Türkiye’nin En Zeki Öğretmenleri Belirlenecek

Cuma öğleden sonra öğrencilerim Burcu ve Mehmet Emin‘in doğum günü sürprizi vardı bana. Pınarbaşına gittik; mum üfledim, pasta kestim ama çakıyla :) Sonra semaverde çay keyfi yaptık. Doğal olarak üç beş fotoğraf çektim :)

Eve girmemle çıkmam bir oldu. Sevil gelmişti İngilerete’den KPSS için. Türkiye’nin en zeki öğretmenlerinin seçimine o da katılacaktı. Konuşacak bir dünya konumuz birikmiş. Anlatmadığım ve dinlemediğim hiçbir detay kalmadı sanırım :)

Yılın son doğum günü kutlaması için gecenin bir vakti abimlerin mutfağındayız :) Ziya, yılın sürprizini yaptı bana. Askere gitmezden önce bir yerde satılık çok eski bir daktilo gördümdiye bahsedip durduğu daktiloyu alıp ellerime tutuşturdu. e-vren günlüğü’nü artık kapatıyorum; dijital ortamda değil daktilomda beyaz kağıtlara yazıp kendime saklayacagım yazdıklarımı :)

Ve cumartesi sabahı. KPSS günü… Çaprazımda oturan bir öğretmen adayı bayan; yediği gofereti optik cevap kağıdı üzerine  bilinçsizce bırakınca kağıt haliyle çikolata oldu. Kızın tavırlarını şaşkınlıkla seyrederken sınıfımdaki herkesin edebiyat mezunu olduğunu farkettim. Sol yanımda oturan sıraya sığmayan gelişmişlikte ve yaşta arkadaşın sürekli bacağını sallamasına sinir olurken; salon görevlileri de arkadaşı bir türlü fotoğrafındaki haliyle ilişkilendiremediler :) Sigorta kartına kadar almadıkları belge kalmadı sanırım… Öğleden sonraki oturumun ilk birinci saati dolunca sınıftakilerin yavaş yavaş çıkmaya başlamasına ben dahil salon görevlileri de şaşırmıştı. Ters giden bir şeyler olduğunu o an anladım. 150 soruyu bitirip arkama yaslandıktan sonra farkettim ki bu yıl ÖSYM; Türkiye’nin en zeki öğretmenlerini arıyordu :)

Zor ya da kolay; iyi ya da kötü; her şey geride kaldı. Akşam İnvirliova’ya Harun‘un yanına gittim. Sonra onunla beraber Kardeşköy’e gittik; asker arkadaşım Metin‘i görmeye. Gece vazli hazırlamaya koyuldum. Aylardır planladığım üzere yarın akşamüzeri kısmetse Ankara’dayım. Hafta sonuna doğru da İstanbul’a geçmeyi planlıyorum.

8 Comments

 1. Selam,

  Yolunuz açık, bahtınız neşe ve huzur ile heyecanlı yaşdönemi yaşamanız duasıyla;

  hayatın her evresinde, insankalıplarının deneme sürecinden sizde geçmişsiniz, çokkkk geçmişler olsun;
  hayırlı sonuclar alırsınız!
  ***İnşaAllah(c.c.)***

  iyi gezenmeler bol resimler diliyor, ankarayı bilmem ama İstanbul çok sıcak.(bilginize)

  sağlıcakla kalınız,

  Narsu

 2. Geçmişler olsun Hoca’m :)
  Ahhh o daktilo…
  93-96 yılları rası, Ticaret Meslek Lisesi, Daktilografi Dersleri, yazılıları ve o tasarım harikası kitabı :))(Google’de bulsaydım ne demek istediğimi anlardın)
  Ne güzel anılar anımsattı bana…

 3. “Sol yanımda oturan sıraya sığmayan gelişmişlikte ve yaşta arkadaşın sürekli bacağını sallamasına sinir olurken” demişssin

  ben sinir olmakla yetinmeyip başka şeylerde oluyorum:)

  *salon görevlileri de arkadaşı bir türlü fotoğrafındaki haliyle ilişkilendiremediler :)
  demişssin -e arkadaşımızın 10.girişi ise normal adam 22 sinden 32 sine haliyle bayağı değişir çoluk çocuk aile babası olmuşsa birde iyice tanınmaz haldedir:))) geçmiş olsun konyaya gelmessen ALACAĞIN OLSUN:) ankaradan konya sadece 3 saat

 4. “Çaprazımda oturan bir öğretmen adayı bayan; yediği gofereti optik cevap kağıdı üzerine bilinçsizce bırakınca kağıt haliyle çikolata oldu.” bu ne rahatlıktır ya :) aylarca hazırlanan, sınav gecesi samimi bir şekilde dua eden, 4-5 kalemle sınava giden arkadaşlarımı görünce bu bayan çok garip geldi doğrusu.. şu ana kadar girenlerden “kolaydı” veya “güzel geçti” diyen görmedim.. ösym aşırı zorlamış.. umarım herşey herkesin gönlünce olur.. bizim de dgs var bakalım, ösym bize ne süpriz yapacak..

 5. Buna benzer bir daktilo da bizde vardı ama sonra ne oldu bilmiyorum :)
  Demek Ankara’ya geliyorsun. İyi bize de çalışacak eleman lazımdı :)) Şimdiden iyi yolculuklar… Bu tatili hakettin :)

 6. cümleten geçmiş olsun, inşallah hepimiz için hayırlısı olur.. her geçen yıl soruların zorlaştığı kesin, şanslı dilimin arasına girmek umuduyla;’))

 7. Türkiye’nin en zeki öğretmen adaylarını seçen sınavı uygulayan ÖSYM’e sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Evren, ben de geçmiş doğum gününü kutluyorum. Ama anlayamadığım bir şey var sanıyorum askere gidiyorsun. Yanlış mı anladım ?

 8. Öncelikle geçmiş doğum günün ( geçmiş bayramlar gibi:) kutlu olsun Evren.

  Başlığı görünce ”ben de gireceğim nerde yapılıyormuş acaba sınav” diye geçirdim içimden. Meğersem KPSS’den bahsediyormuşsun.Sınıf arkadaşlarına baktığımızda şanslı gibi görünüyorsun , inşallah kaydadeğer Puanlar alırsın bu sınavdan.

  Bu arada benim sınıfımın da tümü Tde mezunuydu.Harıl harıl matematik sorularını münakaşa edip durdular.İşlem fonksiyonu denilen şeyden haberleri var gıcık olmamak elde değil Ya Hu :))

  Yine de herkesin emeğinin karşılığını almasını diliyoruz can-ı gönülden :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir