Tebdil-i Mekandaki Ferahlık Kaç Gün Sürer?

{Ocak ‘10 Gönüllü MisAfiR KaLeM Yazısıdır.}

[important color=red title=”evrengunlugu.net’in notu:”]Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği‘nin Akülü Tekerlekli Sandalye Kampanyasına destek amacıyla evrengunlugu.net olarak başlatılan Misafir Kalem Olmanın Yolu 3430′dan Geçiyor projesine kısa mesaj ile bağışta bulunan sevgili Zeynep Çiğdem‘e teşekkür ediyorum. Gönüllü MisAfir KaLeM olma sırası 3430′a mesaj atma sırasına göre belirlenmiştir.[/important]

Tebdil-i mekandaki ferahlık kaç gün sürer ya da insanın cehennemini de beraberinde götürdüğünü anlaması için kaç gün geçmelidir?

Herhangi bir sebepten dolayı bir mekandan, bir şehirden hatta bir evden soğuyunca insan; en kolayı “tebdil-i mekanda ferahlık vardır” sözüne inanıp uzaklaşmak, gitmek kimine göre de kaçmak oluyor. Önce “uzaklaşmalıyım birazlar” , “gidiyorum”a dönüşüyor. Gidiyorumlara bir bakıyorsunuz “kaçmak” oluvermiş çoktan…

Yüreğini ferahlatmak adına mekanlardan, şehirlerden vazgeçince bir süre yeni olana takılıyor göz, yürek. İşte “ferahlık”… Sonra soğuyor yine renkler… Tanıdık bir hal alıyor herşey. Yakaladım dediğin ferahlığı ararken, unutmaya çalıştığın cehennemini tutuveriyorsun. Halbuki kaçtığın yerde bırakmamış mıydın kendi kişisel cehennemini? Sadece bunun için kaçmamış mıydın? Sırf cehennemini ardında bırakmak için onca güzel şeyden vazgeçmemiş miydin?

İnsan kendi cehenneminin ateşini söndürmeden hiçbir kaçış ferahlık getirmiyormuş. Çünkü insan kendi cehennemini yüreğinde taşıyormuş. Bu yüzden bütün kaçışlar yerinde saymakmış. (Ve bunlar tecrübeyle sabitmiş…)

[important color=red title=””]evrengunlugu.net’in bağış usulü “Gönüllü MisAfiR KaLeM{LeR}“inden olan Zeynep Çiğdemal IŞIK, 1982 doğumlu ve Kırşehirli. Öğretmen bir anne-babanın kızı olan Zeynep, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği 2003 mezunu. Şu an Yozgat’ın Şefaatli ilçesinde görev yapmakta ve mesleğindeki en büyük hayali; sahip olduğu tiyatro tutkusunu öğrencilerine de kazandırabilmek…[/important]

evrengunlugu.net, 5. yılında sosyal sorumluluk gereği Türkiye Omurilik Felçlileri Derneğinin kampanya ve projelerini destekleme kararı almıştır. Ziyaretçilerini de TOFD’a destek olmaya davet etmektedir.TOFD’a ulaşın; gönüllü olun; 3430‘a boş bir sms atarak “Akülü Tekerlekli Sandalye Kampanyası”na 5 TL’lik bağışta bulunun.

4 Comments

 1. Yazımı yayınlayan sevgili Evren’e ve yorum yapan arkadaşlara çok teşekkür ederim.
  Umar arkadaş Evren’in dünyasında varolabilmekten bahsetmiş.. Bunun gerçekten mutluluk verici olduğunu eklemeliyim. Sevgiyle kalın..

 2. Tezer Özlü: “Gittiğini sanan, delidir.” der. Gideriz çok zaman. Dönmemecesine gideriz; ama geride bıraktıklarımızın bizim yaşamımızın geri kalanını dolduracağını bilmeden gideriz. Aslında gittiğimizi zannederiz; ama hiç gitmeyiz, gidişleri beceremeyiz. Boyut değiştirmektir, şehir değiştirmektir ya da kişi değiştirmektir kimileyin gidişlerin adı; ama bir kez daha dikkatli bakın: Giden hiçbir zaman biz değilizdir.

 3. İnsan düşüncelerini de beraberinde götürdüğü sürece gittiği mekanın bir önemi kalmıyor:)

 4. Eğer kendi cehennemini oluşturan şeylerin farkındaysan ve onları dizginleyebiliyorsan gittiğin yerlere cehennemi taşımassın.Ama bu çok zordur ve neredeyse imkansızdır.

  Kainatın varoluşundan bu yana süregelen bu duruma sadece peygamberler muvaffakiyet göstermiştir.

  Bize cennetin ne şekilde vaat edildiği bu kadar aşikarken biz Adem’in düştüğü o ilk hata gibi yasaklı elmanın tadına doyamıyoruz.

  kendi elmalarımızın farkında olmalıyız…

  Benim için PARA,HIRS,MEVKİ,DÜNYEVİ ZEVKLER,vs vs vs çoğaltılabilir.

  Bunlardan vazgeçmek ve saf olabilmek o kadar zorki gelde çık işin içinden.

  Ayrıca tebrik ederim.Evrenin süzgeçine takılıp misafir kalem olabildiğin için…Çok zordur evren dünyasında var olabilmek :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir