Kitap Kulübü Kuruyorum

Bir kitap kulübüne dâhil olup okumayı sevenlerle birlikte verimli birkaç saat geçirmeyi hep istemişimdir. Ancak mevcut kitap kulüplerine, belirlenmiş bir kitabın verilen süre içerisinde okunması şartından dolayı girip girmemekte kararsız kalıp, sonunda da bugüne kadar hiçbirine girememişimdir.

Çünkü asıl istediğim birilerinin belirlediği bir kitabı kısıtlı zamanda okuyup onlarca kişi aynı kitap üzerinden konuşmak değil. Farklı alandaki veya mesleki gelişimime katı sağlayacağına inandığım kitapları okuyorum. Okunmayı bekleyen onlarca kitap da kütüphanemde beklerken kitap kulübünün belirlediği kitabı okuma sorumluluğu, üzerimde baskıya yol açan bir zorunluluk gibi geliyor.

Bir kitabı okurken, beni heyecanlandıran ve “Bu kısmı keşke başkalarıyla da paylaşabilsem” dediğim noktada bir kitap kulübü kurmaya karar verdim. İstiyorum ki ilgi alanıma göre şekillendirdiğim okuma çemberimin yanında diğer arkadaşların da kendi okuma çemberine dâhil ettikleri kitaplardan ilham alayım, onlar sayesinde yeni kitaplar keşfedeyim.

İlham Veren Kitap Kulübü: Bak, Ne Okudum!

Kitap kulübünün ismini Bak, Ne Okudum! olarak belirledim. Bana diretilen kitapları değil, kendi seçimimle okuduğum kitaplardan çok beğendiğim, ilham vereceğini düşündüğüm, paylaşılmaya değer bulduğum bölümleri aktarabileceğim bir kitap kulübü hedefiyle yola çıktım. Bak, Ne Okudum‘la ilgili diğer ayrıntılar şöyle:

  • Kitap kulübü etkinliği Google Meet üzerinden çevrim içi yapılacak.
  • Ayda bir kez, her ayın ilk pazar günü yapılacak kulübün ilk etkinliği 4 Eylül Pazar 21.00’de gerçekleştirilecek.
  • Etkinlik süresi 60 dakika olacak. Katılımcı sayısının 6’yı geçmesi durumunda süre 120 dakikaya çıkarılacak.
  • Süre, kişi sayısına eşit bölünecek. Sürenin yetmemesi durumunda her kişiye bir defaya mahsus +5 dakika süre verilecek.
  • Son okuduğumuz kitaplardan işaretlediğimiz, paylaşıma değer gördüğümüz, faydalı olacağını düşündüğümüz bölümleri bize verilen süre içerisinde dinleyicilere aktaracağız. Aktardığımız bölümlerle ilgili kendi yorumlarımızı da yapabilir diğer katılımcıların da düşüncelerine başvurabiliriz.
  • Sadece roman, öykü gibi edebiyat alanındaki eserler değil tarih, felsefe gibi her alandan kitaptan alıntılar aktarılabilir.

Bu kitap kulübüyle ayda bir, bir saatliğine de olsa huzurlu ve verimli vakit geçirmeyi amaçlıyorum. Şimdilik iki kişi olarak bu etkinliğe başlayacağız. Sen de kitap kulübüne katılmak istersen yorum kısmından ya da sosyal hesaplarımdan bana ulaşabilirsin.

telegram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.