2019’daki verimim, 2020 hedeflerim

2019’a Aydın’da ailemle birlikte girmiştim. Hastaydım ve zor günler geçiriyordum. Aradan geçen bir yıllık süreçte sağlığım ve hayatım normale döndü. 2019’u, Aralık 2017’de taşındığım Balat’taki evimde sonlandırıyorum yine.

Bir yılı geride bırakırken önemsediğim birkaç ayrıntının başında artık sağlık geliyor. Sağlıklı olmanın kıymetini, özellikle 35 yaşından sonra daha iyi anlamaya başladım. Önem verdiğim diğer iki konu ise kendinimi geliştiren bir alanda yeni bir eğitim almak ve okuduğum kitapların toplam sayfa sayısı. Bir önceki yıla kıyasla daha çok sayfa kitap okuduysam o yıl kendimi kârlı sayıyorum. Ne kadar para biriktirmişim, ev sahibi olabildim mi, araba alabildim mi bunları önemsemiyorum çünkü önceliklerim başka şeyler.

Cal Newport’un Pürdikkat adlı eseri, 2019’da okuyup en fazla verim aldığım kitaptı.

2019 yılında 9.914 sayfa kitap okudum. Bu sayı, 2018’de 7.396 sayfaydı. Bir önceki yıldan 2 bin 518 sayfa fazla okuduğum için mutluyum ancak asıl mesele bunu yılda 10 bin sayfanın üzerine çıkarabilmek. Elbette nitelikli ve anlayarak okuma şartıyla.

Bu yıla dair elimdeki olumsuz veri ise yeni bir eğitim almamış olmam. Tesellim ise geçen yıla göre daha fazla söyleşiye katılıp alanında uzman kişileri dinlemem ve daha çok akademik makale okumam. Diğer bir tesellim de Notos’ta Semih Gümüş‘ten 2017 yılında aldığım Yayıncılık ve Editörlük eğitiminin üzerine 2020’de yenisini ekleyecek olmam. Ocak ayının ikinci haftasından itibaren İthaki Yayınlarında Selahattin Özpalabıyıklar‘dan temel ve derin editörlük eğitimleri almayı planlıyorum.

2019 yılında, bu yazıyla birlikte toplam 67 blog yazısı yazdım. Bu sayı, 2018’de 40. Yeni yılın hem blog yazısı hem de diğer alanlarda yazı yazma konusunda daha verimli geçeceğini umuyorum. Çünkü blog, podcast ve vlog olmak üzere daha çok dijital içerik üretmeyi, öykü – deneme tarzı karalamalarımı artırmayı, en önemlisi de ilk kitabımı yazmaya başlamayı hedefliyorum.

Kitap yazma fikrine bugüne kadar hep soğuk baktım. Öykü, roman veya deneme türünde edebî bir eser ortaya koymaya hâlâ mesafeliyim ve yakın zamanda bu yönde bir hedefim yok. Ancak geçen hafta iş arkadaşım Utku ile, ilgi duyduğum bir alana dair kitap yazmam gerektiğini konuştuk; hem de epey hararetli bir şekilde. O konuşmada, söz konusu alanda kitap yazmamın hem mesleki hem kişisel gelişimim açısından bana çok iyi geleceğini, eğer yayımlanırsa başkalarına da fayda sağlayacağını net bir şekilde görebildim. Birkaç gün içinde ilk notlarını yazmaya başlayacağım kitabı, belki 2020 yılı içinde tamamlarım ama basım ve yayımı 2021’de gerçekleşebilir.

2019’un benim için verimli geçtiğine inandığım diğer gelişmeleri ise tekrar YouTube videoları çekmeye ve ilk kez podcast yayını yapmaya başlamam oldu. Hikâyelerinden etkilendiğim kişilerle yaptığım 15 dakikalık söyleşileri Anlat Bana ismiyle YouTube, Facebook ve Instagram hesaplarımda yayımlıyorum. internet günlüğü adını verdiğim podcastleri de iki haftada bir alanında uzman bir isimle birlikte yapıyorum. 2020’de Anlat Bana ve internet günlüğü’nün içeriklerini daha da geliştirmeyi planlıyorum.

edebî blog projesini 2019’da, önce sonladırdım sonra tekrar başlattım. Projenin serüveni bu açıdan bir hayli ilginç ilerliyor. Beni zihinsel ve fiziksel olarak yorsa da edebî’den bir türlü vazgeçemiyorum çünkü gerçekten gönülden inandığım bir proje. Bu projeyle ilgili yapmak istediklerimi gerçekleştirmeye tek başıma enerjim ve vaktim yetmediği için edebî ile ilgili 2019’un sonlarına doğru bazı adımlar attım.Ayrıca beş yıllık bir gelişim planı hazırladım.

İlkokul sınıf arkadaşlarım Taşkın, Seçil, Filiz ve Selva

2018’e göre daha çok okuduğum, yazdığım, tiyatro oyunu seyrettiğim ve etkinliğe katıldığım 2019 yılında unutamayacağım olayların başında ilkokul öğretmenimle, bizi mezun ettikten yirmi altı yıl sonra ilk kez yüz yüze yaptığımız görüşme geliyor. Anlat Bana 24 Kasım Özel Bölümü için ilkokul öğretmenim Aynur Durmaz’la unutulmaz bir sohbet gerçekleştirdik.

O görüşmenin oluşturduğu enerji ve heyecan, ilkokuldan sınıf arkadaşlarımla bizi bir araya getirdi. Filiz, Seçil, Selva ve Taşkın’la Aydın’da yirmi altı yıl sonra ilk kez buluştuk, ilkokul anılarımızı tazeledik, görüşemediğimiz yıllarda hayatımızda yaşanan önemli olayları paylaştık. Eski arkadaşlar, eski dostlarla görüşmenin insanı fabrika ayarlarına döndüren büyülü bir paylaşım olduğunu da fark ettim. Saflığını ve masumiyetini koruyan anılarımız, bizi bugünden alıp yıllar öncesine götürüyor. Böylece bu zaman zarfında yaşadıklarımızı ve kendimizdeki değişimleri ister istemez sorgulayabiliyoruz. En azından o buluşmanın etkisi, benim için böyle oldu.

Herkese hayallerini ve hedeflerini gerçekleştirebildiği sağlıklı, huzurlu bir yıl, bir ömrü dilerim.


Son bir not: Size her ayın sonunda, bir önceki aya dair blog, podcast ve vlog içeriklerimle ilgili bir özet ve internet dünyasına dair önemli gelişmeler ile yaklaşan etkinlik önerilerinin yer aldığı bir e-posta göndermemi isterseniz lütfen aşağıdaki bağlanıya e-posta adresini kaydedin. Gerisini ben hallederim ;)

4 Comments

  1. Kelimeler Benim, sanırım podcastleri durdurdu. Umarım tekrar başlarlar Alprarslan. 2019 benim için daha verimli geçebilirdi aslında ama podcast yapmaya başladığım bir yıl olmasından dolayı bir önceki yıla göre +1 puana sahip :)

  2. 2019’u en verimli geçiren Blogger’lardan birisiniz ayrıca sizin karganın ve kelimeler benim’in podcastleri gerçekten çok hoş. Başarılarınızın devamını dilerim.

  3. 67 dile kolay gelse de yazarken gerçekten zor oluyor. Hepsi ayrı ayrı düşünce, emek ve hazırlık istiyor. Hepsi için eline sağlık abi :) Hedeflerini de inşallah en kısa sürede gerçekleştirirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir