5. YIL!

bir e-lektronik yaşam projesi bugün 5. yılına girdi :) 27 Temmuz 2005 tarihinde başladığım blog maceramın tarihi sürecini her yıl olduğu gibi bu yıl yeniden yazmayacağım :) Ama en başta varlıklarıyla e-vren dünyasını zenginleştiren 38 MisAfir KaLeMim’e, yorumlarıyla beni yalnız bırakmayan ziyaretçilere, e-vren günlüğü için zaman zaman yazdıkları yazılar ve sağladıkları bağlantılar için blog yazarı arkadaşlarıma, bilgisayar başında geçirdiğim saatlerden dolayı bana tahammül etmek zorunda kalan canım aileme ve arkadaşlarıma gönülden teşekkür ediyorum!

İnternetin insanı içine çeken ve çoğu zaman da kendinden geçirip saatlerini çalan sihrine en çok maruz kalanların başındadır blog yazarları. Bunca zaman kişisel bir e-günlüğü inşa’ etmek şüphesiz hayatımdan pek çok insanın çıkıp gitmesine yol açarken birbirinden değerli yeni insanları tanımama, kazanmama da vesile oldu. Özel yaşamı belli ölçülerde {de}şifre etmek, üstelik bunu en tehlikeli sosyal ağ olan internette yapıyor olmak pek çok olumlu-olumsuz durumu da beraberinde getiriyor. Kişisel bir e-günlükolduğunu unutmadan şahsi bir medya portalına dönüşen e-vren günlüğü’ne bugüne kadar ne google reklamı aldım ne de reklam arayış ya da kabulünde bulundum. İnternetin hayatımdan bu işleviyle birgün çıkacağını biliyorum. Bu yüzden e-vren günlüğü’nün çocuklarıma ve torunlarıma kalacak bir hatıra defteri, bir görsel hafızadan ibaret olacağının farkındayım.

Binlerce yazı, kişisel fotoğraf, ziyaretçi yorumu, yüzlerce çekim, onlarca videoblog ve 38 MisAfiR KaLeM ile 5. yıla girerken artık çok anlamlı bir amaca da hizmet edecek e-vren günlüğü:

e-vren günlüğü 5. yılında TOFD'a destek veriyor!

5. yılında e-vren günlüğü, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneğine  sosyal sorumluluk gereği resmi destek sağlamaya gayret gösterecek. e-vren günlüğü’nde bugünden itibaren 365 gün boyunca TOFD için farklı şekillerde yürütülecek sosyal sorumluluk proje desteği ile kişisel bir e-günlük olmanın yanında işe yarar bir amaca da hizmet etmeye çalışılacak.

Haydar Doğramacı Objektifinden

5. yıl coşkusunu daha bir anlamlı kılan TOFD sosyal sorumluluk proje desteğinin yanında sevgili Haydar Doğramacı‘ının özel fotoğraf çekimleri de ayrı bir heyecan unsuruydu. Haydar’ın çalışmalarına {buradan} ve {şuradan} ulaşabilir; facebook grubuna da {oradan} dahil olabilirsiniz.

5. yıla özel çekilen fotoğrafları, evrengunlugu hesaplarının yer aldığı picasaweb ve flickr bağlantılarının herhangi birinde görebilirsiniz.

Gün gün 5. yıl hazırlık coşkusunu okumanız, seyretmeniz, yorumlamanız da {şuradan} mümkün. e-vren günlüğünü 5. yılında henüz keşfettiyseniz kaçırdığınız hiçbir şey yok:  7/24 buradayız çünkü ;)

14 Comments

 1. öncelikle 5.yılımız hayırlı olsun EVren..
  Ve attığın bu güzel adım için de tebrikler!
  sade bir blogger olmayı aşıp(ki başından beri farklı oldun) her türlü faydayı sağlayabilecek kapasiteye ulaştın… sadece bir yazar değilsin, insanlığa faydan da dokunuyor ne güzel..
  fotoğraflara gelinceee , Haydar ve arkadaşlarının emeklerine sağlık gerçekten harikalar başarmışlar.. Tebrikler..Model desen zaten belli :)
  Böyle görsel dopdolu bir hatıra defteri,dopdolu bir miras da unutulmaz…
  Sen yazmaya, bu küçük alemin ailesiyle paylaşmaya devam et Evren.. :)

 2. utancımı dile getirmeliyim önce. daha önce fotoğrafların merak edilecek bir yanı yok diye yorum yapmıştım. böylesi hayırlı bir işe imza atacağınızı bilmiyordum. 5. yılın da fotoğrafların da siz de harikasınız!

 3. Sevgili Evren,
  Dilerim ki daha nice 5 yıllara birlikte sürüklenir gideriz… Yolun açık,kalemin keskin,internetin kesintisiz olsun inşallah

 4. Yazılara yorum yazma konusunu biraz abarttım sanırım:)) Ama 5. yıl yazısını es geçemeyeceğim. Zira bu yazıyı okuyabilmek için uyku sürecine geçmeyi birazcık erteledim(evet genellikle 12’den önce yatarım :))) )
  Blog yazma işini ben de denemiştim ama ne düzenli olarak yazabildim ne de 5 yıl gibi bir süreye ulaşabildim. Dolayısıyla bu 2 konuda kutlamak lazım seni. Sadece bu değil tabi: Bunca insanı blogunu severek okur hale getirmek ve gerçek anlamıyla “güzel” bir blog yapmak.. İşte bu konularda da kutlamalıyım seni Evren:)) Ben yeni yazılarını merakla bekleyeceğim…(Bu arada içimde tekrar blog yazma isteği uyandırdın :)) )

 5. evrengunlugu.net…
  Uzunca bir süredir sesli ya da sessizce takip ettiğim bir günlük. Severek okumamın sebebi, belki samimi, sıcak ve içten olması belki de itiraf etmeliyim ki, bazı konularda dillendiremediklerimi adam akıllı dillendiriyor olması.

  Bu blog yazarlığı konusunda sanırım gördüğüm ve bildiğim kadarıyla işini en ciddiye alan blogger Evren :) Şahsen ben bunu yapamazdım diyorum kendi kendime… Çevremdekilere açıklayamazdım ya da anlatma zahmetine katlanamazdım neden yazdığım konusunu, belki de küçümsenmek canımı sıkardı çocuksuluğumla…
  Ama iyi ki yazıyorsun, iyi ki cesursun, iyi ki okuyorum…

  Fotoğrafları kıskançlıktan çatır çatır çatlayarak izledim. Haydar beyin ellerine sağlık, harika bir iş çıkarmış. Biri de beni böyle stüdyoda çekse demedim değil, hani yüzümdeki çizgiler derinleşmeden:)
  Nice 5 yıllara, sağlıkla, huzurla, mutlulukla inşaallah…Sevgiler Evren

 6. 5. yıl coşkusuna kendimi kaptırdığım için çok önemli bir durumu atladım.Ayrıca sosyal sorumluluk projesini de çok yerinde ve anlamlı buluyorum.Elimizden gelen her şeyi yapalım ışığı olmayan ya da ışığını kullanamayan insanlara ışığı gösterip onlara aydınlık günlerde eşlik edelim…

 7. Nice mutlu başarılı yıllar diliyorum.Fotoğraflara söylenecek tek kelime MUHTEŞEM!!!Onun dışında bu fotoğraflara yorumlara anlam katan beni e-vren günlüğü takipçilerini her seferinde bambaşka yerlere götüren yazıları yazan Evren´e başarılarının devam etmesini yolunun açık olmasını diliyorum.
  Sen hepimizin yaşadığı hayatı hepimizin hissettiklerini daha da anlamlandırıyorsun bunu kaleminle makinenle en çok da yüreğinle yapıyorsun.
  son olarak ben bu yüreği ayakda alkışlıyorum:)))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir