e-günlük

e-vren günlüğü, İYAD üyesi oldu

internet yayıncıları derneği (2)

Türkiye’nin ilk kişisel bloglarından olan e-vren günlüğü, Temmuz 2015’te 10. yaşını doldurmaya hazırlanırken bugün itibarıyla İnternet Yayıncıları Derneği‘ne (İYAD) kabul edildi.  İYAD’ın üyelerini, internet haber sitelerinin temsilcileriyle birlikte ülkenin birçok bölgesindeki yerel gazetenin ve basın kuruluşunun temsilcileri oluşturuyor.  

İfade özgürlüğü, basın özgürlüğü ile sansürsüz internet ve özgür internet kavramlarını benimseyen ve bu doğrultuda faaliyetlerini sürdüren İYAD, basın ve ifade özgürlüğü ile haber alma ve haber yapma özgürlüğüne karşı oluşabilecek her tür engelleme ve tehdit durumunda üyelerinin yanında kurumsal bir duruş sergilemeyi en önemli görevi olarak görüyor.

İYAD aynı zamanda Türkiye’de uygulanan internet sitelerinin yasaklanması ve erişimine engel koyulması gibi politikalara karşı aktif mücadelesini sürdürüyor. Özellikle internet haberciliğinin ve yerel basının etkinlik alanının genişlemesine katkı sağlamak, üyelerinin hak ve taleplerini ön plana çıkarmak için çalışıyor. Kurulduğu günden itibaren internet yasaklarına karşı geliştirdiği söylemleri ve internet yayıncıları ile yerel medya çalışanlarının haklı taleplerini gündeme getiren İYAD, Türkiye’nin saygın basın meslek kuruluşları arasında gösteriliyor.

Blog yazarlığını önemseyen, blogları ciddiye alan ve dijital medyanın gücüne inana tüm kişi ve kuruluşlara bu vesileyle bir kez daha teşekkür ediyorum.

Evren’i Sosyal Ağlarda Takip E+

Bir önceki Film gibi yolculuk: Hayata Yolculuk başlıklı yazımda delta bisiklet, hasan söylemez ve hayata yolculuk hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Bu yazılarım da hoşunuza gidebilir

4 Yorumlar

  • Yanıtla Yaş 34 Oldu; N’aber? – bi' blog e-vren! 06 Temmuz 2015 at 06:06

    […] hak kazandı. Blog yazarlığı adına ve internet için attığım iki önemli adım oldu. Önce İnternet Yayıncıları Derneği‘ne üye oldum. Ardından (ISOC-TR) İnternet Derneği‘ne üye oldum; hatta aynı gün […]

  • Yanıtla IMQS Sertifikalı İlk Türkçe Blog: e-vren günlüğü – bi' blog e-vren! 09 Mayıs 2015 at 07:36

    […] günlüğü, geçen hafta İnternet Yayıncıları Derneği‘nin (İYAD) ilk blog üyesi olurken bugün de Uluslararası Medya Kalite Standartları Kuruluşu (IMQS International Media Quality […]

  • Yanıtla kayhan Öztürk 02 Mayıs 2015 at 23:46

    Tebrik ederim.

  • Bir yorum yazın