Ben / Sayılar / Karikatür[süz]

Nihayet –Evren Kimdir?– uzantısını güncelleyebildim. Emek harcayan arkadaşlara ve yorum yapma nezaketinde bulunanlara teşekkür ediyorum. Unutmadan: Bu kadar gecikmesinin sebebi tamamen Prenstenes’in Evren tanımlamalarını bir düzene sokmayı beceremeyişimiz :)

Gündemi şu sıralar en çok meşgul eden olay şüphesiz Danimarka’nın karikatür rezaleti. İslam dünyası ayağa kalkmış durumda. Müslümanlar için en önemli değerlerden biri Hz. Muhammed (sav) ile dalga geçiliyor; dini inançlarla alay ediliyor ve bütün bu çirkinliklerin karşılığında ortaya çıkan -haklı- tepkiye bu defa Avrupa tepki gösteriyor. Daha önce bulabildiğim Danimarka ürünlerini yazmıştım [Bkz.] ama bugün haberlerde uzun bir liste yayımlandı. Kinder ve Lego markaları aklımda kalanlar. Bu konu üzerine ne yazılsa az. Manevi değerlerin çiğnenmesi gerçekten kabul edilebilir bir durum değil. Kaldı ki dalga geçilen konu Allah’ın Sevgilisi, Müslümanların göz nuru Hz. Muhammed (sav) olunca, durum çok daha hassas bir hal alıyor. Son dönemde artan İslam düşmanlığının tek bir anlamı var benim açımdan: Avrupa sancılı bir doğum yaşıyor. Bunca kötü olay, Avrupa’da çok daha büyük bir İslam hareketinin doğuşuna vesile olacaktır hiç şüphesiz.

İlhan BERK ile yolculuğum İNFERMO ile devam ediyor. 79. sayfada “SAYILAR” başlıklı yazısında 9 ve 3 rakamının kendisinde neler ifade ettiğini yazmış BERK. Ona göre 9, rakamlar içinde en resimsel olanmış; 3 ise en sevdiği rakam. Sebebini kendisi de bilmiyor ama. Çocukluğumdan beri 1’den 9’a kadar bütün sayılara bir kişilik eklemişimdir. Bunun altında yatan psikolojik sebep nedir; hiç bilmiyorum. 1, kıskanç ve egosit biridir benim için. 2‘nin cinsiyeti erkektir. Yakışıklıdır ancak ne sağındaki 1, ne de solundaki 3 ile muhatap olur. 3 ise 4 ile çok samimidir. Kıvırcık saçlı, tombul, turuncu bir şeydir. Huysuz, şirin bir şey. 4, kendinden emin bir hanımefendidir ama boyu kısadır; gururludur. Bir diğer gururlu aşık da 5 rakamıdır.  6‘ya sırılsıklam sevdalı bir bayandır. Bakımlı ve güzeldir ancak biraz balıketidir. 6, kendisine aşık iki bayanın (5 ve 7) arasında kalmış esmer, yakışıklı bir beyefendidir. 30’lu yaşlardadır. Çok ağırbaşlıdır. 7 ise şeytansı bir güzelliğe sahiptir. 5 ile arasında sürekli bir çekişme söz konusudur. 6’yı paylaşamaz 5’le. 8, bizim çalışkan öğrencimiz. Tombuldur çünkü boğazına düşkündür. 1’den 9’a kadar kadar hiçbir rakam umurunda değildir ama hepsiyle de barışıktır. 9 ise biraz kaba saba bir tip. Alman – Rus karşımı bir şey. Bazen sempatik olabiliyor ama ben ona mesafeli durmaya dikkat ediyorum :)

Tuhaf bir yazı oldu farkındayım. En büyük isteklerimden biri buydu: Zihnimdeki rakamları yazıya dökmek. Kısmet bugüneymiş, üstelik e-günlüğüme… Sizin için rakamlar neyi ifade ediyor peki?

Bu yazı, 8 Haziran 2017 tarihinde ilk kaynağı blogcu.com‘dan buraya taşındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir