Daha Yeni Başlıyoruz: Merhaba 2. Yüzyıl

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere en kıymetli miraslarından Cumhuriyetimizin 100. yılını kutluyoruz. Kuruluşuna tanıklık edemesek de 100. yaşını görebilen bir nesilden olmanın da mutluluğu içerisindeyim. Kendi adıma bu coşkuyu gün gün yaşamaya ve yaşatmaya çalıştım. Bu satırları yazar yazmaz da dışarı çıkıp 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın coşkusunu İstanbullularla yaşamaya çalışacağım.

Haftalardır birçok sanatçının 100. yıla özel parçalarıyla 29 Ekim’e hazırlandık. İlk fırsatta bu yazının devamına o parçalarla ilgili liste ve yorumlarımı da ekleyeceğim. Memleketim Aydın ve artık memleketim gördüğüm İstanbul’da Cumhuriyetimizin 100. yılına özel neler yapıldığını da Türk blog tarihinin arşivinde yer alması adına özetlemeye çalışacağım. Bugün sağlığı yerinde, imkânı ve vakti müsait olanlar için evde değil milletçe sokaklarda, caddelerde, meydanlarda Cumhuriyet’in 2. yüzyılına birlikte merhaba deme, coşkuyu milletçe omuz omuza sevinçle, coşkuyla yaşama günü. Bayrağımı ve fotoğraf makinemi alıp Cumhuriyet’in 100. yılında sokaklarda, meydanlarda neler yaşandığını fotoğraflamaya ve blogda onları da arşivlemeye çalışacağım.

Türkiye Cumhuriyet’i, dünyada neredeyse hiçbir devlete nasip olmayan bir çağı, Cumhuriyetle yoğrulmuş ikinci yüzyılını yaşıyor. Buna değer katmak biz vatandaşlara da düşüyor. Atatürk’ün “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır” sözünü unutmadan Cumhuriyet’in ikinci yüzyılının hakkını hep birlikte verebilmeliyiz. Köklü tarihimizin onurlu temsilcisi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni nice yüz yıllara birlikte taşımalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir