e-günlük

Blog Yazarları Çalıştayı 3, Kadir Has Üniversitesinde

2015 yılından beri düzenlenen Blog Yazarları Çalıştayının bu yıl Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü ev sahipliğinde 17 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirileceği haberini paylaşmaktan dolayı çok mutluyum. Üstelik bu defa tam gün sürecek çalıştayın, ilk ikisine kıyasla en kapsamlı ve geniş katılımlı blog yazarları çalıştayı olması planlanıyor. Çalıştaya dair ayrıntılara geçmeden önce teşekkür etmem gereken çok önemli isimler var.

Kadir Has Üniversitesinde nisan ayında düzenlenen Yeni Medya Konferansı 2017‘ye katılmıştım, konferanstan izlenimlerimi bloğumda ve Twitter hesabımda paylaşınca -kendisi de aynı zamanda blog yazarı olan- İsmail Hakkı Polat hocayla dijital ortamda bir iletişimim oldu. Ama ne konferansta ne de sonrasında kendisiyle yüz yüze bir tanışmışlığımız oldu ;) “Blog yazarları çalıştayının üçüncüsü bu defa daha kapsamlı bir içerikle gerçekleştirilsin ama hangi üniversitenin çatısı altında yapılabilir?” diye düşünürken İsmail Hakkı hocayla iletişime geçerek kendisine Kadir Has Üniversitesinde çalıştayı yapmanın mümkün olup olmadığını sordum. Hızlı bir şekilde cevap verdi ve büyük bir nezaketle çalıştayın henüz netleşmeyen olası içeriğini İletişim Fakültesi ile Yeni Medya Bölümünün ilgilileriyle paylaşarak kapıyı aralayan kilit isim rolünü üstlendi. (Hemen bu noktada Blog Yazarları Çalıştayının ilkinin düzenlenmesinde INETD Başkanı Doç. Dr. Mustafa Akgül‘ün ve ikincisinin gerçekleştirilmesinde İZÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nil Didem Şimşek‘in kilit rol oynadığını hatırlatmak ve Türkiye’de blog yazarlığı adına onlara minnettar olduğumu yinelemek istiyorum.) Bu sebeple, İsmail Hakkı hocama dijital dünya için küçük ama bizim için büyük bu etkinliğin düzenlenmesinde anahtar görevi görmesinden dolayı çok teşekkür ederim. Yeni Medya Bölümünden hızlı ve son derece samimi bir şekilde dönüş yapılıp o andan itibaren Yeni Medya Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Çiğdem Bozdağ içten bir alakayla sürekli iletişim halinde oldu ve çalıştayın sağlıklı bir şekilde düzenlenmesi için büyük bir çabanın içine girdi.

Çiğdem hocamla ilk kez 20 Temmuz’da Kadir Has Üniversitesinde bir araya geldik, sonrasında 7 Ağustos’ta tekrar üniversitede buluşarak ayrıntıları konuştuk, çalıştayın düzenleneceği salonlara baktık. Salonlar diyorum çünkü bu yıl blog yazarları çalıştayı eş zamanlı üç oturum bir sempozyumdan oluşacak. Öğleden önce eş zamanlı gerçekleştirilecek üç oturumun birinde Atıf Ünaldı, diğerinde Funda Güleç Yalçın oturum başkanlığını üstlenecek. O oturumlara katılacak blog yazarlarını kendileri belirleyecek. Benim oturum başkanlığını yapacağım üçüncü oturum da Gelecek Vadeden Bloglar listesinde yer alan blogların ve jürinin katılımıyla gerçekleşecek. Onların katılım durumları da kesinleştikçe çalıştay sayfasından paylaşacağım.

İlk yarısını eş zamanlı üç oturuma ayırdığımız Blog Yazarları Çalıştayı 3’ün öğleden sonraki programı panel veya sempozyum şeklinde yapılacak, farklı blog yazarları veya alanında uzman isimler konuşmacı olacak. Mümkün olursa blog yazarlarına faydalı olacak atölyeler eklenebilecek.

Kesinleşen ayrıntıları zaman zaman çalıştay sayfasına ekleyerek oradan paylaşacağım. Geçen yıllarda düzenlenen çalıştaylar hakkında ortak blog kültürüne hiçbir katkısı olmayan eleştirilerde bulunanlar da dâhil bütün blog yazarı arkadaşların bu yıl çalıştayın üçüncüsüne davet beklemeden sahip çıkmalarını, çalıştaya destek olmalarını rica ediyorum. Çalıştay, ilk iki yıldır olduğu gibi yine herkesin katılımına açık ve ücretsiz olacak.

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesine, Yeni Medya Bölümüne, İsmail Hakkı ve Çiğdem hocalarıma blog yazarlarına güvendikleri, blogları önemsedikleri ve kapılarını çalıştaya açtıkları için gönülden teşekkür ederim. Blog Yazarları Çalıştayı 3’ü kaçırmamak için Facebook etkinliğine buradan kayıt olabilirsiniz.

Unutmadan; blog yazarlarıyla YouTube canlı yayınında sohbetlerin on üçüncüsünü 20 Eylül Çarşamba saat 20.00’de Devletşah Özcan‘la yapacağız. Yayına bir süre önce yerleştiği Amerika’dan bağlanacak Devletşah, aynı zamanda Türkiye’nin ilk blog yazarları arasında yer alıyor. Yayını aşağıdaki bağlantıdan seyredebilir, kaçırmamak için alarm kurabilirsiniz.

En çok buralardayım: Instagram | Facebook | Twitter | YouTube

Bir önceki Editörlük atölyesinde ne işim var? başlıklı yazımda editörlük ve yayıncılık atölyesi, ileri editörlük ve notos atölye hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Bu yazılarım da hoşunuza gidebilir

19 Yorumlar

 • Yanıtla Birsen 30 Ekim 2017 at 11:51

  Bu çalıştayı çok merak ediyorum. İstanbul’da olması hayret verici doğrusu. İstanbul harici (Ankara, Eskişehir, Antalya) her yer en tanınmamış blog yazarlarına ulaşabiliyor. Ama İstanbul’da durum başka. Bu çok güzel bir başlangıç olur umarım en azından benim için :)

  • Yanıtla e-vren günlüğü 30 Ekim 2017 at 12:08

   Yorumunuzu tam anlayamadım Birsen Hanım. Çalıştayın İstanbul’da olması niye hayret verici? “İstanbul harici her yer en tanınmamış blog yazarlarına ulaşabiliyor.” sözüyle neyi kast ettiniz?

 • Yanıtla 3. Blog Yazarları Çalıştayı ve Blog Yazarlığı Üzerine Evren Soyuçok ile Söyleşi | Fatma Erdem Röportajları 09 Ekim 2017 at 11:51

  […] 3.​ ​Blog​ ​Yazarları​ ​Çalıştayı​ […]

 • Yanıtla PRENSES 29 Eylül 2017 at 02:26

  Ne güzel bir etkinlik Ankara’ya da geliniz

 • Yanıtla Görkem CAN 25 Eylül 2017 at 14:05

  Bir mani olmazsa kesinlikle katılacağım. Çok faydalı olacak.

 • Yanıtla Ruhsuz Atmaca 21 Eylül 2017 at 23:25

  Hadi bakalım, bu sene blogların kayıp senesi gibi blogların önem önceliğinin düşmeye başlaması bu tip çalışmalarla değiştirilebilir. Katılımı bol olur inşallah. Tebrik ederim çabanı, emeğini… :)

 • Yanıtla e-vren günlüğü 20 Eylül 2017 at 15:35

  Yalçın, bu habere çok sevindim ;)

 • 1 2

  Bir yorum yazın