Haydar Özkömürcü: İçerik, en güçlü silahımız

Haydar Özkömürcü‘nün Ceren Varol‘un organizasyonuyla* gerçekleştirdiği Freelancer’lar ve Girişimciler için İçerik Pazarlaması başlıklı söyleşisine katıldım. Artık sayısını unuttum; bu, Haydar’ı kaçıncı kez dinleyişim bilmiyorum Onu dinleme adına yakaladığım her fırsatı değerlendirmeye çalışıyorum. Çünkü her ne kadar son dönem “Growth Hacker” kimliğiyle kendini konumlandırsa da o, benim için Türkiye’nin önemli blog yazarlarından biri. Onu sahnede her dinlediğimde de blog yazarlığı kimliğinden dolayı kendisiyle gurur duymuşumdur, tıpkı bugün olduğu gibi.

Haydar, yaklaşık iki saat süren sohbet havasındaki söyleşisinde şirketler için blogların, değer yaratan kaliteli içeriklerin ve özellikle de “Markalar, 6 saniyelik içeriklerin ne kadar değerli olduğunu artık öğrenmeli.” diyerek video içeriklerin önemini vurguladı. Backlinklere çok yatırım yapılmaması gereken bir dönemde olunduğunu ancak şirketin dahil olduğu sektörle ilgili sitelerden backlink almasının daha mantıklı olabileceğini söyleyen Haydar, blog yazmaya hâlâ devam eden biri olarak blogları takip ettirmenin ve okutmanın artık zorlaşmasına rağmen yine de markaların bir bloğunun mutlaka olması gerektiğini söyledi.

Haydar Özkömürcü’nün şirketlerin / markaların içerik üretimiyle ilgili aktardıklarından alabildiğim notlar şu şekilde:

İçerik, en güçlü silahımız

İçerikten sadece metinler veya bloglar anlaşılmamalı. Sosyal ağlardaki paylaşımlar, videolar, infografikler de içeriktir. Çünkü en güçlü silahımız, içerik. Sadece içerik üretimi değil bu içeriklerin pazarlanabilmesi de önemli. Blogda ve sosyal ağlarda kaliteli içerik ne kadar üretebilirseniz o kadar üretin; bunun belli bir sayısı yok. Ancak boş kalmasın diye çöp içerikler üretmekten kaçının. 

SEO, kullanıcı odaklıdır

Markalar, iki farklı türde içerikler üretmeye / paylaşmaya dikkat etmeli: Viral özellik gösteren yazılar ve Google’a yönelik SEO kurallarına uygun yazılar. Markaların özellikle blog yazılarında ilk dikkat etmesi gereken kural SEO’ya uygunluktur. SEO dediğimiz şey kullanıcı için yapılır. Markaların SEO’ya uygun içerik üretmesi son derece kolay. Önce bir ana konu başlığı belirleyip Google’da konuyla ilgili çıkan soruları tek tek alarak alt alta sıralayıp o başlıkların da altını doldurarak SEO açısından güçlü bir yazı ortaya koyulabilir. 1.000 kelimin üzerinde yazılar yazılmalı. Dünya genelinde aramaların %30’u sesli aramalarla yapılmakta. Bu sebeple soru- cevap özelliği taşıyan başlık ve içeriklere ağırlık verilmeli. 

İnsanda duygu uyandıran, değer yaratan içerikler

Bunun yanında sadece hedef kitleye yönelik viral yazılar da yazılmalı ve bu yapılırken Google / SEO bir tarafa bırakılabilmeli. Markalar, bloglarında tüketicinin sorunlarına çözümler sunan ve değer yaratan içeriklere öncelik vermeli. Ziyaretçi o içerikten yeni bilgiler öğrenmelidir. Değer yaratmayan içerik çöptür. Okuyucunun sorununu çözen veya ona bilgi veren içerik değerlidir. İçerik, insanlarda bir duygu uyandırıyorsa ancak kalitelidir.

Markalar, sosyal medyada ne yapmalı?

Kurumsal şirketler sosyal ağlardaki hesaplarında sadece markalarından bahsetmek yerine günlük konuşma diline yakın, mümkün olduğunca kısa cümlelerden oluşan, sorunlara çözüm üreten ve değer yaratacak paylaşımlarda bulunmalı. Markaların sosyal medya dilinin, hedef kitlesinin günlük hayatta konuştuğu dille parallellik göstermesi önemlidir. 

Kullanıcılar sosyal ağlarda kafasını karıştıran karmaşık paylaşımlara maruz kaldıkları için reklamları algılayamamakta. Bu sebeple kullanılan görsellerde olabildiğince sadeleşmeye gidilmeli.

Haydar Özkömürcü

YouTuber Markalar dönemi

Normal metinlere göre video içeriklerin aramalardaki etkileşimi kat be kat fazla olduğu ve Google aramalarında en üstte çıktığı için markalar, video içeriklere yatırım yapmalı hatta YouTuber’laşmalı. Öyle ki YouTuber Markalar döneminin yavaş yavaş başladığını söylememiz mümkün. Yaratıcı video içerikler, soru – cevap videoları ve gündemi yakalayan videolarla da mutlaka desteklenmeli.

Marka bloğu mutlaka olmalı

2003 yılından beri blog yazan biri de olsam blogların bugünkü durumundan dolayı birazcık üzülüyorum çünkü blogları takip ettirmek, okutturmak epey zorlaştı. Buna rağmen bir markanın bloğu mutlaka olmalı ve uzmanlığını o blogda gösterebilmeli. Özellikle e-ticaret siteleri için blog, çok önemli. Blogda ürünü tanıtmalı, ürünün özelliklerini ve kullanımını açıklamalı, ürün kategorisi öncelikli içerik üretmeli. Bu içerikler, ürünlere ait videolarla da desteklenmeli. Markanın bloğu, özellikle küçük bir tüketici grubunun ihtiyaç ve isteklerini daha iyi karşılama amacını taşıyan dar kapsamlı bir (niş) alandaysa o blog markaya büyük değer kazandıracaktır. 

İçerik üretmenin sırrı: Rakipler

Size içerik üretmenin sırrını vereyim: Rakiplere bakmak. Ama kendi ülkenizdeki benzer markalara değil. Trendyol’un Markafoni’ye bakmasından bahsetmiyorum. Diğer ülkelerdeki rakip markaların içeriklerine ve paylaşımlarına bakıp bunlardan esinlenerek farklı konseptler oluşturulabilir. Altın kural, konseptir. “Bugün ne paylaşsak?” derseniz, bitersiniz. Aylık 10 ayrı konsept oluşturulmalı. Her 10 günde bir o konseptle ilgili içerikler üretilmeli. Blog içerikleri ve sosyal ağ paylaşımları için içerik takvimi belirlenmeli. Bu takvime de sadık kalınmalı. 

Sosyal ağlarda markanızı en hızlı şekilde yükseltecek olan, gerçek zamanlı pazarlamadır. (real marketing). Bu konuda Twitter’ın gündeminden, Google’ın trendlerinden ve kendi gündeminizden Gündemdeki konuyla markanızın ilişkisini doğru kurarak gündemle ilgili paylaşımı çok hızlı bir şekilde yapmalısınız. 


*Kendisiyle ikinci kez bir araya gelmekten mutlu olduğum Ceren, Ceren Varol Design markasıyla bir süredir serbest çalışanlara (freelancer) ve girişimcilere yönelik İstanbul’un farklı mekanlarında söyleşi / sohbet etkinlikleri düzenlemekte. (Bkz.)


2 Comments

  1. Bir tüketici olarak marka blogunu kötü yöneten firmayı amatör bularak alışveriş yapmadığımı söyleyebilirim. Bu kesinlikle doğru.
    Kendi blogum için altın kuralı da not defterime ekledim. Gerçekten içerik oluşturma işini çok iyi yapıyorsunuz. Sizden de öğrenecek çok konu var. İlgiyle takip ediyor olacağım Evren Bey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir