e-günlük

SUĞRA ve ANAOKULLARINA GİRİŞ SINAVI

Semra Kaynana‘nın, Afrodit Banu‘nun, Caner‘le Tülin‘in son kullanma tarihleri geçince medya hemen yeni bir kurtarıcı kahraman buldu kendisine: İstiklal Marşımızı gür bir edayla ezbere okuyan, açılıştan davete, tv programından festivallere koşan dört yaşındaki SUĞRA. Parklarda oynayıp, dondurma yiyip, çizgi film seyretmesi gereken ve uyuyor olması gerektiği saatte canlı yayınlara katılan SUĞRA‘yı kamuoyunun sevgilisi haline getiren Türk basını, sanki bizi dört yaşındaki kızla tanıştıran kendisi değilmiş gibi son bir haftadır günah çıkartıyor. Küçücük Suğra‘nın bu kadar medyatik olmasının uzmanlar tarafından sakıncalı olduğu haberleri gazetelerin birinci sayfasından, haberlerin ilk sırasından inmiyor! Kendisine bir festivalin açılışı yaptırılan Suğra için binlerce seyirci hep bir ağızdan “Türkiye seninle gurur duyuyor!” diye tezahüratta bulunuyor…

***

Orta Öğretim Kurumları Sınavı (OKS) sonuçları açıklandı. En başarılı il Kırıkkale‘ymiş; kendilerini tebrik etmek gerekiyor. Yalnız merak ediyorum, Kırıkkale sokaklarında top koşturan, saklanbaç oynayan 6-15 yaş grubu çocuk sayısı ne kadar? Bizim çocukluğumuzda Anadolu Liselerine Giriş Sınavı vardı ama henüz yarış atı modunda değildik. Ailelerimiz o zamanlar cahildi, sonradan bilinçlen[diril]diler. 7’den 70’e merkezi sınav manyağı olduğumuz bir ülkede Anaokullarına Giriş Sınavı‘nın olmayışının hem eğitim sistemimiz hem de  dershanelerimiz için büyük kayıp olduğunu düşünüyorum. Öyle her önüne gelen 3-6 yaş grubundaki çocuklar anaokullarına alınmamalı. ÖSYM tarafından merkezi sınava tabi tutulmalı, çıta yükseltilmeli, nitelikli öğrenciler yetiştirilmeli, dershanelerimiz daha çok para kazanmalı.

Bir önceki Fatma Erdem: Blog sayesinde aslında yazabildiğimi keşfettim başlıklı yazımda Fatma Canbulat Erdem ve YouTube canlı yayın hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Bu yazılarım da hoşunuza gidebilir

Yorum yapılmamış

Bir yorum yazın