2015 Günlüğü – 2016 Hedefleri

Zeynep_su

8 aylık yeğenim Zeynep Su ile

2016 yılının ilk gününden merhaba. Bu yazıyı İstanbul’dan her zamanki gibi 25. kat yalnızlığıyla yazıyorum. Birkaç saat önce benim için çok güzel geçen 2015 yılını sonlandırdık, yüzümüzü geleceğe dönüp geçmiş yılın kapısını -arada bir de olsa aralamak (hatırlamak) üzere- kapattık.

2015 yılında attığım üç önemli adım vardı: İlki, şu an çalıştığım şirketteki işi kabul etmem. ikincisi diksiyon eğitimiyle birlikte spikerlik – sunuculuk eğitimine başlamam. Sonuncusu ise Blog Yazarları Çalıştayı‘nı düzenlemem. Geleceğimi şekillendirecek tohumların büyük çoğunluğunu 2015 yılında ektiğimi düşünüyorum ve bunlar az önce sıraladığım 3 önemli adımla sınırlı değil. Bir taraftan Pazartesi günü için 2016’nın ilk internet günlüğünü hazırlarken diğer taraftan da şahsım adına 2015’in en önemli gelişmelerini sıraladım; iyi yolculuklar:

internet derneği isoc tr

 • ODTÜ yerleşkesinde gerçekleştirilen ilk genel kurul toplantısına katılarak İnternet Derneği‘ne resmen üye oldum ve aynı gün Yönetim Kurulu üyeliğine girdim.

evren soyuçok 34

evrengunlugu.net 10.yıl

Evren Soyuçok, Ömer Enis Şen, Funda Güleç Yalçın, Aycan Doğanlar, Alp Bolat, Kemal Kaya

 • Blog yazarlığımdaki onuncu, İstanbul’daki üçüncü yılımda 20. İnternet Konferansı kapsamında İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde Blog Yazarları Çalıştayı‘nı düzenledim.
 • Ağustos ayında başladığım diksiyon ve hemen ardından spikerlik – sunuculuk eğitimlerini Aralık ayı itibarıyla başarıyla tamamladım.
 • 2015 yılında 6 bin 831 sayfa kitap okudum. (2014’te 5 bin 441 sayfaydı)
 • e-vren günlüğü, 2014 yılına göre 2015 yılı ziyaretçi ve sayfa görüntülenme sayısını 5’e; ziyaretçi gönderen ülke sayısını 2’ye katladı.

2016’ya dair hedeflerim neler?

Ömrümün yetip yetmeyeceğini bilemediğim için “2016 yılında şunları şunları gerçekleştireceğim” gibi bir liste sıralamıyorum; bugüne kadar bunu hiç yapmadım. Gönlümden geçenler elbette var ama imkânlar dahilinde ve nasip çerçevesinde bazı şeylerin gerçekleşeceğine inanıyorum. Bu sebeple kendime 2016 için şöyle bir not düşeceğim:

 • Daha çok kitap okumaya çalışacağım. (En az 10 bin sayfa)
 • e-vren günlüğü ve fotoğraf’evreni bloglarımın üzerine daha çok düşeceğim.
 • Aldığım diksiyon ve spikerlik – sunuculuk eğitimlerini televizyon için olmasa da internet -özellikle de Youtube- için kullanmaya çaba sarf edeceğim.
 • Maddi fazlalıklardan arınmaya devam edeceğim.
 • İstanbul’u daha çok gezmeye ve yaşamaya gayret edeceğim.
 • Sürekli kafamda tasarladığım röportajları / söyleşileri yapmaya çalışacağım.

Bu uzun yazıyı okuduğun için de sevgili ziyaretçi sana teşekkür ediyor ve hayırlı, huzurlu, sağlıklı bir yıl diliyorum =)

Evren’i Sosyal Ağlarda Takip E+

8 Comments

 1. Geçtiğimiz sene için çok dolu dolu bir sene geçirdiğini okudum Evren, umarım bu yeni yılda da hayat sana tüm renklerini sunacaktır. İyi seneler.

 2. Çok teşekkür ederim Timur; yeni yıl için seninle aynı temennileri paylaşıyorum. (Bu arada bana sadece Evren diye hitap etmen kâfi) Kitap okumakla ilgili yorumun inşallah bulaşıcı olur ;) Yazıda yer vermedim ama eğer İstanbul’daysan blog yazarları ile ilgili arada bir bir araya gelebileceğimiz bir program üzerinde çalışıyorum; Blog Yazarları Çalıştayı’nın oluşturduğu enerjiyi katlayacak bu proje için mekân sponsoru bulursam yüz yüze de görüşme imkanımız olur ;) İyi çalışmalar, sevgiler

 3. Öncelikle yeni yıl sağlık, huzur ve başarı getirsin Evren Bey. Başarılı bir yılı arkada bıraktığınızı ve yeni yılda bu başarıyı katlayarak devam ettireceğinizi tahmin ediyorum. 2016’ya dair hedeflerinizden her blog yazarının kendine pay çıkarması gereken unsurlar olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. En önemlisi ise ”OKUMAK”. Umarım bu yazınızdan sonra herkesin içinde okuma aşkını ortaya çıkarabilirsiniz. Tekrardan ailenizle birlikte sağlıklı ve huzur dolu güzel bir yıl geçirmeniz dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir