e-günlük

Blog yazarlığında 12 yıl

Bugün 27 Temmuz 2017; kişisel bloğum e-vren günlüğü, internet dünyasında 12 yılı geride bıraktı. Hep iki doğum günüm var derim; biri biyolojik doğum günüm diğeri de dijital dünyadaki doğum günüm. Bütün bir ömrüme dönüp baktığımda istikrarlı olduğum tek konunun blog olduğunu görüyorum. 12 yıllık süreçte blog yazmaktan hiç sıkılmadım; bloğu kapatmayı, blog yazmayı bırakmayı hiç düşünmedim. Herkes farklı şekillerde kendini ifade etme veya rahatlatma yolu seçerken ben, bütün bunların hepsini blog sayesinde yaşayabildiğimi keşfettim ve ona dört elle sarıldım.

Bu sayfalarda bunca yıl heyecanlarımı, sevinçlerimi, pişmanlıklarımı, üzüntülerimi satırlara gömdüm. Hatta insanları da… Blog yazarlığı sayesinde kıymetli insanlar tanıdım, yeni arkadaşlıklar edindim, çok güzel ortamlarda bulundum, faydalı bilgiler öğrendim, farklı deneyimler yaşadım. Blog beni her zaman hep diri tuttu, yarına dair daha ümitli olmamı sağladı. Benim için blog hep heyecan verici oldu. Eğer hissettiğim bir yorgunluk, bıkkınlık varsa bu tamamen kendi yaşam koşullarımdam kaynaklı bir durum. Bu da ister istemez bloğuma, yazılarımın içeriklerine ve bloğumu güncelleme sıklığıma etki ediyor. Boşuna söylemiyorum: Blog da bir insan parçası. İşsiz kaldığım dönemde de içimi yakan, beni çok üzen olaylar yaşadığımda da e-vren günlüğü, beni hep hayata sımsıkı bağlayan, başımı dik tutan ve özgüvenimi tazeleyen bir etkiye sahip oldu.

Blog yazarlığında 13. yıla girdiğim bugün itibarıyla ardımda bıraktığım son 1 yılın dolu dolu geçtiğini, hatta blog adına en verimli yılım olduğunu gördüm. Şöyle ki:

 • internet günlükleri serisinin içeriğini sesli yazılarla da zenginleştirip YouTube ile desteklemeye başladım. Farklı blog yazarlarının, yazılarının bir kısmını benim sesimden dinlemeleri farklı bir deneyimdi.
 • İlk kez Kasım 2016’da duyurduğum Gelecek Vadeden Bloglar projesi başladı.
 • Blog Yazarları Çalıştayı 2 başarıyla düzenlendi.
 • Gelecek Vadeden Bloglar kadar heyecanlandığım diğer proje, blog yazarlarıyla yaptığımız YouTube canlı yayınlarına başladım.
 • Geçmiş yıllara oranla video içeriğe daha çok odaklandığım bir yılı geride bıraktım.
 • Güncelleyemediğim veya geliştiremediğim için sonlandırmak zorunda kalsam da son 1 yıla iki yeni blog projesi sığdırdım: fotografevreni ve röportajist
 • Son bir yıla dört blog yazarıyla söyleşi sığdırdım: Ayça Oğuş, Banu TozluyurtRamazan Bedük, Funda Güleç Yalçın
 • Blog yazarları Daron Yöndem, Yeşim Mutlu,  Gökhan Tekin, Volkan Yılmaz, Taner Kandemir ile yüz yüze tanıştım.
 • İstanbul Sabahattin Üniversitesini, Blog Yazarları Çalıştayından sonra ikinci kez ziyaret edip Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğrencilerine blog ve blog yazarlığı konularında bildiklerimi anlattım.
 • Dijital sektör ve edebiyatla ilgili birçok etkinliğe katıldım ve etkinliklerden notlarımı kendime saklamayıp blogda da paylaştım.
 • Okuduğum kitaplarla ilgili görüşlerimi ve notlarımı daha çok paylaştığım bir yıl oldu.

12 yıldır evrenden dünyaya mesaj gönderiyorum

Peki 12 yıllık blog yazarlığı yolculuğumda hiç mi olumsuzluklarla karşılaşmadım. Elbette moralimi bozan yorumlar aldım, sosyal ağ hesaplarımın mesaj kısmından saygısızca mesajlar yazıldı, “taciz” ya da “sanal zorbalık” olarak tanımlanabilecek durumlarla karşılaştım. İlk Türkçe Bloglar, Gelecek Vadeden Bloglar ve Blog Yazarları Çalıştayı ile ilgili iletişim kurduğum veya benimle iletişime geçen bazı blog yazarlarının benim patronummuş gibi takındıkları üsluplarına, kibir dolu, küçümser veya alaylı mesajlarına / iletilerine maruz kaldım. İlk defa yüz yüze görüşmek, söyleşi yapmak veya YouTube canlı yayını için sözleştiğim bazı blog yazarları tarafından son anda ortada bırakıldığım oldu. Bu tür nezaketsizliklere karşı haklı olarak tepki gösterdiğimde yazışmalarımın sosyal ağlarda ifşa edildiği çirkin durumlarla da karşılaştım. İlk Türkçe Bloglar listesinde adını göremeyenler, Gelecek Vadeden Bloglar listesine girmeyenler, Blog Yazarları Çalıştayı için kılını kıpırdatmayıp hazıra konayım derken onu da beceremeyenler tarafından gıyabımda taşlandım. Bütün bunlar bazen üst üste geldiğinde kimi zaman çok sinirlendim, nadiren de olsa gülüp geçtim ama hiç hırslanmadım. Sadece yoluma baktım, yapmak istedim şey için enerjimi harcamaya devam ettim, “Benim bloğum bana; benim blog yazarlığım kendime” dedim.

Ben dijital bir evren inşa ederken istesem bütün tuğlaları kendim imal eder duvarlarımı kendim örerdim. Oysa amatör bir ruhla da olsa eksik gedik de olsa iyi – kötü, bir şekilde dokunabildiğim kadar blog yazarının hayatına dokunup ortak bir enerji oluşturmaya çalışıyorum. Kendini gerçek hayatta da dijital dünyada da çok “yalnız” hisseden biriyim ama blog yazarlığında “tek başıma” olmadığımı biliyorum. Sizinle yorumlaşırken de yüz yüze veya YouTube’da söyleşirken de yazılarınıza internet günlüklerinde yer verirken de ortak bir kültürü yeşertmeye çabalıyorum. İtiraf etmeliyim ki kabuğunda yaşamayı seven ve kalabalıklardan çekinen ben, blog ile daha da derin bir yalnızlığa gömülüyorum. Blog, benim insanlarla, aynı uğraştaki arkadaşlarımla etkileşimimi artırsa da yukarıda sıraladığım olumsuzluklar beni garip bir yalnızlığa, daha arındırılmış ve çemberi daraltılan bir yaşama itiyor. Her şeyi yazıp bunları yazmasam olmazdı. Şüphesiz ki buraya kadar ki bütün yazdıklarım 12 yılın bir iç dökmesinin yanında sadece özelimde beni bağlayan çok kişisel bir durum.

Türkiye’nin en iyi blog yazarlarından değilim, blog yazarlığını profesyonel olarak yap(a)mıyorum, mükemmel içerikler üretmiyor ve uzmanlık, ustalık iddiasında bulunmuyorum. Öğrenmeye, yanlışlarımı görmeye, eksiklerimi tamamlamaya çabalıyorum. Bloğumda üretmekten, paylaşmaktan; yeni blog yazarları tanımaktan ve başka blog yazarlarından yeni şeyler öğrenmekten mutluyum. Seninle konuşmaktan, seni dinlemekten büyük keyif alıyorum. Ve bu keyfi, bu verimli uğraşı hiç kimsenin, hiçbir şeyin olumsuz etkilemesini istemiyorum. Blog yazarlığında 13. yıla adım attığım bu ilk günün devamında her şeyin çok daha iyi ve hayırlı olmasını diliyorum. Sizden de e-vren günlüğü hakkında kısa bir not bırakmanızı rica ediyorum. Öyle ki 13. yıla hep beraber “Merhaba” diyelim ;)

Beni henüz yeni keşfettiyseniz hakkımda biraz daha bilgi alabilir, e-vren günlüğü bloğunun 12 yıllık geçmişine de hızlıca göz atabilirsiniz.

En çok buralardayım: Instagram | Facebook | Twitter | YouTube

Bir önceki YouTube'u daha etkin kullanmak için birkaç ayrıntı başlıklı yazımda Digitalzone Meetups, seozeo ve Youtube Video Optimizasyonu hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Bu yazılarım da hoşunuza gidebilir

52 Yorumlar

 • Yanıtla blog 19 Temmuz 2018 at 14:25

  Blog yazarlığında 12 yıl vay beee ben daha 1 senedir yazıyorum ve çok zor bir iş helal olsun size.

 • Yanıtla Ofilmler 23 Mayıs 2018 at 15:21

  Böyle tarz sitelerde yorumları okumak çok hoşuma gidiyor. O zaman bende sizlere bir film önereyim de izleyin. Siccin 4 izle izlediğimde gerçekten acayip korktum :))

 • Yanıtla Ali Hıdır 12 Mayıs 2018 at 18:30

  Blog yazarlığında dile kolay 12 yıl. Çok önemli bir başarı. Bu süreçte hiç yıldım bu işten bırakıyorum dediğiniz oldu mu? Dünyanın en zor işlerinden biri içerik üretmektir bana göre. Görseli, videoyu bir şekilde buluyoruz ama ” yazı” en zoru kanımca. Başarılarınızın devamını dilerim.

 • Yanıtla bade karababa 05 Mart 2018 at 11:34

  Evrencim dijital dogumgunun kutlu olsun..
  Madem bu blog seni rahatlatan ,motive eden bir alan umarim hayatindan hic cikmaz bu konuda hep istikrarli olursun…

  sevgiler

  • Yanıtla e-vren günlüğü 06 Mart 2018 at 14:43

   Bloğun neredeyse on iki yıllık geçmişine şahitsin Bade, bu süreçte yorumlarını, e-postalarını mesajlarını eksik etmedin. Dediğin gibi hepimiz bizi var eden uğraşları farklı alanlarda buluyoruz. Benimki de burasıymış ve sonrasında İstanbul’muş. Hayat hepimiz için verimli ve güzel geçsin. Çok teşekkür ederim.

 • Yanıtla İstanbul 06 Şubat 2018 at 14:09

  Geç bir yorum olsa dahi yine de yazacağım. Siz gerçekten blog dünyasına özellikle de Türkiye’de aktif olmuş ve olan bloglara yol gösteren, ülkemizin bu konuda ihtiyaçlarını karşılamak için çabalayan ve bütün bloggerlara örnek olan bir dahisiniz. Emekleriniz için teşekkürler. İnşallah nice mutlu senelere :)

 • Yanıtla Mustafa 15 Kasım 2017 at 10:13

  Sürekli sirkülasyonun olduğu , bir çok sitenin kapanıp yenisinin açıldığı bir sektörde 12 yıl dimdik ayakta kalmak gerçekten takdir ediyorum…

 • Yanıtla Umut Ali Alaraş 05 Kasım 2017 at 03:17

  Çok uzun bir süredir olmasada blogundan bloguma örnek alarak yazıyorum. Ellerinize sağlık!

 • Yanıtla Mete 28 Ekim 2017 at 12:48

  Nice yıllara.Blog yazarlığı üzerine sizin kadar profesyonel çalışan bir başka blog daha görmedim şuana kadar.Akademik bir çalışma gibi blog yazarlığına devam ediyorsunuz.Üniversite Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünüde bunun için başladığınızı düşünüyorum.Umarım blog serüveninizle ilgili çalışmalarınız daha iyi ve istediğiniz gibi devam eder.Esenlikle kalın.

 • Yanıtla Mücahit DOĞAN 16 Ekim 2017 at 15:31

  Daha nice senelere diyelim o zaman. Yazmak, okumak insanı geliştiren en önemli unsurlar bence, siz de bu yolda yıllarını harcayan biri olarak epey yol katetmişsinizdir eminim. Bloğunuza ara sıra uğrayıp yazılarınızı okurum artık :)

  Sizi de bloğumuzda ağırlamak isteriz, biz de 4 aylık bir blog serüvenine sahibiz henüz; ama sizin gibi yıllarca bu işi yapmak istiyoruz.

  maviveedebiyat.blogspot.com

 • 1 3 4 5 6

  Bir yorum yazın