2009 İstatistik Bilgileri

e-vren günlüğü’nün arka penceresinde en keyifli işlerden biri her yılın sonunda onun istatistik detaylarını çıkarmak oluyor. Raporları incelerken epey ilginç ve ayrıca komik bilgilerle karşılaştım. Komik’ten kastım arama motorlarıyla e-vren günlüğü’ne ulaşanların hangi arama’larla buraya düştükleri ;) Bu konu, haftalarca sürecek ayrı bir yazı dizi olacak gibi ;)

2009’da dünyadan 69 ülkenin, Türkiye’den 45 şehrin ziyaretçisini ağırlamış e-vren günlüğü. Her yıl olduğu gibi evrengunlugu.net’in merkezi Aydın, ziyaretçi sayısı bakımından 4. sırada yer alıyor ;) İstanbul, Ankara ve İzmir yine başı çekiyor.

İstatistik bilgilerinde üniversitelerin çokluğuysa gözümden kaçmadı. 70’e yakın Türk üniversitesinden Gazi Üniversitesi ilk sırada; onu  Anadolu Ü. ve Selçuk Ü. takip ediyor.

{Diğerleri sırasıyla: Trakya Ü., Uludağ Ü., Yeditepe Ü., Bilkent Ü., Atatürk Ü., Hacettepe Ü., Boğaziçi Ü., İstanbul Teknik Ü., Kafkas Ü., Süleyman Demirel Ü., Akdeniz Ü., Başknet Ü., Pamukkale Ü., Cumhuriyet Ü., Bilgi Ü., İstanbul Ü., Ankara Ü., İzmir Ekonomi Ü., Mersin Ü., Balıkesir Ü., Çukurova Ü., Doğu Akdeniz Ü., İstanbul Kültür Ü., Kocaeli Ü., Osmangazi Ü., Sabancı Ü., Van Yüzüncü Yıl, Zonguldak Karaelmas Ü., 19 Mayıs Ü., Abant İzzet Baysal Ü., Afyon Kocatepe Ü., Bahçeşehir Ü., Dokuz Eylül Ü., Fatih Ü., Harran Ü., Karadeniz Teknik Ü., Marmara Ü., Çanakkale Ü., Celal Bayar Ü., Düzce Ü., Fırat Ü., Gaziantep Ü., İzmir Yüksek Teknoloji Ens., Muğla Ü., Niğde Ü., Sakarya Ü., Yakındoğu Ü., Aksaray Ü., Dumlupınar Ü., Galatasaray Ü., Yıldız Teknik Ü., Adıyaman Ü., Artvin Çoruh Ü., Bitlis Eren Ü., İstanbul Ticaret Ü., Sütçü İmam Ü., Karaman Mehmet Bey Ü., İnönü Ü., Mehmet Akif Ersoy Ü., Mimar Sinan Ü., Namık Kemal Ü., Osmaniye Korkut Ata Ü., Yozgat Bozok Ü.}

Bankalar e-vren günlüğü’nü neden ziyaret etmiş anlayamadım :) Ziraat Bankası ve T.C. Merkez Bankası listenin başında yer alıyor. Onları Finansbank, Vakıfbank, Yapı Kredi, Türkiye Finans Katılım Bankası, Tekstil Bank, Akbank, Denizbank, Şeker Bank, Anadolubank takip ediyor ;)

Oldukça ağır misafirlerimiz de varmış. TBMM gibi. Başbakanlık, Adalet Bakanlığı, Genel Kurmay Başkanlığı girişli ziyaretleri anlayabiliyorum da Ankara Devlet Şu İşleri ve İstanbul Su Kanalizasyon idareleri evrengunlugu.net’te ne aradılar da buldular şaşırdım ;)

e-vren günlüğü, henüz çok yeni bir teknoloji olmasına rağmen 114 kez Turkcell 3G üzerinden ziyaret edilmiş. Az da olsa Vodafone 3G de istatistiklerde yer alıyor ama AVEA adına böylesi bir kayda rastlayamadım :) {Bu arada, tekrar Avealıyım}

Ziyaretçileri e-vren günlüğü’ne yönlendirenlerin başında Google baba, Hürriyet Yazarkafe ve Facebook, Friendfeed, Bloxoo gibi sosyal ağlar geliyor. Farklı sebep ve yollarla e-vren günlüğü’ne bağlantı veren 300’ü aşkın adresten öne çıkan bloglar ise şöyle:

]beyazgelinciik ]KaanFakılı ]HalisElciman ]ÇayKeyfiYap ]SıdıkaEren ]kalemhane ]kayhanovic

]YolunNeresindeyim ]MecaziYaşam ]kalderavolkan ]ZehraSunay ]hussoloji ]AdanınKıyısında ]KediKardeşliği

]acupofrelax ]MüminErakbaş ]redpharos ]emelsen ]NurluBahar ]ErdalErdoğdu ]SemraÇelik ]meren

]bloghanem ]YetkinSarıca ]Alişko ]bahadirhan ]SelahattinOnay ]AltanÇelik ]HaktanIşılak ]KemalOnur

]TurkiyeveHayataDair ]DoğanAydın ]UğurSamsa ]DenizAkın ]DenizeGidelim ]ErkanHirik ]Yansımalar ]gulos

]minelaskilelhicran ]ServetTetik ]BurakBudak ]fikrinne ]İşitmeKaybı ]UmarTürkoğlu ]YelizÖz

]orjinaldelikanli ]nihansum ]lunaparktayasamak

evrengunlugu.net, 5. yılında sosyal sorumluluk gereği Türkiye Omurilik Felçlileri Derneğinin kampanya ve projelerini destekleme kararı almıştır. Ziyaretçilerini de TOFD’a destek olmaya davet etmektedir. TOFD’a ulaşın; gönüllü olun; 3430‘a boş bir sms atarak Akülü Tekerlekli Sandalye Kampanyasına 5 TL’lik bağışta bulunun.

6 Comments

 1. Eski domainiyle olsa da, benim blogum da öne çıkanlar arasında yer almış.

  Aşk bir inkılaptır başlıklı yazını yayınladığımdan olsa gerek. Tüm yazıların özgün ve okunmaya değer. Fakat o yazı ayrı bir güzeldi…

  Bu arada arama moturu aracılığıyla benim bloguma da çok farklı kelimelerden, cümlelerden gelen,
  hayretler içinde kaldığım ziyaretçiler oluyor.

  Fakat kimler ziyaret ediyor diye hiç merak edipte bakmamıştım.

 2. Bunları analytics’den aldın sanırsam. amba detaylı bilgiler varmış ya öyle :) Bende bir kurcalayayım :) Google daha çok ziyaretçi yollar inş. :)
  Bende bir ara düşünmüştüm hangi kelimelerden bloguma ulaşıldığını ama üşenmiştim, senden gazla bir ara bende yazayım :)

 3. yaklaşık 1 sene önce tanıdım evrengunlugu.net’i, ozamandan beridir ara ara incelerim. netteki özgün ve FAYDALI ayrıca bazı amaçlar için çırpınan nadide sitelerden. Bir kaç defa destekleme imkanım oldu. Umarım bu fırsatı tekrar yakalarım. Başarılar dilerim…

 4. “Haydi Beyaz’a, Okan’a gidiyoruz” diyen üniversiteler gibi olmuş :D Ama ben her gün iki defa evrengünlüğüne bağlanıyorum, listede Ege üniversitesi yok :( Var da ben mi okuyamadım :/

 5. Umarım daha iyi istiktatisleri acıkladığınız seneler görürürüz hocam :) Öne çıkan bloglar içinde yer almak, ve orada yer alan bloglarının çoğunun yazarını birebir tanımak benim için çok güzel bir durum… İyi bloglamalar :)

 6. öne çıkan bloglar arasında kendimi görmek çok güzel :) ne kadar Elçiman yazsa da :) e-lektronik yaşam projen daha güzel yerlere gelir inşallah…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir