2011 Ramazanı Şikayetlerim

Bu benim 30 yıllık ömrümün ilk Yaz Ramazanı. Bu yüzden her yıldan daha çok merak ediyordum 11 Ayın Sultanı’nın gelişini.

İlk haftasını geride bırakalı bir iki gün oluyor. Sahura kadar oturuyorum, bilgisayar başında çalışıyorum, sahuru hazırlayıp bizimkileri uyandırıyorum. Bu Ramazan sahur Evren’den, iftar sizden şeklinde bir program yürütüyoruz ;) Hiç acıkmıyoruz desem yeridir, iftar sofrasında tek aradığımız su. Çorba dışında diğer yemekleri yiyemiyoruz bile. Şu an zorunlu tatilde olduğum için Ağustos sıcaklarında oruç tutuyor olmayı objektif olarak değerlendiremeyeceğim ancak tahminimden daha rahat geçiyor. Ortaokula giderken kışın oruç tutardık ve o zamanlar iftar saati bir türlü gelmek bilmezdi, susuzluktan kıvranırdım ;)

Bu Ramazan’ın ilklerinden biri de hatimli Teravih namazı tecrübesi ;) İlkokuldayken dedem, Alperen‘le beni Ramazan Paşa Camii‘ne götürmüştü. Meğer hatimli kıldırılıyormuş, o zaman ilk 4 rekat bir ömür gibi gelmişti bana. Yaşlı amcalar nasıl dayanıyorlar böyle diye çok şaşırmıştım ki zaten yarısında dedeme çaktırmadan camiden kaçmıştık ;)

Her Ramazan olduğu gibi bu yıl da fütursuzca ulu orta yiyip içenlerden şikayetçiyim. Onlar kıyamete kadar her zaman var olacaklar, bunu da biliyorum ;) Bir de camilerdeki klimalardan şikayetçiyim, bir treavihte üç defa yer değiştirdiğimi hatırlıyorum. Her cepheden demir gibi keskin esen klimalar bizim 60 yaşı görmemize mani olacak gibime geliyor ;)

Ah bir de Cami Muhtarları var ki daha dün bir yenisine daha denk geldim. Bu can sıkıcı cemaat üyeleri, her camide mutlaka olur ve hedeflerinde hep birkaç çocuk vardır. Namazı o yaşlarda eğlence olarak gören ama aslında bu şekilde pişen çocukları gözlerine kestiren bu Cami Muhtarları onlara bir an olsun rahat nefes aldırmazlar. Hatta işi çocukları ya camiden kovmaya ya da en arka safın da en arkasına tek başlarına namaz kılmaya göndermeye kadar ilerletirler. Bunların derdi ben namazımı huşu içerisinde kılayım bencilliğinin ötesinde veya berisinde bir şey değildir.

Aydın il sınırları içerisinde Ramazan her zamanki gibi pek yaşatılamıyor. Henüz Atatürk Meydanı’na çıkmadım ancak Aydın Belediyesi’nin Ramazan etkinlikleri ile ilgili reklamlarını gördüm. Koskoca Belediye bugün başlayan ve sadece 3 gün sürecek bir dizi Ramazan etkinlikleri hazırlayabilmiş. Çok uzağa değil Denizli’ye gidip bu konuda bir modelleme yapsınlar ;)

Bu yıl, en önemli Ramazan davetlerinden birine iştirak etmek üzere dünden beri heyecanlı bir bekleyiş içerisindeyim. e-vren öğrencilerinin organizasyonundaki o Ramazan iftarı gerçekleşir gerçekleşmez detayları e-vren günlüğü’nde büyük bir mutlulukla  paylaşacağım.

facebook sayfası: http://tr-tr.facebook.com/evrensoyucokphotoblogger

facebook’evreni: http://www.facebook.com/evrengunlugu

twitter’evreni: https://twitter.com/#!/evrengunlugu

e-vren’i reader’dan anlık takip et: http://www.evrengunlugu.net/feed/

2 Comments

  1. Açıkçası oraları bilmem de Niğde de hiç susamıyorsunuz da :)

    Hayırlı Ramazanlar!

  2. Bugün camideki çocuklarla ilgili okuduğum ikinci yorumdu.Camiler kimsenin tekelinde değil,elbette bir düzen olacak ama çocukları sevindirmek onları kırmamak da Peygamber Efendimizin güzel davranışlarından biriydi,bunu da unutmamak lazım;)
    Şu, oruca ve orucu tutanlara saygı göstermeyen insanlara gelince ben hiç rahatsız olmuyorum,o onların yetişme tarzının göstergesi,farkında olmadan bize bir artı kazandırıyorlar,onlara sabrettikçe orucumuzun sevabı artıyor:)
    Eski ramazanlar diye başlayacak kadar yaşım yok ama;ibadetler toplu yapılınca keyifli oluyor,paylaştıkça huzura eriyor insan.Kişisel olarak onbir ayın sultanına hakkını vermeye çalışsam da gönül isterdiki katılım çok olsun oruca ve tadını çıkara çıkara geçirelim her günü hep beraber.
    Ramazanın rahmet günlerinin sonuna geldik bugün,artık mağfirette sıra,dua ile açtığımız ellerimizi boş çevirmesin Allah,hayırlı ramazanlar olsun inananlara:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir