Objektifimden Gezi Parkı Eylemleri

Hafızalarımıza unutulmaz görüntülerin ve kelime hazinemize yeni sözcüklerin kazınmasına sebep olan Taksim Gezi Parkı eylemleri.

Bir tarafta ezeli rakip futbol takımı taraftarlarını bir araya, diğer yanda da polisle halkı karşı karşıya getiren Gezi Parkı.

Komplo teorilerinin ardı arkasının kesilmediği; Gezi Parkını savunanların hükümeti, hükümetin de Gezi Parkı eylemcilerini yerden yere vurduğu Gezi Parkı.

Binlerce insana, yüzlerce çadıra, kandil helvasına, kitaplığa, cuma namazına, molotof kokteyline, havai fişeğe, biber gazına, arbedeye, kana ev sahipliği yapan Gezi Parkı.

Birileri Taksim Gezi Parkı şöyle olmuş, böyle olmuş, orada gelip gösteri yapacaklar şudur budur vesaire. Ne yaparsınız yapın. Biz kararı verdik, verdiğimiz gibi bunu işleyeceğiz. Eğer tarihe saygınız varsa önce o Gezi Parkı denilen yerin tarihi nedir, onu araştır bak. Biz orada tarihi yeniden ihya edeceğiz. dedi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan; Gezi Parkı’yla ilgili ilk kez 29 Mayıs 2013’te.

İstanbul tarihinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin var olduğu süre boyunca ve dünyanın hiç görmediği kadar bambaşka bir eylemdi Gezi Parkı. Sosyolojik, psikolojik, ekonomik ve politik açıdan sayısız detayı barındıran 21. yüzyılın gördüğü hem ilk hem en sıra dışı eylemdi Taksim Gezi Parkı eylemi.

Eylemlerin 19. gününde polis müdahalesiyle tamamen boşaltılan Gezi Parkı’yla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kayda geçen son sözü 16 Haziran’daki Zeytinburnu Kazlıçeşme mitinginde oldu: Gezi Parkı herkesin parkıdır. Boşalttınız boşalttınız yoksa bedeli ne olursa olsun Kılıçdaroğlu’na rağmen orayı boşaltacağız. Şu anda Gezi Parkı boşaltıldı, Taksim meydanı boşaltıldı, belediyemiz orayı temizledi çiçeklendirmelerini yapıyor, çevreciler iş başında!

Hakkında siyasetçiden sanatçıya, vatandaştan köşe yazarına kadar tarihe geçecek sözlerin sarf edildiği, cümlelerin yazıldığı, eylemlerin yapıldığı Taksim Gezi Parkının objektifimden tarihe karışan fotoğrafları:

Objektifimden Gezi Parkı Eylemleri” için bir yorum

  1. Ağaçlar için başlayan bu eylem yaşananlar sonrası bardağı taşıran son damla oldu.Bilinmesi gereken ve pek çok insanın ne yazık ki unuttuğu birkaç şey var.Bu eylem partiler üstüdür,sırf hükümete yönelik eleştiriler içeriyor diye tüm bu olanları Chp ile bağdaştırmak sığ düşüncelere gömülüp kalmaktan öteye geçemez.Haklı olduğunuzu düşünüp yola çıktığınızda sizin gibi düşünenler de yanınızda olacaktır elbette.Asarım keserim,yasaklarım,istediğimi yaparım gibi diktatörce cümleler kurulursa bir ülkede bu ateşi söndürmez aksine alevlendirir.Biran önce aklıselim biri çıkmalı ve halkla savaşmak yerine halkın isteklerine kulak vermeli.Kriz yönetiminden bihaber yöneticiler olduğu sürece,bu anlamsız inatlaşma devam edicek yoksa.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir