Bu Aralar Havalar Bulutlu

Sevmeye, sevilmeye, sevişmeye vaktimiz yok; bol bol nefret ve şiddetle meşgulüz uzun yıllardır. Durup düşünmeden hayatı (sözde) yaşayıp gidiyoruz.

Cumartesi günü öğrencilerim Ayşe ve Betül‘le buluşmaya giderken bir giyim mağazasından ellerinde poşetlerle neşe içinde çıkan genç çifte gözlerim takıldı. Bayan hamileydi ve tek umurunda olan az önce çıktığı dükkanın vitrinindeki mankenlerin üzerindeki kıyafetlerle karnındaki bebeğiydi; yüzünde bir huzur vardı. Öğrencilerimle buluşup onlara kitap aldıktan sonra çay içmek için oturduğumuz parka -tahminimce- ilköğretim çağlarındaki kızını bebek arabasıyla taşıyan bir anne geldi. Yorgun ama gururlu bir ifadeye sahip olan anne, bir ara durup oturmak için uygun masa bakınırken hem zihinsel hem de bedensel özürlü kızının başını şefkatle kollarının arasına aldı. Onlara çevrilen bakışlara hiç aldırmadan -aslında hiç de bizden farklı olmayan- kızıyla yanımızdaki masaya oturdu; onunla her annenin çocuğuyla konuştuğu şekilde normal konulardan keyifle sohbet etti. Tek fark sohbetin tek taraflı olmasıydı; hayır aslında tek taraflı bir sohbet değildi; karşısında anlayan ve bakışlarıyla ona cevap veren kıymetli yavrusu vardı.

Büyük bir huzur ve güzel bir tebessümle hamilelik dönemini alış verişle geçiren genç anne adayının sonrasında özürlü kızıyla parka çay içmeye gelen annenin bendeki tesirini ifade etmem mümkün değil. Bu derin tesirin sebebi de son 4-5 gündür ailemizin üzerinde beliren ruh sıkıcı bulutlar… Az bir güneş görebilmek adına çaba sarfediliyor ve her seferinde artan soru işaretleriyle zor bir süreçten geçiliyor.

Bu sıkıntılara aynı gece yeni bir kötü haber eklendi. Harun, sonu daha kötü olabilecek bir kazayı biraz hafif atlatmıştı. Henüz 50 günlük bebeğine ömürlü olsuna gidemeden kendisine geçmiş olsuna gittim; bu vesileyle yeni ismiyle Havin yeğenimle müşerref oldum :)

evrengunlugu.net, 5. yılında sosyal sorumluluk gereği Türkiye Omurilik Felçlileri Derneğinin kampanya ve projelerini destekleme kararı almıştır. Ziyaretçilerini de TOFD’a destek olmaya davet etmektedir.TOFD’aulaşın; gönüllü olun; 3430‘a boş bir sms atarak “Akülü Tekerlekli Sandalye Kampanyası”na 5 TL’lik bağışta bulunun.

Bu Aralar Havalar Bulutlu” için 4 yorum

 1. Harun’a çok çok geçmiş olsun. Allah onu Havin’ine ve sizlere bağışlamış.. Şükretmek lazım.. Güzel Havin’e de uzun ve güzel bir ömür bahşetsin güzel Rabbim ..
  Kara bulutlar… Umarım en kısa zamanda aralanır kara bulutlar ve güneş o güzel yüzünü gösterir… Hayatından güneşin eksilmemesi dileğiyle Evren..

 2. Öncelikle tüm karabulutların bir “püff” ile dağılmasını diliyorum tüm kalbimle…

  Anne olmak, Yaradan’ın izni ile canından can, kanından kan dünyaya getirmek, 9 ay milim milim bir yaradılışa şahid olmak…
  Günümüz yetersiz kelimeleri, dünyevi işaretler bu YARADAN HİKMETİNİ anlatmaya yetermi?
  Yetmiyor işte, bak :)

 3. Etkileniyor insan.. bazen hayli bir yaşlanmış çiftten dahi..

  bulutlar her daim gezinir her ailenin üzerinde…
  Ama illaki ardından güneş gösterecektir kendini.
  dilerim en kısa zamanda dağılır bulutlar inşaallah.
  Harun’a da çok geçmiş olsun.Allah korusun. Kazalar.. bir anlık.. İnsan hayatı da anlık.
  Havinle birlikte güzel günler paylaşırlar inşallah hep :)

 4. İlk anne adayı, sağlıklı sıhhatle doğurur inşallah:)

  İkincisinin isi Rabbim gücünü ve sabrını artırsın. Ne güzel, umarım çevresindeki herkese örnek olabiliyordur.

  Arkadaşınıza geçmiş olsun, bebeği hayırlı evlat olsun.

  Son olarak da ailenizin sıkıntılarını gidersin Rabbim.

  Oyyy bu nasıl bir yorumdu böyle:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir