Vakfı’na maddi manevi yardımda bulunuyor mu?

Bu sorunun cevabı netlik kazanadursun İstanbul Bilgi Üniversitesi Gençlik Çalışmaları Birimi’nin öncülük ettiği ve Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın da destek verdiği GePGeNç FeSTiVaL’in resmi web sitesinde FaydalıŞeyler bölümünde George Soros’un Açık Toplum Enstitüsü’nün Türkiye Ofisi’ne de link veriliyor. Bunu fark eden sorumluluk bilincine sahip gençler yavaş yavaş sorgulamanın ötesinde harekete geçmeye başladı. Toplumun sorunlarına karşı duyarsız kalmayıp okudukları üniversitelerde Toplum Gönüllüleri Vakfı ile koordineli olarak kurdukları öğrenci toplulukları / kulüplerinde sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiren “gönüllü öğrenciler” neden Soros’un adını duyar duymaz tepki veriyor ve ToG Ofis’ten uzaklaşıyorlar?

Acaba proje yaptığımızı / gönüllü olduğumuzu zannedip birilerinin kuklası mı olduk / birilerine istemeden hizmet mi ettik? Orhan gibi genç yaşta ülkesi için bir şeyler yapmaya çabalayan pek çok “gönüllü genç”in son zamanlarda sıkça sorduğu sorunun yanıtı “EVET” olabilir mi? Toplum Gönüllüsü gençler kullanılıyor mu?

3 Comments

 1. Selamlar,

  Toplum Gönüllüleri Vakfı’nda yaklaşık 4 yıldır gönüllülük yapıyorum.

  Toplum Gönüllüleri Vakfı misyonu,vizyonu belli olan,ilkelerinden hiç bir zaman taviz vermeyen bir gençlik sivil toplum kuruluşu.

  Türkiye’de hiç bir yapının olamadığı kadar şeffaf bir vakıftan bahsediyoruz.

  Gönüllülük yapan gençler ya da bir şekilde ilgilenenler bileceklerdir ki Toplum Gönüllüleri Vakfı’nda yerel örgütlenmelerden vakıf’ın yönetim kuruluna kadar gençler her alanda söz hakkına sahiptir.

  Planlanan,kaynak bulunan projeleri gençler hayata geçirir.

  Yukarıda İlay’ın yazısını gördüm şaşırdım,bildiğim kadarıyla halen gönüllülüğe devam eden bir arkadaşım.Bir şeyleri sorgulayıp kararını zaten vermiş.

  Dikkat edilmesi gereken noktada bu sanırım,Toplum Gönüllüleri Vakfı içerisinde aldığınız eğitimlerle düşünme ve sorgulama yetilerinizi geliştirebilirsiniz.

  Toplumsal Barış vizyonuna sahip bir vakıfta herkesin gönüllülük yapması zaten beklenemez.Eğer bu birlik sağlanabilseydi,barış ortak dil olarak alınabilseydi bugün ölümler olmazdı ülkemizde.

  Barışa inanan binlerce toplum gönüllüsü genç bu ülkenin gelişimi,bu ülkenin gençlerinin kendilerini geliştirmeleri için ellerinden geleni yapıyor ve yapacaklar.

  Gün gelecek huzur evi ziyaretleri yapacaklar,gün gelecek okul yapacaklar,gün gelecek gençlik yasasına katkı sağlayacaklar…

  Ama hiç durmadan,usanmadan üretmeye devam edecekler.

  Boş konuşmaktan,insanları karalamaktan,yapılanları engellemeye çalışmaktan daha erdemli bir harekette bulunacaklar.

  Kolaylıklar ;)

 2. Ben dağılan TOGAKDENİZ gönüllülerinden biri olarak, o gün verdiğimiz kararın halen arkasındayım.
  SOROS’un Türkiye’deki vakfının yaptığı çalışmaları elimden geldiği kadarıyla takip etmeye çalışıyorum. SOROS’un ülkemizdeki çalışmları konusunda sizler ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama ben ülkemizin zararı olduğu kanaatindeyim. Nerede kaşınacak, ayrımcılığı körükleyecek bir konu var, Açık Toplum Enstitüsü orada. Örnek: Açık Toplum Enstitüsü ve Boğaziçi Üniversitesi’nin ortaklaşa desteklediği bir araştırma ve sonucu.

  Araştırma konusu:TÜRKiYE’DE FARKLI OLMAK
  Din ve Muhafazakârlık Ekseninde Ötekilestirilenler
  http://www.osiaf.org.tr/images/basin/pdf/turkiyede_farkli_olmak.pdf

  Sonuç bölümünde(sayfa 171) dikkatimi çeken bir ifade:
  Daha da önemlisi, bireyin kimliginden dolayı ayrımcılıga ugramadan devletin sundugu
  istihdam ve hizmet olanaklarından esit yararlandıgı bir yapı mevcut degil.

  Bu cümle üzerine yorumu size bırakıyorum. Böyle bir vakıfla TOG’un işbirliği yapması elbette insanların tepkilerine neden olacaktır.

 3. 2 senedir togtayım ve girmeden önce de sormuştum fakat herkes bilindik şeylerden bahsediyordu sponsorların kim olduğu hakkında bu sene bir çoğumuzun kafası karışmış durumdaydı. özellikle togses in 55. sayısının arkasındaki gönül ablanın cevapları beni düşündürmeye ve araştırmaya sevketti.ayrıca bir kaç şeyden sonra iyice emin oldum tog un malesef farklılıklara gerçekten saygılı olmadığı konusunda veeee belli bir amaca yönelik çalıştığını ve bizlerinde piyon olduğumuzu :(( çokkkk üzüldüm…bu yazdıklarınızı tginönü (inönü ünv)mail grubuna attım ben de sizden beklerdim sizin ulusala atmanızı gerçi hoş yayınlamazlar ama ….kolay gelsinn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir