e-günlük

3. Blog Yazarları Çalıştayı: Daha yeni başlıyoruz!

3. Blog Yazarları Çalıştayının hazırlık süreci epey stresli ve yorucu geçtiği için 17 Kasımdan bu yana hem bu konudan hem de bloglardan uzak durmaya çalıştım. İlk defa ana temasıyla bu denli örtüşen bir çalıştay süreci yaşadım ve “Biz niye olamadık?” sorusunun cevabını kendi adıma fazlasıyla aldım. 

Çalıştaya dair bütün notları ve görselleri bu yazıyı yayımladıktan sonra 3. Blog Yazarları Çalıştayı sayfasında paylaşacağım için burada ayrıca bir ayrıntıya girmeyeceğim. Ayrıca sonuç bildirgesi de birkaç hafta içinde aynı sayfada yayımlanacak. Türkiye’de bloglarla ilgili üniversite düzeyinde üç yıldır yapılan bu tek etkinliğe konuşmacı ve seyirci olarak katılan, bu etkinliklerde görev ve sorumluluk alan herkese çok teşekkür ederim.

2015, 2016 ve 2017 yıllarında düzenlenen blog yazarları çalıştayı sürecinin 17 Kasım 2017 tarihinde ömrünü tamamladığı görüşündeyim. Ama “ömrünü tamamlamak” kesinlikle bir “son” demek değil. Şöyle ki:

 • Blog yazarları çalıştayı ismindeki “çalıştay” ifadesi önümüzdeki yıllarda kesinlikle işlerlik kazanmalı. Seyirci derdine düşülmeden önemli meseleler enine boyuna masaya yatırılabilmeli.
 • Çalıştay, organize edilmesi daha kolay bir hale getirilmeli. Büyük salonlarda değil daha mütevazı mekanlarda gerçekleştirilebilir hale dönüştürülmeli.
 • Yeni blog yazarları, bu tarz bir etkinliğin daha çok merkezinde yer almalı. Yıllardır blog yazan kişiler, rehber görevi görürken yeni blog yazarları sorumluluk üstlenen, görev alan konumda olmalı.
 • Çalıştay veya benzeri yeni bir etkinlik gerçekten işin içine bizzat girecek, sorun çıkarmak yerine sorun çözücü davranacak bir ekiple hazırlanmalı.

Gelecek Vadeden Blogların yazarları, ilk defa bu yıl kendilerine özel oturumla Blog Yazarları Çalıştayının bir parçası oldular. Onların listeye girmelerinde payı olan jüriden Sema Eren ve Sezer İltekin de oturumda konuşmacı olarak yer aldı. Gelecek Vadeden Bloglar’ın “Gelecek Blogda” oturumuyla çalıştaya kattığı heyecan ve değer benim için çok büyük. Bu projenin geliştirilmesi gerekiyor. Bundan dolayı jüri sayısının artırılması ve aday blogların değerlendirme şeklinin düzenlenmesi için birkaç girişimde bulundum. İşte Gelecek Vadeden Bloglar jürisinin mevcut altı kişilik ekibine katılan yeni isimler:

Önemli olan atılan her adıma yenilerini ekleyebilmek, yeni hayaller ve hedeflerle yola devam etmek. Size kendinizi iyi hissettiren şey ne ise vaktinizin büyük bölümünü onunla uğraşmaya adamak enerjinizi de mutluluğunuzu da verimliliğinizi de artırıyor. 

Beni ayakta tutan ve kendimi daha iyi hissetmemi sağlayan bu 12 yıllık blog yazarlığı yolculuğunda ağır bir şekilde tökezledim, ayağımın takıldığı taşın canımı acıtmasına izin verip kendimi adeta bir fetret devrine soktum. Oysa durup o taşları temizlemeliydim ki arkamdan gelenlerin de ayağına değmesin. Bunu anlamam ve bu yönde hareket etmeye karar vermem için epey bir süre kendimi dinlemem gerekti. Yeni heyecanlarla Türkçe blogların geleceğini beraber inşa etmeye devam etmeliyim. Çünkü henüz görevimi tamamlamadığımı hissediyorum. Yapacak son bir işim kaldı. Şimdiden 4. Blog Yazarları Çalıştayını da içinde barındıracak Türkiye’de Blog Zirvesi ile Blog Onur Ödülü projelerinin müjdesini vereyim. Ayrıntıları bir sonraki yazıda paylaşacağım.

En çok buralardayım: Instagram | Facebook | Twitter | YouTube

Bir önceki Blog Yazarları Çalıştayını Anlama Kılavuzu başlıklı yazımda Blog Yazarları Çalıştayı hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Bu yazılarım da hoşunuza gidebilir

24 Yorumlar

 • Yanıtla SNMZ 05 Aralık 2017 at 19:10

  Biraz eleştirdim “Çalıştay”ı :) Hatta bana göre çok da önemli olmadığını blog yazarlarının %90’ını temsil etmediğine inanıyorum. Umarım kimse alınmaz çünkü her zaman doru bildiklerimi yazıyorum. Umarım herkesi kapsayan ve daha içten ve daha ulaşılır tepeden inme olmayan etkinlikler olur. Tabii ki Evren seni çabalarından dolayı tebrik ediyorum. Uzun süre blog yazmak kolay değil. 2006’dan beri yazıyorum. http://www.mustafasonmez.com/2017/12/blog-calstayi-cok-guluyorum-guluyorum.html

 • Yanıtla mavianne 05 Aralık 2017 at 10:14

  Merhabalar,
  Suskunluğunu bozmana sevindim Evren,
  “taşları temizlemeliydim ki arkamdan gelenlerin de ayağına değmesin” sözü tabi çok manidar
  Blog yazarları için yaptığın çabaları takdirle izliyorum
  Herkese yaranmak malesef mümkün değil,
  Senin derdinin yaranmak olmadığını da çok iyi biliyorum tabi ki,
  Ancak sürekli eleştiren ancak bir şeyler yapmak için kılını bile kıpırdatmayanları ben kaale almıyorum, sana da öneririm,
  Bir sonraki çalıştay Ankara’da olsun ne dersin?
  Elimden gelecek ne varsa yapmaya hazırım
  Sevgiler

  • Yanıtla e-vren günlüğü 05 Aralık 2017 at 23:07

   Fatma, bloglarla ilgili uğraşların, desteğin, katkın için çok teşekkürler. Çalıştay için Ankara’dan kalkıp geldin, bu çok büyük bir fedakarlık. Çalıştay Türkiye’nin herhangi bir şehrinde olabilir, illa İstanbul’da devam edecek diye bir şart yok. Ankara’da da yapılır, başka blog yazarları kendi şehirlerinde yapabilir; hiç fark etmez. Yeter ki birileri bir şeyler yapsın, Türkçe bloglar adına bir katkı sunulsun. Ben bu yöndeki her türlü çabayı, girişimi sonuna kadar desteklerim.

 • Yanıtla e-vren günlüğü 05 Aralık 2017 at 22:57

  Nezaketiniz için teşekkür ederim Halil Bey. Sevgiler.

 • Yanıtla SNMZ 06 Aralık 2017 at 13:16

  Yurdagül yorumun harika… Ayrıca TDK sözlüğüne bakarsak “yayınlamak” ile “yayımlamak” aynı anlamda kelimelerdir. İstediğini kullanabiliriz. Yani kelimelere takılmak ve düzeltmek pek de üretkenlik değildir….

 • Yanıtla e-vren günlüğü 06 Aralık 2017 at 14:01

  Hangi TDK sözlüğünde “yayınlamak” ile “yayımlamak” aynı anlamdadır diyor? Bunu tdk.gov.tr üzerinden veya TDK sözlüğünden bir görselle teyit edebilir misin? Türk Dil Kurumunun resmî internet sitesindeki Sıkça Yapılan Yanlışlara Doğrular bölümünde “yayınlamak ifadesinin doğrusunun “yayımlamak” olduğu açıkça belirtilir. Üretken biri değilim, öyle bir iddiam yok. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü diplomasına sahip biri olarak dil konusundaki yanlışları düzeltme sorumluluğum var. Zaman zaman ben de hepimiz de klavye hatasıyla veya dalgınlıkla bazı sözcükleri yanlış yazabiliriz. Açıkçası ben düzeltildiğim zaman çok mutlu oluyorum. Ama TDK’nın yazım kılavuzunu veya sözlüğünü baz almadan “o da aynı bu da aynı,istediğin gibi kullan” demem, denilmemeli de. Varsa ispatı açılır sözlükler, yazım kılavuzları gösterilir, kabul edilir.

 • Yanıtla SNMZ 06 Aralık 2017 at 14:33

  Ekran görüntüleri ekte… TDK http://www.tdk.gov.tr adresinden bakabilirsin. İlla benim ispatlamama gerek yoktur. Umarım eleştiri yazımı da okursun… Ufacık bir eleştiri de bile hırçınlaşmanın anlamı yoktur.
  Yayım:
  http://4.bp.blogspot.com/-q_mziTy5CeI/WifUdqrwcJI/AAAAAAAAMaQ/_Ggl7Cky6so0giV6k68dv86is1icxbPvQCK4BGAYYCw/s1600/2017-12-06_14-25-02.png

  Yayın:

  http://3.bp.blogspot.com/-35EdHXctBkA/WifVED2FYOI/AAAAAAAAMac/ZJhcaq3HoIwSfepA46Ejl0tK6FJHI9x-wCK4BGAYYCw/s1600/2017-12-06_14-24-42.png

  http://tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&arama=gts&guid=TDK.GTS.5a27fd1b1071e9.74115648
  http://tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&arama=gts&guid=TDK.GTS.5a27fd16b61173.16402077

  Eleştirilere katlanmayı öğrenmelisiniz… Umarım bu yorumu hem yayınlar hem de yayımlarsın… :)
  Selamlarımla…

 • Yanıtla SNMZ 06 Aralık 2017 at 14:39

  Pardon ama dil kimsenin tekelinde değil. Önemli olan diploma değil… Her araştıran ve kültürlü insan nasıl yazacağını bilir ki illa diplomaya gerek mi var? Yayım: Matbaacılık ve kitap gazete için ilk olarak tercih edilir. İnternet ortamında ise “yayın” tercih edilir. Blogger’da bile. “Yeni yayın” oluştur vardır. “Yeni yayım” değil. Televizyonda da “yayın” vardır. Fakat ikisi de tercih edilebilir mi? Tabii ki edilir…. Yani eleştirilere cevap yazamayınca kelimelerle uğraşmak, diplomam var demek ne büyük bir ego… Peki Blogger’ları seçmek ve sınıflandırmak için de diploman var mı?

 • Yanıtla e-vren günlüğü 06 Aralık 2017 at 14:40

  “Yayımlamak” fiilinden bahsediyorum. Türkçede “yayımlamak” diye bir kullanım yok. “Yayın” ve “yayım” sözcükleri isimdir, olayı çok yanlış anlamışsın. “TDK sözlüğüne bakarsak “yayınlamak” ile “yayımlamak” aynı anlamda kelimelerdir.” sözüne istinaden TDK’nın “yayınlamak” ile ilgili bir örneğini göstermeni rica etmiştim.

 • 1 2 3

  Bir yorum yazın