Kâzım ile Kasım Arasındaki Fark

Geçenlerde, yine her zaman takıldığım marketteydim ;) Kasiyerdeki genç adamın yaka kartındaki Kazım ismini görünce her günkü selamlaşmanın ötesinde laf atma ihtiyacı hissettim. Öyle ki kasiyerin adı madem Kazım’dı ve Kasım isminde başka insanlar da vardı ve bu iki isim arasında ne gibi bir fark var; durup düşünmek gerekliydi. Ben de öyle yaptım: Aldıklarım kasadan geçti; fişi kesildi; parasını verdim; hepsini poşetledim ve Sen! dedim; Kazım ile Kasım arasındaki farkın ne olduğunu biliyor musun?

Hayır, açıkçası adımın anlamını hiç merak etmemiştim? dedi. Aman Allahım! Sizin adınız da mı Kazım? diye sordu. Nasıl bir mantık bu? Hayır, ismim Evren, hatta e-vren ama konumuz bu değil. dedim. Kazım ve Kasım diye iki tane erkek ismi var; 4 harfin yeri de dahil her şeyi benziyor ve sadece ortadaki Z ve S harfleri farklı. Bunca benzerlik ve aradaki tek harflik fark mutlaka izah edilmeli diye düşündüm.

Asker arkadaşlarımdan birinin adı Kasım’dı. Bazı arkadaşlarımız ona Eylül, Ekim, Kasım der gibi Ka’yı uzatmadan Kasım diyordu. Oysa doğrusu Ka’yı uzatarak Ka:sım şeklinde telaffuz etmekti. Her neyse, zaten bu da konumuz değil ;)

Kasım, dilimize Arapça’dan geçmiş bir erkek ismi. TDK‘nın Kişi Adları Sözlüğü‘nde iki farklı anlamı var. Birincisi ayıran, bölen, taksim eden. ve diğeri kırıcı, ezici, ufaltıcı. Kâzım kelimesi de Arapça kökenli bir erkek ismi. Öfkesini, hırsını yenebilen kimse. anlamına gelen Kâzım’ın Kasım’dan tek farkı ortadaki Z harfi ile anlamı değil. Kasım’ın aksine Kâzım’ın Kâzime şeklinde kız ismi olanı da var ;)

facebook’evreni ] facebook sayfası ] twitter’evreni RSS abonelik

One Comment

  1. Arap harfleriyle yazımında kaf’tan sonra elif kullanmadığımız kasım ise ‘ince,narin; çabuk kırılabilen.’ anlamında bir Arapça sıfat. :) Biz tabii ki elif’li olan Kasım’ı isim olarak kullanıyoruz. :) Onu da çoğu düzgün söyleyemiyor onun yerine Kâzım, Kasım ( Ay ismi), Gasım – Sivas ağzıyla :)- diyenler çıkmıyor değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir