Tanıtım

Ukrayna’da Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Şehir

Stitched Panorama

Vizesiz turlar ile gezilmesi gereken yerlerin başında gelen Ukrayna baştan sona görülmesi gereken noktalarla dolu fakat hepsini gezemem diye düşünüyorsanız mutlaka gitmeniz gereken şehirleri açıklıyoruz. Doğu Avrupa’nın en popüler ülkelerinden olan Ukrayna, dünyanın her yerinden turistleri ağırlıyor. Ukrayna’ya gelen turistler hem buranın kültürüne hem de yemeklerine aşık oluyor.

Ukrayna turları ile etrafınızı çevreleyen yemyeşil doğaya ve buranın yardımsever insanlarına hayran kalacaksınız. Ukrayna’da büyük şehirlerde gençler çoğunlukla İngilizce konuşabiliyor. Bu nedenle gittiğiniz yerlerde dil sıkıntısı çekmeden alışveriş yapabilirsiniz. Alışveriş demişken, Ukrayna Avrupa’nın en ekonomik şehirlerinden biri. Burada uygun fiyatlara büyük porsiyonlar yiyebilir, Ukrayna’dan arkadaşlarınıza bol bol hediye götürebilirsiniz. Ukrayna’ya gittiğinizde Türkiye’den daha ucuz bir Avrupa ülkesinde olmanın tadını çıkarmalısınız.

Lviv

Ukrayna’nın zengin kültürünü en yoğun bir şekilde görebileceğiniz şehirlerin başında Lviv geliyor. Ukrayna’nın Polonya ile olan sınırında yer alan Lviv, İkinci Dünya Savaşı’nın en çok etkilediği ülkelerden olmasına rağmen güzelliğini günümüze kadar korumayı başarıyor. Hatta Lviv şehrinin kültür ve sanata olan etkisi o kadar büyük ki UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girerek korumaya alınıyor. Lviv’in şehir meydanındaki opera binasını mutlaka görmeli, imkanınız varsa burada opera klasiklerinden birini dinleme şansı yakalamalısınız. Lviv oldukça düz ve ufak bir şehir. Görmeniz gereken noktalar genellikle şehir merkezinde toplandığı için toplu taşıma kullanmadan Lviv turu yapabilirsiniz. Ukrayna şehirleri arasında kültür başkenti olarak bilinen bu şehirde Rynok Meydanı’nı ve Lviv Ermeni Katedrali’ni görmenizi öneriyoruz.

Kiev

Ukrayna’nın başkenti olan Kiev turistlerin en sevdiği Avrupa şehirlerinden biri. Hem ekonomik fiyatları, hem de vizesiz giriş imkanın olması nedeniyle Türk turistlerin de en sevdiği duraklardan biri Kiev. Kiev’de Ukrayna mutfağına özgü lezzetleri tadabilir, Ukrayna kültürünü yakından tanıma şansı bulabilirsiniz. Ukrayna turları, Kiev’i profesyonel rehberlik hizmetiyle gezmenizi sağlıyor. Eğer kısıtlı zamanda çok yer görmek isterseniz Kiev turlarına katılabilir veya şehir merkezindeki freewalkingtour yani ücretsiz tur yapan gençlerin gruplarına katılabilirsiniz. Bu tur organizasyonu ücretsiz oluyor, 4 saatlik şehir gezisinin ardından dilerseniz rehberinize bahşiş vererek bu organizasyonu destekleyebilirsiniz. Kiev’de mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında Özgürlük Meydanı, Mariyinsky Sarayıve Aziz Sofya Katedrali geliyor. İkinci Dünya Savaşı’nın izlerini takip etmeyi seviyorsanız bu şehirdeki savaş müzesini de gezebilirsiniz.

Odessa

Odessa tipik bir Karadeniz liman kenti. Ukrayna’nın şehirleri arasında en sıcak ve keyifli olanı kuşkusuz Odessa. İstanbul’dan 1,5 saatlik uçuşun ardından Odessa’ya varabilirsiniz. Oldukça küçük olan bu şehirde toplu taşıma da gelişmiş durumda. Odessa tatilinizde Primorski Bulvarı’nda veya Deribasovkaya Caddesi’nde konaklayabilirsiniz. Ortalama 1 milyon nüfusu olan Odessaşehiri öğrenci kenti olarak biliniyor. Odessa’daki üniversitelere dünyanın her yanından gelen öğrenciler bu şehri daha eğlenceli ve renkli kılıyor. Odessa’da ilk olarak görmeniz gereken yerlerden biri opera binası. Şehir merkezindeki bulunan opera binasının önünde fotoğraf çektirmeden dönmemelisiniz. Catherina Meydanı ise kafe ve restoranlarıyla ünlü bir meydan. Burada Ukrayna’nın en güzel yemeklerini yeme şansı bulabilir, meşhur borş çorbasını içebilirsiniz.

Kharkiv

1,4 milyonluk nüfusuyla ülkenin en gelişmiş şehirlerinden olan Kharkiv şehri seyahat tutkunlarının mutlaka uğradığı yerlerden biri oluyor. Havalimanından 15 dakikalık bir yolculuk sonrasında Kharkiv şehir meydanına ulaşıyorsunuz. Konstytutsii Meydanı’nda göz alıcı mimariyi izleyerek küçük bir alışveriş turuna çıkabilirsiniz. Bu meydandan çıktıktan sonra yolunuzu Sumskaya Caddesi’ne doğru çevirin. Buradaki küçük kafeler ve restoranlar sizi bir anda Paris’teymiş gibi hissetmenizi sağlayacak. Kharkiv’de mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri de Assumption Katedrali. Yangından hasar gören başka bir katedralin üzerine inşa edilen bu kusursuz yapı turistlerin bol bol fotoğraf çektirdiği noktalardan biri. Kharkiv’den dönerken arkadaşlarınıza mutlaka Ukrayna’ya özgü çikolata veya bal almanızı öneriyoruz.

Dnipro

Ukrayna’nın en kalabalık dördüncü şehri olan Dnipro, Dinyeper Nehri’nin kıyısında yer alıyor. Şehirde yer alan 11 farklı fakülte buranın öğrenci şehri olmasına yardımcı oluyor. Dnipro oldukça genç ve enerjik bir şehir. Sabahın ilk saatlerine kadar sokakta eğlenen insanları görmek mümkün. Burayı ziyaret etmek için en doğru zaman bahar ve yaz ayları. Kış mevsiminde oldukça soğuk olan Dnipro, havalar ısındığında canlı ve eğlenceli bir şehre dönüşüyor. Bu şehirde Karl Marx Bulvarı’nı, Dnipropetrovsk Doğal Tarih Müzesi’ni ve Aziz Trinity Katedrali’ni mutlaka görmelisiniz. Dnipro gezinizden borş çorbasını içmeden ve vareniki yemeden dönmemelisiniz.

Bir önceki Objektifimden Gezi Parkı Eylemleri başlıklı yazımda gezi olayları fotoğraflar, gezi parkı ve gezi parkı eylemleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Bu yazılarım da hoşunuza gidebilir

Yorum yapılmamış

Bir yorum yazın