2009 Ramazan Bayramı

19  Eylül cumartesi: Ramazan’ın son günü, bayram arifesi. Bütün Aydın alış verişte. Özgür‘le görüşüp 10 numaralı hattıyla turladım, hasret giderdim :) İftardan sonra bütün bir gece saçma sapan şeyler yedim. Bu, 1 ay boyunca dinlenen mideme resmen zulümdü :)

e-vren günlüğü bayramda 3 gün kapalıydı

20 Eylül Pazar:

Bayramın birinci günü. Her yıl saatler öncesinden bizi bayram namazı için uyandıran annem bu yıl namaza yarım saat kala panik içerisinde  uyandırdı hepimizi :)

Konak camiinin cemaati sokaklara taşmıştı; tanımadığım bir arkadaşın buyur etmesiyle onun seccadesi üzerinde iki kişi bayram namazını kıldık. Seccadenin dışında kalan sağ dizime batan taşların acısı bile bayram sabahının keyifli atmosferine gölge düşüremedi.

Ailecek bayram kahvaltımızda Hüss‘e ilk saatini hediye ettim bayram hediyesi olarak. Bu onun ilk saatiydi ve bütün birgün boyunca saatini elledi, saat kaç diye baktı, duvardaki yelkovanlı saat ile kolundaki dijital saati karşılaştırdı, defalarca “Evren amca şimdi saat şu, doğru mu?” diye sorup durdu.

Bayram kutlamalarının bile toplu epostalar ve hazır sms’lere indirgendiği son yıllarda ilk kez e-vren günlüğü’nü bayram tatiline soktum. Böylece, e-vren günlüğü’nü ortalama 7,5 dakika okuyan ziyaretçilerin bu zamanı bayram için değerlendirmeleri adına kişisel bir mesaj vermeye çalıştım.

Öğleden sonraya kadar misafirlerle meşgul olup ev tenhalaştığı ilk an Ziya ile her yıl ki ziyaret güzergahımız için yola koyulduk. 2009 Ramazan Bayramında ziyaret ettiğimiz en büyük kişi 96’lık Emine ninemiz, en küçük bireyse henüz 10 günlük Işıl İrem‘di :)

Sevgi teyzemin ziyaretinde, Sevil’in bana bir de hediyesi vardı :) İngiltere’deyken okuduğu Bu Cappucino Ne Menem Bir Şey başlıklı yazımdan sonra orada görüp aldığı cappucino köpürtme aletini hediye etti; üstelik bir bardak sütü köpürtüp uygulamalı olarak gösterdikten sonra ;)

Dün akşam yüklendiğim, bu gün hepten eziyet ettiğim midem artık alarm çanlarını çalmaya başladı. Akşam yemeğini yemeden günü sonlandırmak zorunda kaldım.

21 Eylül Pazartesi:

Bayramlaşmaya gelen akrabaların sesiyle uyandım; saat 11’e geliyordu :)

Abimler Denizli’ye gitti.

Bayramın birinci gününe göre gelen misafir ve telefon eden daha fazlaydı.

Dünkü bayram kutlama mesajlarına (hazır ve toplu gönderilmiş olanlara değil elbette) cevap yazdım; asker arkadaşlarım dahil pek çok kişiyi aradım.

Çöp dökmeye gitmenin haricinde evden hiç dışarı çıkmadan bayramın ikinci gününü sonlandırdım.

22 Eylül Salı:

Sabah 4’e doğru uyuyabildiğim için gözümü açabildiğimde saat 12’ye geliyordu ;)

Bayramın son ziyaretleri yapıldı, son telefon görüşmeleri de… Paşam!diye telefonu açan Turgut hocamın sayesinde yerine gelen keyfim Gülgün öğretmenimin fırçasıyla eksi haline geri döndü :)

TOFD‘a destek kapsamında “Gönüllü MisAfiR KaLeM{LeR} için küçük detaylar üzerinde çalıştım; kampanya videosunun büyük kısmı hazırlandı; geçmişe dönük alım yapılacak aylar belirlendi.

Bugün aynı zamanda İbrahim Efe‘nin doğum günüydü. Akşam Deniz‘in de katılımıyla doğum günü pastasını kestik.

Ve annemle kendime Sevil’in hediyesi ile ilk kez birer cappucino yaptım; harika oldu :)

Hazır ve toplu mesajlara cevap vermediğim, ciddi anlamda gönül koyduklarımı aramadığım ve aranmayı da beklemediğim; güneşli, sıcak ve tadında bir bayramı geride bıraktım.

Bugüne kadar yapılmayanı yapıp bayram süresince e-vren günlüğü’nü erişime kapatmış olmamı tebrik eden de oldu eleştiren de. Fikrini beyan eden, verilmek istenen mesajı doğru algılayan herkese teşekkür ediyorum.

evrengunlugu.net, 5. yılında sosyal sorumluluk gereği Türkiye Omurilik Felçlileri Derneğinin kampanya ve projelerini destekleme kararı almıştır. Ziyaretçilerini de TOFD’a destek olmaya davet etmektedir. TOFD’aulaşın; gönüllü olun; 3430‘a boş bir sms atarak “Akülü Tekerlekli Sandalye Kampanyası”na 5 TL’lik bağışta bulunun.

6 Comments

 1. Evren bayramın 1. günü öğle saatlerinde interneti açmıştım sana da uğramadan kapatmak istemedim günlüğü tıkladığımda bayram tebriğin ve mesajınla karşılaştım içimde bir sevinçle karışık hüzün yüzümde de küçük bir tebessümle yazını okudum Evren´nin duyarlılığı karşısında duyarsız kalmayayım diye bayram boyunca bilgisayarı açmadım.
  Hayat insana her gün yeni bir şeyler öğretirken senden de manevi duygularımın kabardığını hissizleşen ve buram buram teknoloji günü birlik ilişkiler kokan günümüzde maneviyatımı tekrardan öğrenmek beni çok mutlu ediyor.
  Bol tatlılı bol gülücüklü bir bayram daha geride kaldı ama artık bayramların eski tadının kalmadığını bu yıl çok daha iyi öğrendim.Çocukluğumda kurulan bayram sofraları oynanan oyunlar gezilen mahalle komşuları toplanan harçlıklar ve şekerler bir bir gözümde canlanırken gidenlerin ardından bayramların da tadının kalmadığını anladım. Yine de yüzümden gülücüğü eksik etmedim .
  Neyse çok uzun oldu ama yazmasam çatlardım:)))

 2. Selam ile karsilanan, secdelerin tebessumunde en guzelini yasamis olmak adina bu bayramin en degerli ani secdeyi paylasmak `Tek` adina…
  Rahmet sahibi kiymet verdiklerinle, kiymet verilen yureginle daha nice mubarek zamanlar yasatsin.
  Dua bereketi ve sevinci ile,

  Kardesine de Rabbimiz hayirli bir omur nasip etsin.

  huss icin zaman kavrami acaba, simdi mi basliyor sormak lazim :))

  yuregine saglik,

  Cumleten her yuregin Bayramlari ve Bayram niyetlerindeki guzel dualari hayirlara kabul olsun, InsaAllah(c.c.)

  Narsu

 3. Evrengünlüğünü erişime kapatmış olman inan çok hoşuma gitti. Hatta okuduklarımdan sonra kendimi suçlu bile hissettim… Bizleri silkeleyip kendimize getirdiğin için ayrıca teşekkür ediyorum sana…

 4. Güzel bir bayram daha yerini almış geçip giden takvim yaprakları arasında yani.. Ne hoş.
  işte böyle bayramlar bayram gibi yaşanmalı…
  Eş dost ziyaret edilmeli eller öpümeli kucaklaşmalı bayramlaşmalı… öyle tatillere çıkmak için bir fırsat olarak kollanmamalı diye düşünüyorum..Hediyen de güzelmiş :)
  Ayrıca, İbrahim’in de doğum günü kutlu olsun.. Nice nice mutlu huzurlu hayırlı sağlıklı yaşlara kavuşsun inşaallah sizlerle birlikte..

 5. bu güzel yazın için ve içinde bayram anılarını bizimle paylaştığın için sana teşekkür ediyorum…bir sonraki bayramda görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir