Nasuh Paşa Külliyesi Huzuru

Bugün yolum Nasuh Paşa Külliyesi‘ne düştü. Yıllar süren kazılar, restorasyonlar sonucu harabeden muhteşem bir yapı ortaya çıkartmışlardı da kilitli kapısını açık bulmak, içine girmek bir türlü kısmet olmamıştı. Beni en az İzmir’deki Kızlarağası Hanı kadar etkileyen Nasuh Paşa’nın avlusunda tanıştığım Süleyman abiyle 1 saatten fazla süren sohbetimizin hemen hemen her ayrıntısında nasıl yani? deyip durdum ;)

21. yüzyılın Aydın’ına harikulâde bir şekilde kazandırılan bu Külliye’nin iddia edildiği üzere sadece belli bir gruba hizmet vermediği; her kesimden insana, ailelere, gençlere ve yerli – yabancı turiztlere açık olduğu gerçeğini birinci ağızdan öğrendim. Hem bu önemli gerçeği öğrenmiş olmaktan hem de Nasuh Paşa’nın huzur verici atmosferini ilk kez hissetmiş olmaktan dolayı çok mutlu oldum.

Yapı itibariyle, işletmesi ve sunduğu hizmeti ile Aydın’da benzeri olmayan Nasuh Paşa Külliyesi’ni her Aydınlı’nın mutlaka gezip görmesi gerektiğini düşünüyorum. Öyle ki Nasuh Paşa’ya özgü nefis şerbet de mutlaka tadılmalı ;)

Ayrıca, Cihanoğlu Külliyesi‘nin ihtişamlı gölgesinde inci gibi duran Nasuh Paşa’lara daha nicelerinin eklenmesi hayal değil çünkü o civar bu anlamda yüksek bir potansiyele sahip. Aydın’da dilimden düşürmediğim birkaç mekan vardır; sanırım Nasuh Paşa Külliyesi de onlardan biri olacak.

Nasuh Paşa Külliyesi Huzuru” için 4 yorum

 1. İngilizcede olurya bilmediğimiz bir kaç kelimenin sözlük anlamı verilir,sen de gramer bilgilerine göre Türkçeye çevirirsin, çoğu zaman bir kaç anlam çıkar da sonuçta bir anlam çıkar işte.Bu türkçe olduğu halde ben hiç bir şey anlamadım, kelimeleri koyuyorum koyuyorum yok:D Doğrusu türkçe mi bu onda da büyük şüphelerim varya :D

 2. cenâb: Şeref,onur ve büyüklük terimi olarak kullanılır.

  hazret:Saygı saymak üzere büyüklere verilen ünvan.

  Zî-Şân:Arapça birleşik sıfar.Canlı, şerefli.

  hayrat:Sevap kazanmak için yapılan hayırlı işler,iyilikler.Sevap için kurulan müessese.

  vaz’ :koyma,konulma.

  müessir: 1.Tesir yapan, iz bırakan… 5.Eser sahibi

  zînet: Süs, bezek.

  dil-cû: Gönül arayan, gönül çeken.

  binâ :1.Yapı. 2. Ev. 3.Yapma, kurma.

  Kelimeler Ferit Devellioğlunun Osmanlıca Türkçe Lügat inden.

  Ben bir hayırsever çıksa da açıklasa diye koymuştum, yoksa sondaki tarihin dışında pek de anlamadım desem çok komik olur mu :)

 3. Külliye restore edilmiş günümüz şartlarında değerlendirilmiş. Siz de şu şiiri açıklasanız da 21. yüzyıl insanları olarak bir şeyler anlasak fena olmaz :D Öyle yazıp bırakmakla olmaz değil m :)))

 4. Cenab-ı Hazret-i Zişan Nasuh Paşa Kim
  Ki hayrat için vaz-ı müessir etmiş hak
  Bu hanı bi bedeli eyledi bina el hak
  Güzelhisara güzel verdi zineti dilcu
  Gör bu han-ı şud derya bu gün der tarih
  Acep bina ve acep han-ı bi bedeldir bu
  1120 (1708 M.) :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir