e-günlük

3. Blog Yazarları Çalıştayı: Daha yeni başlıyoruz!

3. Blog Yazarları Çalıştayının hazırlık süreci epey stresli ve yorucu geçtiği için 17 Kasımdan bu yana hem bu konudan hem de bloglardan uzak durmaya çalıştım. İlk defa ana temasıyla bu denli örtüşen bir çalıştay süreci yaşadım ve “Biz niye olamadık?” sorusunun cevabını kendi adıma fazlasıyla aldım. 

Çalıştaya dair bütün notları ve görselleri bu yazıyı yayımladıktan sonra 3. Blog Yazarları Çalıştayı sayfasında paylaşacağım için burada ayrıca bir ayrıntıya girmeyeceğim. Ayrıca sonuç bildirgesi de birkaç hafta içinde aynı sayfada yayımlanacak. Türkiye’de bloglarla ilgili üniversite düzeyinde üç yıldır yapılan bu tek etkinliğe konuşmacı ve seyirci olarak katılan, bu etkinliklerde görev ve sorumluluk alan herkese çok teşekkür ederim.

2015, 2016 ve 2017 yıllarında düzenlenen blog yazarları çalıştayı sürecinin 17 Kasım 2017 tarihinde ömrünü tamamladığı görüşündeyim. Ama “ömrünü tamamlamak” kesinlikle bir “son” demek değil. Şöyle ki:

 • Blog yazarları çalıştayı ismindeki “çalıştay” ifadesi önümüzdeki yıllarda kesinlikle işlerlik kazanmalı. Seyirci derdine düşülmeden önemli meseleler enine boyuna masaya yatırılabilmeli.
 • Çalıştay, organize edilmesi daha kolay bir hale getirilmeli. Büyük salonlarda değil daha mütevazı mekanlarda gerçekleştirilebilir hale dönüştürülmeli.
 • Yeni blog yazarları, bu tarz bir etkinliğin daha çok merkezinde yer almalı. Yıllardır blog yazan kişiler, rehber görevi görürken yeni blog yazarları sorumluluk üstlenen, görev alan konumda olmalı.
 • Çalıştay veya benzeri yeni bir etkinlik gerçekten işin içine bizzat girecek, sorun çıkarmak yerine sorun çözücü davranacak bir ekiple hazırlanmalı.

Gelecek Vadeden Blogların yazarları, ilk defa bu yıl kendilerine özel oturumla Blog Yazarları Çalıştayının bir parçası oldular. Onların listeye girmelerinde payı olan jüriden Sema Eren ve Sezer İltekin de oturumda konuşmacı olarak yer aldı. Gelecek Vadeden Bloglar’ın “Gelecek Blogda” oturumuyla çalıştaya kattığı heyecan ve değer benim için çok büyük. Bu projenin geliştirilmesi gerekiyor. Bundan dolayı jüri sayısının artırılması ve aday blogların değerlendirme şeklinin düzenlenmesi için birkaç girişimde bulundum. İşte Gelecek Vadeden Bloglar jürisinin mevcut altı kişilik ekibine katılan yeni isimler:

Önemli olan atılan her adıma yenilerini ekleyebilmek, yeni hayaller ve hedeflerle yola devam etmek. Size kendinizi iyi hissettiren şey ne ise vaktinizin büyük bölümünü onunla uğraşmaya adamak enerjinizi de mutluluğunuzu da verimliliğinizi de artırıyor. 

Beni ayakta tutan ve kendimi daha iyi hissetmemi sağlayan bu 12 yıllık blog yazarlığı yolculuğunda ağır bir şekilde tökezledim, ayağımın takıldığı taşın canımı acıtmasına izin verip kendimi adeta bir fetret devrine soktum. Oysa durup o taşları temizlemeliydim ki arkamdan gelenlerin de ayağına değmesin. Bunu anlamam ve bu yönde hareket etmeye karar vermem için epey bir süre kendimi dinlemem gerekti. Yeni heyecanlarla Türkçe blogların geleceğini beraber inşa etmeye devam etmeliyim. Çünkü henüz görevimi tamamlamadığımı hissediyorum. Yapacak son bir işim kaldı. Şimdiden 4. Blog Yazarları Çalıştayını da içinde barındıracak Türkiye’de Blog Zirvesi ile Blog Onur Ödülü projelerinin müjdesini vereyim. Ayrıntıları bir sonraki yazıda paylaşacağım.

En çok buralardayım: Instagram | Facebook | Twitter | YouTube

Bir önceki Blog Yazarları Çalıştayını Anlama Kılavuzu başlıklı yazımda Blog Yazarları Çalıştayı hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Bu yazılarım da hoşunuza gidebilir

24 Yorumlar

 • Yanıtla Yurdagül ÇELİK 08 Aralık 2017 at 13:42

  Mavi anne katılsın öyleyse seyirci koltuğunda :) Biz asiller koltuğunda bulunmak istediğimiz için çıktı sorun :) Mavi anne zaten ona gönderdiğim yorumu da yayınlamadı.Alkış alkış alkış size :)) Sadece olumlu yorumları yayınlayıp,kafanıza kuma gömdüğünüz için :)

 • Yanıtla Ali Yatarkalkmaz 06 Aralık 2017 at 21:05

  Yurdagül hanım kime kızdınız anlayamadım. Eğer kızdığınız kişi ben isem ve bir yanlışımı gördüyseniz özür dilerim.

 • Yanıtla mavianne 07 Aralık 2017 at 17:17

  Selam,
  İlk günden beri senin sayfanı takip eden tüm blog yazarlarına açık çağrı yapıldı blog çalıştayı için
  Buna dahil olmak herkesin kendi iradesindeydi
  Benim eleştirilerde anlayamadığım nokta,
  Sanki bizler orada olanlar, özel davetliymişiz de gelmişiz gibi bir algı var
  Hayır hiç de öyle değil!
  Evren sana haksızlık yapıldığını düşünüyorum
  Bu sayfalarda duyuru yapıldığında “ben de orada olmalıyım” dedim ve biletimi aldım,
  Seyirci koltuklarında oturup katılım sağladım,
  Neden davet bekliyorlar ki, ben bu konuyu anlayamıyorum,
  Zaten “katılım ücretsiz herkese açık” diye buradan duyuru yapıldı
  Arkadaşlar kimse kimseyi dışlamıyor,
  Tabi ki eleştiri yapılacak ama üslup çok önemli,
  Lütfen nezaketi elden bırakmayalım,
  Kırıcı olmak çok kolay, zor olan yapıcı eleştiriler getirebilmek,
  Sizler de düzenleyin toplantı, çalıştay, panel bizler de katılalım
  Çok seslilik her zaman iyidir
  Selam ve sevgiler

 • Yanıtla e-vren günlüğü 07 Aralık 2017 at 17:29

  Farklı şehirlerde olsak da tanıştığımız günden beri paylaştığın enerjin ve ortak blog kültürüne katkılarından dolayı teşekkür ederim Fatma. Çalıştaya değer verip -uçuş saatin ertelenmesine rağmen pes edip havalimanından evine dönmeyerek- Ankara’dan İstanbul’a gelerek bizimle olman unutulmayacak bir fedakarlıktı. Eleştirmek yerine değiştirmeye, üretmeye, yenilenmeye hep birlikte devam edeceğiz. Sevgiler.

 • 1 2 3

  Bir yorum yazın